Ferie: HP-topchef skal til Mallorca - og være aktiv

Ferie: HP's danske direktør Jakob Schou Meding skal sydpå. Selskabet opfordrer faktisk ansatte til at holde tre ugers sommerferie.

Artikel top billede

Fysiske aktiviteter sammen med familien står på programmet på Mallorca for HP' danske topchef.

HP's administrerende direktør Jakob Schou Meding holder tre ugers ferie sidst i juli og i begyndelsen af august.

"Ferien går blandt andet to uger til Mallorca, hvor der bruges en del tid på fysiske aktiviteter sammen med familien," forklares det.

I HP ser man ferien som en vigtig del af medarbejderplejen, og selskabet opfordrer direkte medarbejderne til at holde tre ugers ferie i sommerperioden.

Det sker ud fra rationalet om, at i en hektisk og meget konkurrencepræget dagligdag er det helt afgørende, at alle får et velfortjent pusterum og får ladet batterierne op.

Derfor var HP også blandt de allerførste, der indførte en 6. ferieuge for år tilbage, oplyser selskabet.

Langt de fleste medarbejdere holder også tre ugers ferie i perioden juli til medio august sammen med resten af Danmark.

Medarbejderne har en stor grad af frihed til selv at vælge ferieuger, men selvfølgelig skal det koordineres med afdelingen, så der altid er medarbejdere klar til at betjene kunderne.

Specielt i serviceafdelingen bliver der udarbejdet detaljerede 24-7-sommervagtplaner, så alle HP serviceforpligtelser kan overholdes.

Men hele kontoret inklusive varemodtagelse, reception og kantine kører på laveste blus i sommerperioden.

De store HP-begivenheder

Sommerferie er også ofte en tid, hvor man får jobbet og opgaverne lidt på afstand.

Herunder er et udpluk af nogle HP-historier fra det seneste års tid.

HP's chef i Danmark: Her er min ledelsesfilosofi
Interview: Er HP blevet en gammel og forældet virksomhed? Topdirektøren i Danmark giver svar på tiltale og løfter sløret for sin ledelsesfilosofi, der ikke bare handler om kedelige tal og budgetter.
Læs her.

Udbuds-bommert hos HP bliver dyr for jyske kommuner
Banal fejl i EU-udbud kommer til at koste millioner for tre midtjyske kommuner.
Læs her.

HP satser hele butikken på tablets - her er de dugfriske modeller

HP har fumlet sig ind på tablet-markedet. Men nu skal slingrekursen stoppe. Se hvilke tablets HP har på vej til det danske marked.
Læs her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS