Ferie: HP-topchef skal til Mallorca - og være aktiv

Ferie: HP's danske direktør Jakob Schou Meding skal sydpå. Selskabet opfordrer faktisk ansatte til at holde tre ugers sommerferie.

Artikel top billede

Fysiske aktiviteter sammen med familien står på programmet på Mallorca for HP' danske topchef.

HP's administrerende direktør Jakob Schou Meding holder tre ugers ferie sidst i juli og i begyndelsen af august.

"Ferien går blandt andet to uger til Mallorca, hvor der bruges en del tid på fysiske aktiviteter sammen med familien," forklares det.

I HP ser man ferien som en vigtig del af medarbejderplejen, og selskabet opfordrer direkte medarbejderne til at holde tre ugers ferie i sommerperioden.

Det sker ud fra rationalet om, at i en hektisk og meget konkurrencepræget dagligdag er det helt afgørende, at alle får et velfortjent pusterum og får ladet batterierne op.

Derfor var HP også blandt de allerførste, der indførte en 6. ferieuge for år tilbage, oplyser selskabet.

Langt de fleste medarbejdere holder også tre ugers ferie i perioden juli til medio august sammen med resten af Danmark.

Medarbejderne har en stor grad af frihed til selv at vælge ferieuger, men selvfølgelig skal det koordineres med afdelingen, så der altid er medarbejdere klar til at betjene kunderne.

Specielt i serviceafdelingen bliver der udarbejdet detaljerede 24-7-sommervagtplaner, så alle HP serviceforpligtelser kan overholdes.

Men hele kontoret inklusive varemodtagelse, reception og kantine kører på laveste blus i sommerperioden.

De store HP-begivenheder

Sommerferie er også ofte en tid, hvor man får jobbet og opgaverne lidt på afstand.

Herunder er et udpluk af nogle HP-historier fra det seneste års tid.

HP's chef i Danmark: Her er min ledelsesfilosofi
Interview: Er HP blevet en gammel og forældet virksomhed? Topdirektøren i Danmark giver svar på tiltale og løfter sløret for sin ledelsesfilosofi, der ikke bare handler om kedelige tal og budgetter.
Læs her.

Udbuds-bommert hos HP bliver dyr for jyske kommuner
Banal fejl i EU-udbud kommer til at koste millioner for tre midtjyske kommuner.
Læs her.

HP satser hele butikken på tablets - her er de dugfriske modeller

HP har fumlet sig ind på tablet-markedet. Men nu skal slingrekursen stoppe. Se hvilke tablets HP har på vej til det danske marked.
Læs her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg