Artikel top billede

Telekæmpe har det møgsvært i Danmark

En international telemastodont fremviser mildt sagt ikke imponerende danske regnskabstal, der desuden indeholder fejl.

Omsætningen for Motorola Solutions Danmark A/S er faldet fra 320 millioner kroner til 248,5 millioner kroner i 2012.

"Faldet i omsætningen på -71,6 millioner kroner eller 22,4 procent er en konsekvens af den økonomiske afmatning på de markeder selskabet opererer på," hedder det i det aflagte regnskab.

Årets resultat blev seks millioner kroner, men selskabet har måttet "omstrukturere"

I regnskabsåret 2011 var der 247 ansatte, men der var 205 ansatte i 2012.

"Reduktionen kan henføres til omstrukturering i udviklingsafdelingen," står der videre i regnskabet.

Hos Motorola Solutions er Manager External Communications Elvan Lindberg vendt tilbage på Computerworlds henvendelse om regnskabet.

Ud over at forklare, at selskabet ikke kommenterer på regnskaber i forskellige lande, oplyser han dog:

"Vi har i øjeblikket ingen planer om omfattende omstrukturering i nogle markeder indenfor Europa og Afrika-regionen"

Fejl i regnskabet

Endelig fremgår det af regnskabet, at der sidste år var en fejl i regnskabet på 18,4 millioner kroner.

"Selskabets ledelse og Motorola Solutions koncernen har iværksat de nødvendige tiltag i organisationen til sikring af, at en tilsvarende fejl ikke sker igen."

Det fremgår ikke nærmere, hvori fejlen helt præcist bestod, men omsætningen for året er blevet justeret.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Er der en vej uden om usikker, kostbar og kompleks clouddrift?

Få indsigt i konklusionerne fra en nylig, storstilet undersøgelse fra Computerworld og Veritas med svar fra mere end 100 danske IT-topchefer i detaljer om deres erfaringer med de seneste års bevægelse mod cloudbaserede platforme og services. Derudover får du bud på, hvordan man som virksomhed både høster fordelene ved øget clouddrift og et stigende antal leverandører. Vel at mærke samtidig med, at man får det overblik, som gør det muligt at drive infrastrukturen sikkert og effektivt.

05. oktober 2023 | Læs mere


Hvor kommer cybertruslerne fra i OT-miljøer?

Sammen med en række eksperter vil du blive indviet, hvilke udfordringer virksomheder typisk skal forholde sig til, for at sikre OT-miljøet mod udefrakommende trusler og cyberangreb.

10. oktober 2023 | Læs mere


Øg virksomhedens agilitet med modulære og fleksible forretningssystemer

Hvordan kan kravet til øget fleksibilitet og agilitet afspejles i din virksomheds valg af forretningssystemer? Med udgangspunkt i Microsoft Dynamics 365-platformen giver vi i webinaret inspiration til, hvordan du bliver i stand til at reagere hurtigt på skiftende markedsvilkår, begivenheder og kriser, der kan udfordre din forretning.

11. oktober 2023 | Læs mere