IBM frigiver kendt chip-arkitektur: Alle skal kunne udvikle

Massivt omsætningsfald får IBM til at frigive udviklingen af kendt chip-arkitektur. Google står klar.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

IBM åbner for adgang til udvikling af mikro-processor-arkitekturen Power, som selskabet fremover vil licensiere til andre selskaber.

Det sker i et forsøg på at udvide anvendelsen af arkitekturen og bremse op for nedgangen i IBM's pressede hardware-system-forrretning.

Som led i dette arbejde indgår IBM nu i et nyt udviklings-konsortium, OpenPower Consortium, sammen med blandt andre Google. Selskaberne håber, at flere snart vil komme til.

Medlemmerne af det nye konsortium vil kunne udvikle Power-chip baseret på IBM's arkitektur, mens hardware-selskaber vil blive hjulpet med at bygge hardware, der kan integreres med Power-processerne.

Nvidia er med

Indtil videre har også chip-selskabet Nvidia, server-firmaet Tyan og storage-producenten Mellanox meldt sig som medlem af OpenPower Consortium.

Google designer i dag sine egne servere. Med samarbejdet med IBM vil det blive muligt for Google at kunne designe sine egne, integrerede chip baseret på Power-arkitekturen.

Fordelen for IBM er klar: Selskabet ønsker netop at udbrede brugen af Power-baserede chip på server-markedet.

Det vil samtidig kunne kaste andre fordele af sig, idet IBM står klar med software, hardware og service-ydelser til servere, der kører på Power- og x86-processorer.

Omsætningen i IBM's Power-division faldt i seneste kvartal med hele 25 procent i forhold til den samme periode et år tidligere.

Annonce

Annonceindlæg fra Genetec

Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S