Dansk parti-hjemmeside sendt i sort af trafikbombe

Danmarks politiske partier kan ikke snige sig uden om DDoS-angreb. I går gik det ud over denne side.

Artikel top billede

DDoS er det nye sort blandt teenage-drenge, der vil have opmærksomhed på nettet. 

I går gik det ud over Socialdemokraternes webside, der blev lagt ned af en trafikbombe.

Siden var i sort i omkring en time.

Bag DDoS-angrebet står en gruppe, der kalder sig for WeedHead Hackers, som ønsker at sætte fokus på en række samfundssager.

Angrebets formål er således at gøre opmærksom på dårlig databeskyttelse i landet, bedre forhold for svage personer og modstand mod hundeloven.

Det skriver dr.dk.

Nøgne mænd

Det er ikke første gang, at et politisk parti er blevet generet på nettet.

Et af de mere spektakulære eksempler ramte Dansk Folkeparti, der blandt andet fik udskiftet billeder på websiden med billeder af nøgne mænd.

Her er den historie: Dansk Folkeparti er hacket med nøgne mænd

Læs også:

Danmark under angreb: Sådan kvæler du et DDoS-angreb

Sådan stopper du (måske) et DDoS-angreb for 20 kroner

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura