Skøre amerikanere: Mobilen kommer med under lagnerne

Amerikanerne kan ikke lade deres elskede mobiltelefon være - selv på de mest absurde tidspunkter og steder tager de smartphonen frem. Læs her, hvor grelt det står til.

Artikel top billede

Mobilforbruget er gået helt grassat på den anden side af Atlanten. Amerikanerne er så knyttede til deres smartphone, at selv ikke en tur i lagnerne afholder dem fra at bruge mobiltelefonen.

Således peger en ny mobil-forbrugerundersøgelse på, at én ud af ti amerikanere har hevet deres smartphone frem, mens de havde sex.

Mens det kun er nogle af de voksne amerikanere, der kan finde på lige at tjekke morgendagens vejrudsigt under et samleje, så er andelen endnu højere blandt de unge.

Således erkender en ud af fem af de 18-34 årige amerikanere at have brugt deres mobiltelefon, mens de havde sex.   

Forbrugerundersøgelsen, der afdækker amerikanernes mobilvaner, er udarbejdet af Jumio, der har indsamlet svar fra over 2.000 personer.

Bruseren, biografen og i kirken

Og mens godt 10 procent af de adspurgte altså kunne finde på at finde mobilen frem under lidt lagengymnastik, svarede 12 procent, at de faktisk også kunne finde på det, mens de stod under bruseren.

Biografen toppede med 35 procent, mens omkring 20 procent heller ikke kunne holde sig fra den, mens de sad i en kirke eller andet religiøst sted.

Over halvdelen af amerikaneren erkendte endvidere, at de da også brugte den, når de kørte bil, hvilket altså også er ulovligt i mange stater i USA.

Godt eller skidt for parforholdet?

Der kan være en sammenhæng mellem, at 12 procent af amerikanerne føler, at smartphonen kommer i vejen i deres parforhold, når næsten samme procentandel også bruger den, når de har sex. 

Dog er det selvfølgelig en mulighed, at folk blot bruger mobilen under samlejet, fordi de har en velegnet app installeret, hvorfor det faktisk er en mulighed, at smartphonen har sørget for et bedre sexliv i USA.

Men de spørgsmål giver undersøgelsen ikke nærmere svar på, og en 'Sådan får du bedre sex med apps' mangler også stadig at blive skrevet - til gengæld er her fem gode bud på den perfekt vejrapp.

Til interesserede giver undersøgelsen desværre heller ikke nogen svar på, hvordan det succesfuldt kan lade sig gøre at anvende sin smartphone, mens man har sex eller står under bruseren - men det kan jo være, der er nogle, der har gode råd eller tips? 

Læs også: 
Så meget tid bruger du i gennemsnit dagligt på din smartphone

Her er verdens bedste smartphone, mobil og tablet-pc

Google-chef: Glem sex-snakken - oplys dine børn om privacy

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S