Oracle slår sig sammen med Microsoft: Ellison slutter fred

Oracle-chef Larry Ellison dropper alle planer om at ødelægge Microsoft. Ny aftale forbinder de to selskaber.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

De tidligere ærkefjender Microsoft og Oracle går sammen i et nyt samarbejde om deres cloud-teknologier, som er opsigtsvækkende, fordi Oracle-stifter Larry Ellison sjældendt har forsømt en mulighed for at lange ud efter Microsoft.

Med det nye samarbejde vil de to selskaber levere Oracle-software via Microsofts cloud-platform, Azure.

Det betyder, at Azure-kunder vil kunne køre Java, Oracle Database, Oracle WebLogic Server og Oracle Linux på Windows Server Hyper-V eller Windows Azure.

Oracle vil med aftalen levere fuld certificering og support.

Flere analytikere peger på, at aftalen på alle måder giver god mening. Det skyldes ikke mindst, at mange Microsoft-kunder er storforbrugere af Oracle-software, mens mange Oracle-kunder baserer sig på Windows-styresystemet.

Markant kursændring

Der er ikke desto mindre tale om en ganske markant kursændring for Oracle.

Direktør Larry Ellison har i årevis betragtet Microsoft som en fjende, der skulle ødelægges. Han har dog aldrig været i nærheden af målet, da Oracle alt andet lige er i en anden division end mægtige Microsoft.

Grundlæggende giver aftalen rigtig god mening for begge selskaber, for aftalen giver dem begge mulighed for at gå efter markederne på en langt mere målrettet og aggressiv måde.

"Microsoft har aldrig haft noget imod Oracle - eller Sun for den sags skyld. Det har været direktørerne for Oracle og Sun, der har været opsat på, at de ville forsøge at ødelægge Microsoft," siger Rob Enderle fra analysehuset Enderle Group til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Han peger på, at Oracle faktisk i længere tid på mindre områder har arbejdet sammen med Microsoft, og at aftalen er udtryk for, at begge selskaber er på jagt efter noget større end at ramme hinanden.

Sagen er nemlig, at Oracle ikke kan levere varen til sinde kunder uden at samarbejde med Microsoft på et eller anden niveau, siger han.

Analytiker Wes Miller fra analysehuset Directions on Microsoft mener, at aftalen på længere sigt for alvor vil kunne ramme VMware, der optræder som rival til både Microsoft og Oracle.

"Microsoft vil få flere kunder til Azure-platformen, og Oracle vil få kunder, der ønsker at anvende Oracle-teknologier i cloud'en," siger Wes Miller.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse