Skøre amerikanere: Mobilen kommer med under lagnerne

Amerikanerne kan ikke lade deres elskede mobiltelefon være - selv på de mest absurde tidspunkter og steder tager de smartphonen frem. Læs her, hvor grelt det står til.

Artikel top billede

Mobilforbruget er gået helt grassat på den anden side af Atlanten. Amerikanerne er så knyttede til deres smartphone, at selv ikke en tur i lagnerne afholder dem fra at bruge mobiltelefonen.

Således peger en ny mobil-forbrugerundersøgelse på, at én ud af ti amerikanere har hevet deres smartphone frem, mens de havde sex.

Mens det kun er nogle af de voksne amerikanere, der kan finde på lige at tjekke morgendagens vejrudsigt under et samleje, så er andelen endnu højere blandt de unge.

Således erkender en ud af fem af de 18-34 årige amerikanere at have brugt deres mobiltelefon, mens de havde sex.   

Forbrugerundersøgelsen, der afdækker amerikanernes mobilvaner, er udarbejdet af Jumio, der har indsamlet svar fra over 2.000 personer.

Bruseren, biografen og i kirken

Og mens godt 10 procent af de adspurgte altså kunne finde på at finde mobilen frem under lidt lagengymnastik, svarede 12 procent, at de faktisk også kunne finde på det, mens de stod under bruseren.

Biografen toppede med 35 procent, mens omkring 20 procent heller ikke kunne holde sig fra den, mens de sad i en kirke eller andet religiøst sted.

Over halvdelen af amerikaneren erkendte endvidere, at de da også brugte den, når de kørte bil, hvilket altså også er ulovligt i mange stater i USA.

Godt eller skidt for parforholdet?

Der kan være en sammenhæng mellem, at 12 procent af amerikanerne føler, at smartphonen kommer i vejen i deres parforhold, når næsten samme procentandel også bruger den, når de har sex. 

Dog er det selvfølgelig en mulighed, at folk blot bruger mobilen under samlejet, fordi de har en velegnet app installeret, hvorfor det faktisk er en mulighed, at smartphonen har sørget for et bedre sexliv i USA.

Men de spørgsmål giver undersøgelsen ikke nærmere svar på, og en 'Sådan får du bedre sex med apps' mangler også stadig at blive skrevet - til gengæld er her fem gode bud på den perfekt vejrapp.

Til interesserede giver undersøgelsen desværre heller ikke nogen svar på, hvordan det succesfuldt kan lade sig gøre at anvende sin smartphone, mens man har sex eller står under bruseren - men det kan jo være, der er nogle, der har gode råd eller tips? 

Læs også: 
Så meget tid bruger du i gennemsnit dagligt på din smartphone

Her er verdens bedste smartphone, mobil og tablet-pc

Google-chef: Glem sex-snakken - oplys dine børn om privacy

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S