Udbuds-bommert hos HP bliver dyr for jyske kommuner

Banal fejl i EU-udbud kommer til at koste millioner for tre midtjyske kommuner.

Artikel top billede

KMD har sammen med Lenovo vundet et EU-udbud om at levere stationære pc'er, bærbare og tablets til de tre sydjyske kommuner Vejen, Varde og Billund. Det oplyser indkøbschefen i Varde kommune, Gunnar Alnor, til Channelworld.

Aftalen med de tre kommuner løber i to år med mulighed for forlængelse i yderligere to år, og dermed kan den samlede omsætning på aftalen ende på op mod 40 millioner kroner.

Den sydjyske pc-aftale ender dog med at blive en del dyrere, end den egentlig havde behøvet at være. Forud for tildelingen af ordren måtte de tre kommuner nemlig udelukke to tilbud fra forhandlerne It-Planeten og Atea, som havde budt ind på ordren med computere fra HP.

Flere kilder tæt på sagen bekræfter over for Channelworld, at de to HP-tilbud var en del billigere end tilbuddet fra KMD/Lenovo.

Problemet var bare, at HP i sin del af tilbudsmaterialet havde glemt at svare på to ud af mere end 150 spørgsmål, som lå i udbuddet.

De to tilbud var derfor "ikke-konditionsmæssige", som det hedder i udbudsjargonen. De tre kommuner var dermed tvunget til at droppe de to HP-forhandleres tilbud, selvom de ifølge Channelworlds oplysninger årligt var mere end en million kroner billigere end tilbuddet fra KMD/Lenovo.

I Varde kommune ønsker Gunnar Alnor ikke at udtale sig om priserne i de to kuldsejlede HP-tilbud.

"Det kan jeg ikke svare på. Vi har ikke vurderet på de tilbud, fordi de ikke var konditionsmæssige. Så går vi ikke videre med dem, for så er de ikke interessante for os. Så det vil jeg ikke kommentere overhovedet, da det ikke er tilbud, der er kommet i betragtning," siger Gunnar Alnor.

Hos KMD ønsker man ikke at udtale sig om, hvordan det føles at vinde et væddeløb, hvor en stærkere konkurrent bliver diskvalificeret.

"Vi er naturligvis rigtig glade for aftalen, og vi ser frem til samarbejdet med kommunerne. Vi har en voksende forretning på området, som understøtter kommunernes og KMD's digitaliseringsarbejde på blandt andet de store velfærdsområder som skole og omsorg," siger områdedirektør Charlotte Jyde Ødegaard, KMD.

Læs mere:
HP-bommert: Forhandlere kan miste millionordre
Forhandler om HP-bommert: En rigtig skidt sag
HP-boss til forhandlere: Pc'en er altså ikke død
HP får hug af de danske forhandlere

Annonce

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Uspecificeret arbejdssted

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,