Dansk parti-hjemmeside sendt i sort af trafikbombe

Danmarks politiske partier kan ikke snige sig uden om DDoS-angreb. I går gik det ud over denne side.

Artikel top billede

DDoS er det nye sort blandt teenage-drenge, der vil have opmærksomhed på nettet. 

I går gik det ud over Socialdemokraternes webside, der blev lagt ned af en trafikbombe.

Siden var i sort i omkring en time.

Bag DDoS-angrebet står en gruppe, der kalder sig for WeedHead Hackers, som ønsker at sætte fokus på en række samfundssager.

Angrebets formål er således at gøre opmærksom på dårlig databeskyttelse i landet, bedre forhold for svage personer og modstand mod hundeloven.

Det skriver dr.dk.

Nøgne mænd

Det er ikke første gang, at et politisk parti er blevet generet på nettet.

Et af de mere spektakulære eksempler ramte Dansk Folkeparti, der blandt andet fik udskiftet billeder på websiden med billeder af nøgne mænd.

Her er den historie: Dansk Folkeparti er hacket med nøgne mænd

Læs også:

Danmark under angreb: Sådan kvæler du et DDoS-angreb

Sådan stopper du (måske) et DDoS-angreb for 20 kroner

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos