It-firmaer kræver national plan for cybersikkerhed

IT Branchen vil have Folketinget til at sætte penge af til et særligt nødberedskab for alle vitale it-systemer.

Artikel top billede

(Opdateret)Truslen om cyberangreb får nu IT Branchen til at foreslå, at der udarbejdes en national handlingsplan, som skal sikre danske myndigheder og centrale virksomheder mod cyberangreb og it-kriminalitet.

Til Morgenavisen Jyllands-Posten siger IT Branchens direktør Morten Bangsgaard, at man i et digitaliseret samfund er nødt til at have helt konkrete planer for, hvordan man som samfund håndterer et cyberangreb, der lammer centrale samfundsfunktioner som el- og vandforsyning, den finansielle sektor eller telekommunikationen.

Morten Bangsgaard henviser til eksempler for foråret og forsommeren, hvor DDoS-angreb og hacking har ramt blandt andet NemID og politiets kørekort-register.

"Vi har i Danmark de seneste uger og måneder oplevet, hvor alvorligt det kan blive, hvis vi ikke tager truslen seriøst. Derfor der det nødvendigt med en plan B, siger Morten Bangsgaard.

Konkret foreslår ITB, at Datatilsynet nedlægges og erstattes af et nyt centralt center for datasikkerhed.

Forslaget bakkes op af Venstres it-ordfører Michael Aastrup Jensen, der ligesom ITB også mener, at der på vitale områder, skal være alternative it-systemer, der i tilfælde af nedbrud "fungerer med det samme, så alt ikke går ned", som han udtrykker det.

Læs mere:
Så enorme mængder data har CSC-hackerne stjålet hos politiet
Derfor er stor-angreb på NemID mere bøvlet end farligt
Nets: Nu kan vi modstå massive DDoS-angreb
NemID-hackere: Her er vores botnet - se det her

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS