Nokia-aktie stiger efter vildt opkøbs-rygte

Mobilproducenten skulle efter sigende være på vej til at blive solgt til en kinesisk telegigant, og den nyhed var rigtig god for Nokia-aktien.

Artikel top billede

Den finske mobilproducent Nokia blev i Financial Times for nyligt nærmest solgt til den kineske telekommunikations-gigant Huawei, der blandt andet er verdens tredjestørste smartphone-fabrikant efter Samsung og Apple.

Det skete, efter at bestyrelsesformanden for Huaweis slutbruger-enhed, Richard Yu, udtalte sig om mulighederne for, at Huawei kunne blive verdens største smartphone-producent.

"Vi overvejer den slags opkøb, som måske har nogle synergier. Men det afhænger jo af Nokias villighed. Vi er åbensindede," sagde Richard Yu til Financial Times, inden han gik på scenen og viste verden Huaweis nyeste smartphone.

Richard Yu vurderede samtidig over for avisen, at smartphone-markedet vil blive konsolideret med tre-fire toneangivende spillere.

Han udtalte også, at Nokias Windows Phone-platform, som Huawei selv benytter i nogle af sine telefoner, var "svag" med en lille markedsandel.

Mobil-and god for Nokia-aktien

Senere er historien blevet dementeret i flere medier, herunder Reuters.

Det skete, efter at Huaweis næstkommanderende for eksterne anliggende, Bill Plummer, slog fast, at den kineske telegigant ikke har nogen konkrete planer om at købe Nokia.

Historien blæste dog vind i Nokia-sejlene.

For finnernes aktie fløj tirsdag frem til 4,12 dollar per aktie mod prisen på 3,69 dollar, da børsen åbnede.

Senere stabiliserede aktien sig på 3,87 dollar per aktie, beretter The Washington Post.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job