Problemer med softwarelicenser? Her er løsningen

Softwarelicenser er en af it-chefens store udfordringer, men der findes måder til at minimere problemerne på.

Artikel top billede

Det er de færreste it-chefer, der ligefrem holder af softwarelicenser og licenskontroller.

I stedet er det noget af det, der for alvor kan bringe sveden frem på panden hos it-cheferne, som Computerworld skrev tidligere på ugen.

"Det fylder meget. Jeg tror, at det kommer ind på top fem for de fleste," siger Niels Bjørn Andersen, der er professor inden for it-ledelse på CBS.

"Alle oplever, at deres deres administrerende direktør vil have, at du skal lave det samme for fem eller 10 procent mindre end sidste år. Alle ønsker at frigøre penge fra drift, inklusiv softwarelicenser, og flytte det over til udvikling."

"Det bliver CIO'en målt på, og så vil hun se på, om det kan laves billigere. De får også hele tiden nye tilbud fra nogen, der vil ind på markedet, så det er et konstant pres," forklarer Niels Bjørn Andersen.

"Der er ikke så forfærdelig meget at gøre ved det andet end at få lavet nogle ordentlige kontrakter, som både giver noget til den ene og den anden."

Er licens-forhandlingerne fair?
Det er imidletid lettere sagt end gjort at mindske udgifterne til softwarelicenser.

Mange CIO'er oplever, at netop licenskontrollerne og compliance-diskussionerne er svære at håndtere, fordi leverandøren er svær at bide skeer med.

Afsteming: Bliver du "afpresset" af din it-leverandør?

Sidste år viste en undersøgelse fra SAP User Group i England og Irland blandt 336 SAP-brugere fra 150 organisationer og virksomheder, at 95 procent af dem mente, at SAP's licensregler var ude af kontrol.

Der er også kritikere, der mener, at licenskontrollerne først og fremmest er en pengemaskine for leverandørerne.

Niels Bjørn Andersen fra CBS forklarer, at licensudfordringerne grundlæggende er et vilkår, man er nødt til at affinde sig med som CIO.

"Der er ikke så forfærdelig meget at gøre ved det andet end at få lavet nogle ordentlige kontrakter, som både giver noget til den ene og den anden," siger han til Computerworld.

"Der er stor forskel på kontrakter, så hvor hyppigt skal man tage dem op, og hvor længe skal man lave dem for? Der er ingen tvivl om, at det betyder en hel del for CIO'en, at hun skal bruge tid på det - og hun bruger tid på det."

"Enten har de en stab internt, der foretager sourcing og indkøb, eller også køber de sig til det."

Det er netop i aftalerne med leverandørerne, at man som CIO skal sikre sig bedst muligt.

"Man indgår et partnerskabs-forhold, og derfor gælder det om at etablere nogle fælles mål og benchmarks," siger Niels Bjørsn Andersen.

Derfor har leverandøren gode kort på hånden

Niels Bjørn Andersen fra CBS forklarer, at software grundlæggende er et lidt speciel vare at sælge.

"Det interessante ved software er den marginale ekstraomkostning ved at sælge en til. Ja, salgsomkostningen er der, men omkostningen ved at producere en mere er jo nul. Bare de får en krone for det, bidrager det i princippet til bundlinjen." 

"Det er klart, at en software-virksomhed, der skriver et fem millioner-koders program ikke skal sælge det gratis."

"Hvis du sammenligner med aviser og nyheder, er der næsten frit spil - og det vil sige, at det er rigtig svært at få nogen penge for det. Når man laver store softwarepakker, er der ikke nogen, der direkte kan lave det samme," siger Niels Bjørn Andersen.

Samtidig peger professoren dog på, at leverandøren naturligvis også skal have en fornuftig betaling for produktet.

"Det er klart, at en softwarevirksomhed, der skriver et fem millioner-koders program ikke skal sælge det gratis."

Niels Bjørn Andersen mener derfor, at man som CIO skal forsøge at indgå et fornuftigt partnerskab med leverandøren, så begge kan være tilfredse.

"Man skal have nogle fælles mål og nogle benchmarks i forhold til, hvad andre betaler."

Computerworld har beskrevet nogle af de offentligt kendte licens-tvister og de oplevelser, som danske CIO'er har med licens-forhandlingerne.

Læs mere her:

Afsteming: Bliver du "afpresset" af din it-leverandør?

Følg @kimstensdal på Twitter

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S