IBM frigiver kendt chip-arkitektur: Alle skal kunne udvikle

Massivt omsætningsfald får IBM til at frigive udviklingen af kendt chip-arkitektur. Google står klar.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

IBM åbner for adgang til udvikling af mikro-processor-arkitekturen Power, som selskabet fremover vil licensiere til andre selskaber.

Det sker i et forsøg på at udvide anvendelsen af arkitekturen og bremse op for nedgangen i IBM's pressede hardware-system-forrretning.

Som led i dette arbejde indgår IBM nu i et nyt udviklings-konsortium, OpenPower Consortium, sammen med blandt andre Google. Selskaberne håber, at flere snart vil komme til.

Medlemmerne af det nye konsortium vil kunne udvikle Power-chip baseret på IBM's arkitektur, mens hardware-selskaber vil blive hjulpet med at bygge hardware, der kan integreres med Power-processerne.

Nvidia er med

Indtil videre har også chip-selskabet Nvidia, server-firmaet Tyan og storage-producenten Mellanox meldt sig som medlem af OpenPower Consortium.

Google designer i dag sine egne servere. Med samarbejdet med IBM vil det blive muligt for Google at kunne designe sine egne, integrerede chip baseret på Power-arkitekturen.

Fordelen for IBM er klar: Selskabet ønsker netop at udbrede brugen af Power-baserede chip på server-markedet.

Det vil samtidig kunne kaste andre fordele af sig, idet IBM står klar med software, hardware og service-ydelser til servere, der kører på Power- og x86-processorer.

Omsætningen i IBM's Power-division faldt i seneste kvartal med hele 25 procent i forhold til den samme periode et år tidligere.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network