Fåmælt Mogens Nørgaard: Sådan fyrede de mig

Den karismatiske spydspids i it-firmaet Miracle er blevet fyret, men han har ikke fået en begrundelse. Hør hans forklaring her.

Artikel top billede

"De har fyret mig."

Sådan lyder kommentaren fra Mogens Nørgaard, der netop er blevet fritstillet fra sit job som direktør i it-firmaet Miracle, som har 170 fastansatte medarbejdere.

"Bestyrelsen mente ikke, at jeg deltog nok i arbejdet."

Du kan læse mere om hans fyring her: Kendt dansk it-ikon fyret: Stopper omgående som direktør for Miracle.

Hvad skete der?

"De bankede på min dør klokken 11 og havde et stykke papir med, hvor der stod, at det var slut."

Hvad var begrundelsen?

"Det spurgte jeg også om. Men det ville de ikke komme ind på."

Så du har ikke fået en begrundelse for fyringen?

"Nej."

Men du har jo været med til at stifte virksomheden. Kan de godt bare fyre dig?

"Det undrede jeg mig også over og spurgte naturligvis ind til det forhold. Jeg fik forklaret, at bestyrelsen har diskuteret min afskedigelse i den seneste uge," fortæller Mogens Nørgaard.

"Jeg spurgte, om det overhovedet er lovligt at diskutere det uden om mig, eftersom jeg er både bestyrelsesmedlem og medejer. Svaret var: Hvordan skulle vi ellers diskutere dig?"

Vil du gøre noget ved det?

"Nej, Miracle er et overstået kapitel."

Hvad skal du nu?

"Det ved jeg faktisk ikke," lyder det fra Mogens Nørgaard.

Læs bestyrelsens forklaring på Mogens Nørgaards fyring her: Kendt dansk it-ikon fyret: Stopper omgående som direktør for Miracle.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank