Artikel top billede

Telekæmpe har det møgsvært i Danmark

En international telemastodont fremviser mildt sagt ikke imponerende danske regnskabstal, der desuden indeholder fejl.

Omsætningen for Motorola Solutions Danmark A/S er faldet fra 320 millioner kroner til 248,5 millioner kroner i 2012.

"Faldet i omsætningen på -71,6 millioner kroner eller 22,4 procent er en konsekvens af den økonomiske afmatning på de markeder selskabet opererer på," hedder det i det aflagte regnskab.

Årets resultat blev seks millioner kroner, men selskabet har måttet "omstrukturere"

I regnskabsåret 2011 var der 247 ansatte, men der var 205 ansatte i 2012.

"Reduktionen kan henføres til omstrukturering i udviklingsafdelingen," står der videre i regnskabet.

Hos Motorola Solutions er Manager External Communications Elvan Lindberg vendt tilbage på Computerworlds henvendelse om regnskabet.

Ud over at forklare, at selskabet ikke kommenterer på regnskaber i forskellige lande, oplyser han dog:

"Vi har i øjeblikket ingen planer om omfattende omstrukturering i nogle markeder indenfor Europa og Afrika-regionen"

Fejl i regnskabet

Endelig fremgår det af regnskabet, at der sidste år var en fejl i regnskabet på 18,4 millioner kroner.

"Selskabets ledelse og Motorola Solutions koncernen har iværksat de nødvendige tiltag i organisationen til sikring af, at en tilsvarende fejl ikke sker igen."

Det fremgår ikke nærmere, hvori fejlen helt præcist bestod, men omsætningen for året er blevet justeret.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere