Steve Ballmer: Sådan gør vi Microsoft skarpere

Højere udviklingshastighed, en raskere strøm af apps og bedre fornemmelse for brugernes krav og ønsker. Sådan lyder fremtidsdrømmen for kodefabrikken i Redmond.

Artikel top billede

Foto: PC World, Norge

Build 2013, San Francisco: For at Microsoft og Windows 8 skal blive en succes, skal hastigheden på udvikling og opdateringer sættes op.

Det fortalte virksomhedens topboss, Steve Ballmer, da han med sin tale åbnede Microsofts brugerkonference Build 2013, der løber af stablen i San Francisco i disse dage.

En udmelding, der følger lige i hælene på den store Windows 8.1-opdatering.

"Windows 8.1 er en raffineret forening af vores skrivebords-erfaringer og brugeroplevelser i Modern-brugerfladen," lød det fra Microsoft-chefen i åbningstalen.

Det fortæller PC World i Norge, der er inviteret med til arrangementet.

"Det vil blive den nye norm for alt, hvad vi gør."

Hurtigere opdatering
Hans medarbejder, Julie Larson-Green, der er chef for Windows-udviklingen i Microsoft, gør et stort nummer ud af, at der kun er gået otte måneder siden lanceringen af Windows 8, til den nye opdateringspakke, i form af 8.1, nu er landet.

Og netop tempo vil komme til at kendetegne Windows-fabrikken, siger både hun og Steve Ballmer.

Det er øjensynligt Microsoft, der ikke har fulgt trop, for flere andre centrale it-aktører, eksempelvis Google og producenterne af smartphones og tablets har vænnet brugerne til hyppig fornyelse og opdatering.

Den galej vil kodeproducenten gerne med på.

Microsoft peger på, at firmaet er nødt til at sætte forbrugeren mere i fokus end tidligere, også for at vinde fodfæste på erhvervsmarkedet.

Det er i stigende grad brugerne, der dikterer, hvilket it-setup der er i virksomhederne, siger Julie Larson-Green på Build 2013.

Foto: PC World, Norge

Ballmer understreger hende pointe:

"Hastigheden i forbindelse med den nye opdatering er ikke en engangsforeteelse, det vil blive den nye norm for alt, hvad vi gør," lød det fra den karismatiske boss.

App-udviklen skal på steroider

Et andet ømt område, der bliver taget hul på af Steve Ballmer, er den beskedne udvikling af mobilapps, set i forhold til konkurrenter som Apple og Googles Android-platform.

Derfor er det næppe en tilfældighed, at det er første gang siden 1996, at den Seattle-baserede virksomhed har valgt at afholde en udvikler-konference i San Francisco.

Virksomheden vil gerne i kontakt med det kreative udviklingsmiljø, der findes i og omkring Silicon Valley.

Et miljø, som både Google og Apple er i direkte kontakt med på grund af virksomhederne placering i netop dette område.

Læs også:

7 hemmeligheder i Windows 8.1 som du skal kende

Her kan du få fingrene i den spritnye Windows 8.1

Galleri: Her er nyhederne i Windows 8.1

Skal du satse på Windows 8.1? Her er anbefalingen

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S