It-firmaer kræver national plan for cybersikkerhed

IT Branchen vil have Folketinget til at sætte penge af til et særligt nødberedskab for alle vitale it-systemer.

Artikel top billede

(Opdateret)Truslen om cyberangreb får nu IT Branchen til at foreslå, at der udarbejdes en national handlingsplan, som skal sikre danske myndigheder og centrale virksomheder mod cyberangreb og it-kriminalitet.

Til Morgenavisen Jyllands-Posten siger IT Branchens direktør Morten Bangsgaard, at man i et digitaliseret samfund er nødt til at have helt konkrete planer for, hvordan man som samfund håndterer et cyberangreb, der lammer centrale samfundsfunktioner som el- og vandforsyning, den finansielle sektor eller telekommunikationen.

Morten Bangsgaard henviser til eksempler for foråret og forsommeren, hvor DDoS-angreb og hacking har ramt blandt andet NemID og politiets kørekort-register.

"Vi har i Danmark de seneste uger og måneder oplevet, hvor alvorligt det kan blive, hvis vi ikke tager truslen seriøst. Derfor der det nødvendigt med en plan B, siger Morten Bangsgaard.

Konkret foreslår ITB, at Datatilsynet nedlægges og erstattes af et nyt centralt center for datasikkerhed.

Forslaget bakkes op af Venstres it-ordfører Michael Aastrup Jensen, der ligesom ITB også mener, at der på vitale områder, skal være alternative it-systemer, der i tilfælde af nedbrud "fungerer med det samme, så alt ikke går ned", som han udtrykker det.

Læs mere:
Så enorme mængder data har CSC-hackerne stjålet hos politiet
Derfor er stor-angreb på NemID mere bøvlet end farligt
Nets: Nu kan vi modstå massive DDoS-angreb
NemID-hackere: Her er vores botnet - se det her

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S