Avis: Microsoft i hed opkøbsflirt med Nokia

I den seneste tid har Microsoft angiveligt været i fremskredne forhandlinger om et køb af Nokia.

Artikel top billede

Microsoft og Nokia har for nylig været ualmindeligt tæt på at blive smedet sammen i, hvad der kunne være blevet en yderst spektakulær handel.

Ifølge den amerikanske avis Wall Street Journal har Microsoft i den seneste tid været i fremskredne forhandlinger med Nokia om en overtagelse af den finske mobilproducent.

Men forhandlingerne er angiveligt faldet til jorden igen, selv om Wall Street Journal skriver, at de to parter gjorde store fremskridt og nærmede sig hinanden ganske betydeligt under forhandlingerne, der fandt sted i London.

Tætte bånd til Microsoft

Nokia er i dag ledet af den tidligere Microsoft-chef Stephen Elop, og begge selskaber har gennem de seneste år kæmpet for at vinde fodfæste i et marked, hvor smartphones og tablets spiller en stadig større rolle.

Det er dog heller ikke første gang, at rygter kæder de to selskaber sammen. Det skyldes ikke mindst, at de har haft et ualmindeligt tæt samarbejde, siden Nokia valgte ensidigt at satse på Microsofts Windows Phone-styresystem.

I 2011 gik der således rygter om, at Microsoft var villig til at betale i omegnen af 100 milliarder kroner (19 milliarder dollar) for Nokia. Rygter som Stephen Elop dog efterfølgende afviste som grundløse.

Microsoft har valgt ikke at kommentere de nye rygter, mens en talsmand for Nokia siger til Wall Street Journal:

"Vi har et tæt partnerskab med Microsoft, og det er derfor ikke usædvanligt, at Nokia og Microsoft mødes med jævne mellemrum."

Vil bruge udenlandsk formue

Det vides ikke, hvad Microsoft var villig til at betale for Nokia. Men Nokia har i øjeblikket en markedsværdi på omkring 78 milliarder kroner, og ifølge Wall Street Journal var Microsoft formodentlig villig til at bruge en del af den formue på omkring 360 milliarder kroner, som virksomheden har placeret i datterselskaber uden for USA.

En formue, der ellers ikke kan tilbageføres til USA, uden at der skal betales amerikansk skat af den.

Wall Street Journals kilder vurderer, at det er usandsynligt, at de to parter igen vil sætte sig til forhandlingsbordet, og som vi kunne berette i går, peger de seneste rygter i stedet på, at kinesiske Huawei forsøger at få fingre i Nokia.

Læs også:

Nokia-aktie stiger efter vildt opkøbs-rygte 

Nokia-topchef: Derfor vil jeg stadig ikke vælge Android   

Følg @wittorff på Twitter

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

AP Pension

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

SOS International

Principal Solution Architect

Midtjylland

Spillehallen.dk ApS

System Developer / Platform Builder

Midtjylland

Jyske Bank

Product Owner - Platforme (IT Drift)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS