Oracle slår sig sammen med Microsoft: Ellison slutter fred

Oracle-chef Larry Ellison dropper alle planer om at ødelægge Microsoft. Ny aftale forbinder de to selskaber.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

De tidligere ærkefjender Microsoft og Oracle går sammen i et nyt samarbejde om deres cloud-teknologier, som er opsigtsvækkende, fordi Oracle-stifter Larry Ellison sjældendt har forsømt en mulighed for at lange ud efter Microsoft.

Med det nye samarbejde vil de to selskaber levere Oracle-software via Microsofts cloud-platform, Azure.

Det betyder, at Azure-kunder vil kunne køre Java, Oracle Database, Oracle WebLogic Server og Oracle Linux på Windows Server Hyper-V eller Windows Azure.

Oracle vil med aftalen levere fuld certificering og support.

Flere analytikere peger på, at aftalen på alle måder giver god mening. Det skyldes ikke mindst, at mange Microsoft-kunder er storforbrugere af Oracle-software, mens mange Oracle-kunder baserer sig på Windows-styresystemet.

Markant kursændring

Der er ikke desto mindre tale om en ganske markant kursændring for Oracle.

Direktør Larry Ellison har i årevis betragtet Microsoft som en fjende, der skulle ødelægges. Han har dog aldrig været i nærheden af målet, da Oracle alt andet lige er i en anden division end mægtige Microsoft.

Grundlæggende giver aftalen rigtig god mening for begge selskaber, for aftalen giver dem begge mulighed for at gå efter markederne på en langt mere målrettet og aggressiv måde.

"Microsoft har aldrig haft noget imod Oracle - eller Sun for den sags skyld. Det har været direktørerne for Oracle og Sun, der har været opsat på, at de ville forsøge at ødelægge Microsoft," siger Rob Enderle fra analysehuset Enderle Group til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Han peger på, at Oracle faktisk i længere tid på mindre områder har arbejdet sammen med Microsoft, og at aftalen er udtryk for, at begge selskaber er på jagt efter noget større end at ramme hinanden.

Sagen er nemlig, at Oracle ikke kan levere varen til sinde kunder uden at samarbejde med Microsoft på et eller anden niveau, siger han.

Analytiker Wes Miller fra analysehuset Directions on Microsoft mener, at aftalen på længere sigt for alvor vil kunne ramme VMware, der optræder som rival til både Microsoft og Oracle.

"Microsoft vil få flere kunder til Azure-platformen, og Oracle vil få kunder, der ønsker at anvende Oracle-teknologier i cloud'en," siger Wes Miller.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S