Hitman-firma fyrer halvdelen af danske ansatte - 100 mand skal ud

IO Interactive fyrer halvdelen af de danske ansatte. 100 mand skal ud.

Artikel top billede

Den danske spilgigant IO Interactive har fyresedler på vej til omkring halvdelen af selskabets omkring 220 ansatte i Danmark.

Ifølge Computerworlds oplysninger modtog de ansatte i selskabet, der holder til huse i mondæne omgivelser på Kalvebod Brygge i København, den dystre melding mandag.

Ifølge Computerworlds oplysninger vil den omfattende fyringsrunde finde sted fredag.

Vil satse alene på Hitman

Ifølge spilsitet GamesIndustry skyldes den massive fyringsrunde, at IO Interactive vil refokusere alene på at udvikle Hitman-serien.

I de seneste år har den danske spiludvikler sideløbende arbejdet på andre projekter.

Ifølge GamesIndustry oplyser en talsmand for selskabet, at alle andre udviklingsprojekter er blevet aflyst.

I stedet skal alle kræfter nu sættes ind på at udvikle en ny version af det succesfulde Hitman-spil.

Tilpasser forretningen

"Vi gennemfører omfattende forandringer i IO Interactive, da vi tilpasser forretningen til et udfordrende marked under forandring," lyder det fra selskabet.

"Afdelingen vil alene fokusere på fremtids-visionen for Hitman-franchisen og er nu i gang med det forberedende arbejde til et nyt Hitman-projekt," hedder det.

Selskabet skriver endvidere, at det 'har taget den vanskelige beslutning at aflyse' alle andre projekter og initiativer.

Selskabets nyudnævnte landechef, østrigeren Hannes Seifert, skrev tirsdag på Twitter, at der "er bedre dage i livet end i dag. Men de vil komme, hvis vi sørger for at få det til at ske."

IO Interactives direktør gennem mere end fem år, Niels Jørgensen, stoppede i sommer i stillingen til fordel for en stilling i Lego. Du kan læse om grunden til Niels Jørgensens exit her.

Io Interactives ombruste tilværelse

Ombrust tilværelse

IO Interactive har haft en ombrust tilværelse i de seneste år, efter selskabet i 2000 stod bag Hitman, der er den måske største danske spilsucces nogensinde.

Det var ikke mindst den store succes, der førte til, at det dengang danskejede IO Interactive blev solgt til den britiske spilgigant Eidos, der senere kom ud i en hård overlevelseskamp,, der førte til et videresalg af IO Interactive.

Selskabet ejes i dag af japanske Square Enix, der har truffet beslutningen om nedskæringen.

En stor del af udviklingen af de engang danske spil foregår i dag allerede i Montreal i Canada. Square Enix flyttede således store dele af Hitmand-udviklingen til Montreal i 2011. Det kan du læse mere om her.

Dengang fik den store succes drømmen om Danmark som en ny spilnation til at blomstre op, men disse drømme kuldsejlede relativt hurtigt. Det kan du læse mere om her: Den danske spilbranche på ruinens rand.

Computerworld har forsøgt at få en kommentar fra chefen for IO Interactive, Hannes Seifert, men han ønsker ikke at udtale sig, men henviser istedet til en engelsk pressemand i London.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS