Nokia-aktie stiger efter vildt opkøbs-rygte

Mobilproducenten skulle efter sigende være på vej til at blive solgt til en kinesisk telegigant, og den nyhed var rigtig god for Nokia-aktien.

Artikel top billede

Den finske mobilproducent Nokia blev i Financial Times for nyligt nærmest solgt til den kineske telekommunikations-gigant Huawei, der blandt andet er verdens tredjestørste smartphone-fabrikant efter Samsung og Apple.

Det skete, efter at bestyrelsesformanden for Huaweis slutbruger-enhed, Richard Yu, udtalte sig om mulighederne for, at Huawei kunne blive verdens største smartphone-producent.

"Vi overvejer den slags opkøb, som måske har nogle synergier. Men det afhænger jo af Nokias villighed. Vi er åbensindede," sagde Richard Yu til Financial Times, inden han gik på scenen og viste verden Huaweis nyeste smartphone.

Richard Yu vurderede samtidig over for avisen, at smartphone-markedet vil blive konsolideret med tre-fire toneangivende spillere.

Han udtalte også, at Nokias Windows Phone-platform, som Huawei selv benytter i nogle af sine telefoner, var "svag" med en lille markedsandel.

Mobil-and god for Nokia-aktien

Senere er historien blevet dementeret i flere medier, herunder Reuters.

Det skete, efter at Huaweis næstkommanderende for eksterne anliggende, Bill Plummer, slog fast, at den kineske telegigant ikke har nogen konkrete planer om at købe Nokia.

Historien blæste dog vind i Nokia-sejlene.

For finnernes aktie fløj tirsdag frem til 4,12 dollar per aktie mod prisen på 3,69 dollar, da børsen åbnede.

Senere stabiliserede aktien sig på 3,87 dollar per aktie, beretter The Washington Post.

Læses lige nu

    Annonce

    Collectia A/S

    Cyber Security Engineer

    Københavnsområdet

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S