IBM frigiver kendt chip-arkitektur: Alle skal kunne udvikle

Massivt omsætningsfald får IBM til at frigive udviklingen af kendt chip-arkitektur. Google står klar.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

IBM åbner for adgang til udvikling af mikro-processor-arkitekturen Power, som selskabet fremover vil licensiere til andre selskaber.

Det sker i et forsøg på at udvide anvendelsen af arkitekturen og bremse op for nedgangen i IBM's pressede hardware-system-forrretning.

Som led i dette arbejde indgår IBM nu i et nyt udviklings-konsortium, OpenPower Consortium, sammen med blandt andre Google. Selskaberne håber, at flere snart vil komme til.

Medlemmerne af det nye konsortium vil kunne udvikle Power-chip baseret på IBM's arkitektur, mens hardware-selskaber vil blive hjulpet med at bygge hardware, der kan integreres med Power-processerne.

Nvidia er med

Indtil videre har også chip-selskabet Nvidia, server-firmaet Tyan og storage-producenten Mellanox meldt sig som medlem af OpenPower Consortium.

Google designer i dag sine egne servere. Med samarbejdet med IBM vil det blive muligt for Google at kunne designe sine egne, integrerede chip baseret på Power-arkitekturen.

Fordelen for IBM er klar: Selskabet ønsker netop at udbrede brugen af Power-baserede chip på server-markedet.

Det vil samtidig kunne kaste andre fordele af sig, idet IBM står klar med software, hardware og service-ydelser til servere, der kører på Power- og x86-processorer.

Omsætningen i IBM's Power-division faldt i seneste kvartal med hele 25 procent i forhold til den samme periode et år tidligere.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S