Du finder Linux på 95 procent af verdens ondeste computere

Linux-systemerne er totalt dominerende, når der virkelig skal beregnes tal.

Artikel top billede

Listen med de 500 hurtigste computere i verden er netop blevet opgjort af Oak Ridge National Laboratory .

Og traditionen tro er det Linux-styresystemet, der er i fokus.

Alle de hurtigste maskiner kører en eller anden Linux-variant, og man skal meget langt ned på listen for at finde et konkurrerende styresystem.

Hele 476 ud af de 500 supercomputere kører Linux, hvilket svarer til 95,2 procent.

Det har Computerworld i Sverige regnet ud.

Windows er med

Scroller du ned af top 500-listen, vil du på en 44. plads finde IBM's Unix-variant, Aix, der er et server-operativsystem.

Der er også tre maskiner på listen, der er forsynet med Windows.

Den højest placerede supercomputer med software fra Redmond-giganten finder du på en 187. plads, i form af Windows High Performance Computing-systemet.

"Og ja, den kinesiske topscorer kører også Linux."

Dansker med Linux

Den eneste dansker på listen er Vestas supercomputer på 212. pladsen, hvis kapacitet når op på 183 billioner decimalberegninger i sekundet.

Vestas talknuser, der blandt andet anvendes til udregning af vejrmodeller, er forsynet med Linux.

Til sammenligning er den nye kinesiske verdensmester i decimalberegning, Tianhe-2, knap 300 gange så hurtig som Vestas' supercomputer målt i teoretiske beregningshastigheder.

Og ja, den kinesiske topscorer kører også Linux.

Du kan læse mere om Vestas supercomputer her.

Læs også:

Her er verdens vildeste computer nogensinde

Du kan finde hele listen med de 500 hurtigste computere i juni 2013 her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Statens IT

    Driftsmedarbejder til Navision

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College