HP satser hele butikken på tablets - her er de dugfriske modeller

HP har fumlet sig ind på tablet-markedet. Men nu skal slingrekursen stoppe. Se hvilke tablets HP har på vej til det danske marked.

Artikel top billede

De nye HP-tablets

HP's ambitioner for tablets og andre hypermobile enheder har ikke været helt gennemskuelige.

Først købte man et mobilt styresystem fra Palm, som siden blev droppet. Senere varslede firmaet, at det måske helt var slut med at producere tablets. Og fortrød igen.

Men HP har nu stillet kikkerten skarpt og går med fulde sejl i kamp på tabletmarkedet.

Det signal sendte HP, da firmaet i denne uge præsenterede kommende produkter. Med fokus på tablets og hybrid-modeller.

"Vi har to statements, som vi gerne vil aflevere i dag. Og det ene er, at vi vil tage en del af det her marked (tablets, red.)," sagde Mogens Balle, produktchef for consumer pc'er hos HP i Danmark.

"Det andet statement er, at vi ikke længere satser på WebOS," sagde han smilende med henvisning til opkøbet af WebOS fra Palm, der sendte HP ud på en zikzak-kurs.

Her er vores mini-, forretnings- og gigant-tablet

HP vil have tilbud til alle forbruger-segmenter og altså konkurrere med Samsung, Asus og andre tablet-producenter.

Det nyeste og mindste skud på stammen er HP Slate 7. En lille syv tommer stor Android-baseret maskine. HP's modsvar til de små og populære modeller fra især Apple og Samsung. HP Slate 7 er allerede nu i handlen.

I næste måned kommer den såkaldte "all-in-one pc" Envy Rove20 (se billedet i faktaboks). En 20 tommer stor desktop-computer som ikke kun skal bo på skrivebordet, men som skal følge familien rundt i hjemme som spillemaskine og underholdningscenter. Prisen bliver cirka 10.000 kroner.

HP introducerede allerede tidligere i år deres ElitePad 900. En såkaldt business-tablet (se billedet i faktaboks).

En Windows-drevet maskine til erhvervslivet, hvilket er tydeligst i de mange udvidelsesmuligheder via Smart Jacket-konceptet, hvor man for eksempel kan udvide med SD-kortlæser, holdere, batterier eller USB- og HDMI-stik.

HP har valgt at satse både på Android og Windows på sine tablets. Alle produkter, der er baseret på Android, har "Slate" i sit produktnavn.

Flip og bøj en bærbar

Netop Slate-navnet er indgår i HP SlateBook x2, som kommer til de danske butikker til august.

En hybrid-pc, der fungerer som en laptop, indtil den aftagelige skærm pilles af. Både det aftagelige tastatur og tastaturet har eget batteri. Den kører Jelly Bean 4.2.

Derfor tror vi stadig på bærbare computere

HP Split x2 er en lignende transformer-bar laptop, eller "detachable", der kan gå fra at være arbejds- og skrivemaskine til at agere som underholdningstablet med et klik. Skærmen er 13,3 tommer.

HP Split x2 skulle være mulig at købe efter sommerferien, hvor HP håber, at den finder vej til studerendes skoletasker.

Men vi opgiver ikke laptoppen - bærbare overtager ikke

Salget af bærbare pc'er er styrtdykket. Og det vildeste dyk har verdens største producent HP oplevet med et fald på næsten 25 procent i årets første kvartal.

Men det betyder ikke, at HP vil drosle ned på sin forretning med traditionelle bærbare maskiner.

HP erkender, at salget af bærbare har mærket en markant nedgang, men nu vil det stabilisere sig, lyder forudsigelsen. Og markedet vil fragmentere sig på forskellige typer enheder, vurderer selskabet.

For eksempel har 88 procent af tablet-ejerne også en bærbar pc derhjemme. Den kombination vil mange fortsætte med at købe, lyder HP's antagelse.

LÆS OGSÅ:

Her er syv lækre Windows-tablets

Betjen HP-computer uden at røre ved den

Her er HPs nye strategi

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du være med til at udvikle PETs ITSM-platform?

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste IT-Specialist til Center for CNE-Operationer?

Københavnsområdet

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S