Nokia-aktie stiger efter vildt opkøbs-rygte

Mobilproducenten skulle efter sigende være på vej til at blive solgt til en kinesisk telegigant, og den nyhed var rigtig god for Nokia-aktien.

Artikel top billede

Den finske mobilproducent Nokia blev i Financial Times for nyligt nærmest solgt til den kineske telekommunikations-gigant Huawei, der blandt andet er verdens tredjestørste smartphone-fabrikant efter Samsung og Apple.

Det skete, efter at bestyrelsesformanden for Huaweis slutbruger-enhed, Richard Yu, udtalte sig om mulighederne for, at Huawei kunne blive verdens største smartphone-producent.

"Vi overvejer den slags opkøb, som måske har nogle synergier. Men det afhænger jo af Nokias villighed. Vi er åbensindede," sagde Richard Yu til Financial Times, inden han gik på scenen og viste verden Huaweis nyeste smartphone.

Richard Yu vurderede samtidig over for avisen, at smartphone-markedet vil blive konsolideret med tre-fire toneangivende spillere.

Han udtalte også, at Nokias Windows Phone-platform, som Huawei selv benytter i nogle af sine telefoner, var "svag" med en lille markedsandel.

Mobil-and god for Nokia-aktien

Senere er historien blevet dementeret i flere medier, herunder Reuters.

Det skete, efter at Huaweis næstkommanderende for eksterne anliggende, Bill Plummer, slog fast, at den kineske telegigant ikke har nogen konkrete planer om at købe Nokia.

Historien blæste dog vind i Nokia-sejlene.

For finnernes aktie fløj tirsdag frem til 4,12 dollar per aktie mod prisen på 3,69 dollar, da børsen åbnede.

Senere stabiliserede aktien sig på 3,87 dollar per aktie, beretter The Washington Post.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job