Udbuds-bommert hos HP bliver dyr for jyske kommuner

Banal fejl i EU-udbud kommer til at koste millioner for tre midtjyske kommuner.

Artikel top billede

KMD har sammen med Lenovo vundet et EU-udbud om at levere stationære pc'er, bærbare og tablets til de tre sydjyske kommuner Vejen, Varde og Billund. Det oplyser indkøbschefen i Varde kommune, Gunnar Alnor, til Channelworld.

Aftalen med de tre kommuner løber i to år med mulighed for forlængelse i yderligere to år, og dermed kan den samlede omsætning på aftalen ende på op mod 40 millioner kroner.

Den sydjyske pc-aftale ender dog med at blive en del dyrere, end den egentlig havde behøvet at være. Forud for tildelingen af ordren måtte de tre kommuner nemlig udelukke to tilbud fra forhandlerne It-Planeten og Atea, som havde budt ind på ordren med computere fra HP.

Flere kilder tæt på sagen bekræfter over for Channelworld, at de to HP-tilbud var en del billigere end tilbuddet fra KMD/Lenovo.

Problemet var bare, at HP i sin del af tilbudsmaterialet havde glemt at svare på to ud af mere end 150 spørgsmål, som lå i udbuddet.

De to tilbud var derfor "ikke-konditionsmæssige", som det hedder i udbudsjargonen. De tre kommuner var dermed tvunget til at droppe de to HP-forhandleres tilbud, selvom de ifølge Channelworlds oplysninger årligt var mere end en million kroner billigere end tilbuddet fra KMD/Lenovo.

I Varde kommune ønsker Gunnar Alnor ikke at udtale sig om priserne i de to kuldsejlede HP-tilbud.

"Det kan jeg ikke svare på. Vi har ikke vurderet på de tilbud, fordi de ikke var konditionsmæssige. Så går vi ikke videre med dem, for så er de ikke interessante for os. Så det vil jeg ikke kommentere overhovedet, da det ikke er tilbud, der er kommet i betragtning," siger Gunnar Alnor.

Hos KMD ønsker man ikke at udtale sig om, hvordan det føles at vinde et væddeløb, hvor en stærkere konkurrent bliver diskvalificeret.

"Vi er naturligvis rigtig glade for aftalen, og vi ser frem til samarbejdet med kommunerne. Vi har en voksende forretning på området, som understøtter kommunernes og KMD's digitaliseringsarbejde på blandt andet de store velfærdsområder som skole og omsorg," siger områdedirektør Charlotte Jyde Ødegaard, KMD.

Læs mere:
HP-bommert: Forhandlere kan miste millionordre
Forhandler om HP-bommert: En rigtig skidt sag
HP-boss til forhandlere: Pc'en er altså ikke død
HP får hug af de danske forhandlere

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job