Politikere har problemer med at svare på mail

Danske kommuner og myndigheder har problemer med at besvare deres mails. Det har politikere også, viser det sig. Læs forklaringen her.

Artikel top billede

Det er ikke kun regioner, kommuner og statsforvaltningen, der har problemer med at besvare digitale henvendelser.

De problemer kan du læse mere om her og her.

De manglende mail-besvarelser finder man også blandt landets politikere.

Det oplevede borgeren Ejvind Koch Pedersen på egen krop.

Ud af 31 afsendte mails modtog han kun tre reelle svar og 25 autosvar med et løfte om, at modtageren vil vende tilbage -  hvilket ingen dog har gjort endnu, selv om der er gået et halvt år, siden han sendte de mange mails.

En ubesvaret sag

En bekendt af Ejvind Koch Pedersen havde omkring årsskiftet 2012-2013 en sag kørende med sin nabo om færdselsretten på nogle jordarealer.

"Alle forsøg på at købe sig, forhandle sig eller på anden måde frigøre sig fra denne stærkt generende færdsel er mislykkedes," fortæller Ejvind Koch Pedersen og fortsætter:

"For at prøve at hjælpe de unge mennesker skrev jeg en mail til samtlige 29 medlemmer af Folketingets retsudvalg, til Justitsministeriet samt til justitsministeren personligt, hvori jeg mere detaljeret beskrev problemet og bad om en stillingtagen, samt opfordrede til at ophæve hævd-begrebet."

Han havde ikke noget problem med at finde de relevante mail-adresser, der ligger på Folketingets hjemmeside.

Det gik dog noget mere trægt med at få et svar.

"Jeg fik to svar fra politikere og et svar fra en medarbejder i Justitsministeriet. De var dog indholdsløse, de havde helt tydeligt ikke gidet sætte sig ind i problemstillingen," siger han.

Vi vender (aldrig) tilbage

De tre mails tæller dog på plussiden.

Hans mail blev rent faktisk besvaret, hvilket viste sig at være undtagelsen frem for reglen, for de 25 automatiske mail-svar havde næsten enslydende indhold i stil med denne tekst:

"Tak for din mail. Jeg modtager så mange mails, at det er umuligt for mig at besvare hver enkelt. Men alle mails bliver læst, og jeg vil tage indholdet med i mine overvejelser i mit fremtidige arbejde."

Og:

"Jeg er i øjeblikket ikke at træffe/er på ferie, men jeg vender tilbage, så snart jeg kan".

Men svar kom der ikke.

"Her et halvt år senere har jeg stadig ikke har fået svar, og jeg gør mig heller ikke forhåbninger om at få det," siger Ejvind Koch Pedersen til Computerworld.

"Jeg går stadig rundt og spekulererer på, hvorfor folkevalgte politikere offentliggør deres mail-adresser, men ikke gider svare, hvis en borger skriver til dem. Mens de - nogle af dem i hvert fald - åbenbart har frygtelig travlt med at pleje deres image via Facebook og Twitter," lyder det fra Ejvind Koch Pedersen, der understreger, at han hele vejen igennem har henvendt sig i et pænt, sobert og sagligt sprog.

Læs også:

Kommunen kunne ikke modtage mail: Kostede dansker stort beløb

Kommuner og staten svarer ikke på danskernes mail: Så slemt står det til

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Aller Leisure A/S

Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network