Nokia-aktie stiger efter vildt opkøbs-rygte

Mobilproducenten skulle efter sigende være på vej til at blive solgt til en kinesisk telegigant, og den nyhed var rigtig god for Nokia-aktien.

Artikel top billede

Den finske mobilproducent Nokia blev i Financial Times for nyligt nærmest solgt til den kineske telekommunikations-gigant Huawei, der blandt andet er verdens tredjestørste smartphone-fabrikant efter Samsung og Apple.

Det skete, efter at bestyrelsesformanden for Huaweis slutbruger-enhed, Richard Yu, udtalte sig om mulighederne for, at Huawei kunne blive verdens største smartphone-producent.

"Vi overvejer den slags opkøb, som måske har nogle synergier. Men det afhænger jo af Nokias villighed. Vi er åbensindede," sagde Richard Yu til Financial Times, inden han gik på scenen og viste verden Huaweis nyeste smartphone.

Richard Yu vurderede samtidig over for avisen, at smartphone-markedet vil blive konsolideret med tre-fire toneangivende spillere.

Han udtalte også, at Nokias Windows Phone-platform, som Huawei selv benytter i nogle af sine telefoner, var "svag" med en lille markedsandel.

Mobil-and god for Nokia-aktien

Senere er historien blevet dementeret i flere medier, herunder Reuters.

Det skete, efter at Huaweis næstkommanderende for eksterne anliggende, Bill Plummer, slog fast, at den kineske telegigant ikke har nogen konkrete planer om at købe Nokia.

Historien blæste dog vind i Nokia-sejlene.

For finnernes aktie fløj tirsdag frem til 4,12 dollar per aktie mod prisen på 3,69 dollar, da børsen åbnede.

Senere stabiliserede aktien sig på 3,87 dollar per aktie, beretter The Washington Post.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S