Udbuds-bommert hos HP bliver dyr for jyske kommuner

Banal fejl i EU-udbud kommer til at koste millioner for tre midtjyske kommuner.

Artikel top billede

KMD har sammen med Lenovo vundet et EU-udbud om at levere stationære pc'er, bærbare og tablets til de tre sydjyske kommuner Vejen, Varde og Billund. Det oplyser indkøbschefen i Varde kommune, Gunnar Alnor, til Channelworld.

Aftalen med de tre kommuner løber i to år med mulighed for forlængelse i yderligere to år, og dermed kan den samlede omsætning på aftalen ende på op mod 40 millioner kroner.

Den sydjyske pc-aftale ender dog med at blive en del dyrere, end den egentlig havde behøvet at være. Forud for tildelingen af ordren måtte de tre kommuner nemlig udelukke to tilbud fra forhandlerne It-Planeten og Atea, som havde budt ind på ordren med computere fra HP.

Flere kilder tæt på sagen bekræfter over for Channelworld, at de to HP-tilbud var en del billigere end tilbuddet fra KMD/Lenovo.

Problemet var bare, at HP i sin del af tilbudsmaterialet havde glemt at svare på to ud af mere end 150 spørgsmål, som lå i udbuddet.

De to tilbud var derfor "ikke-konditionsmæssige", som det hedder i udbudsjargonen. De tre kommuner var dermed tvunget til at droppe de to HP-forhandleres tilbud, selvom de ifølge Channelworlds oplysninger årligt var mere end en million kroner billigere end tilbuddet fra KMD/Lenovo.

I Varde kommune ønsker Gunnar Alnor ikke at udtale sig om priserne i de to kuldsejlede HP-tilbud.

"Det kan jeg ikke svare på. Vi har ikke vurderet på de tilbud, fordi de ikke var konditionsmæssige. Så går vi ikke videre med dem, for så er de ikke interessante for os. Så det vil jeg ikke kommentere overhovedet, da det ikke er tilbud, der er kommet i betragtning," siger Gunnar Alnor.

Hos KMD ønsker man ikke at udtale sig om, hvordan det føles at vinde et væddeløb, hvor en stærkere konkurrent bliver diskvalificeret.

"Vi er naturligvis rigtig glade for aftalen, og vi ser frem til samarbejdet med kommunerne. Vi har en voksende forretning på området, som understøtter kommunernes og KMD's digitaliseringsarbejde på blandt andet de store velfærdsområder som skole og omsorg," siger områdedirektør Charlotte Jyde Ødegaard, KMD.

Læs mere:
HP-bommert: Forhandlere kan miste millionordre
Forhandler om HP-bommert: En rigtig skidt sag
HP-boss til forhandlere: Pc'en er altså ikke død
HP får hug af de danske forhandlere

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec