Du finder Linux på 95 procent af verdens ondeste computere

Linux-systemerne er totalt dominerende, når der virkelig skal beregnes tal.

Artikel top billede

Listen med de 500 hurtigste computere i verden er netop blevet opgjort af Oak Ridge National Laboratory .

Og traditionen tro er det Linux-styresystemet, der er i fokus.

Alle de hurtigste maskiner kører en eller anden Linux-variant, og man skal meget langt ned på listen for at finde et konkurrerende styresystem.

Hele 476 ud af de 500 supercomputere kører Linux, hvilket svarer til 95,2 procent.

Det har Computerworld i Sverige regnet ud.

Windows er med

Scroller du ned af top 500-listen, vil du på en 44. plads finde IBM's Unix-variant, Aix, der er et server-operativsystem.

Der er også tre maskiner på listen, der er forsynet med Windows.

Den højest placerede supercomputer med software fra Redmond-giganten finder du på en 187. plads, i form af Windows High Performance Computing-systemet.

"Og ja, den kinesiske topscorer kører også Linux."

Dansker med Linux

Den eneste dansker på listen er Vestas supercomputer på 212. pladsen, hvis kapacitet når op på 183 billioner decimalberegninger i sekundet.

Vestas talknuser, der blandt andet anvendes til udregning af vejrmodeller, er forsynet med Linux.

Til sammenligning er den nye kinesiske verdensmester i decimalberegning, Tianhe-2, knap 300 gange så hurtig som Vestas' supercomputer målt i teoretiske beregningshastigheder.

Og ja, den kinesiske topscorer kører også Linux.

Du kan læse mere om Vestas supercomputer her.

Læs også:

Her er verdens vildeste computer nogensinde

Du kan finde hele listen med de 500 hurtigste computere i juni 2013 her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job