Denne teknologi skaber gennembrud for Internet of Things

Særligt én bestemt teknologi ser ud til at bane vejen for det helt store gennembrud for Internet of Things.

Artikel top billede

Selv om der efterhånden har været talt om Bluetooth 4.0 i en del år, er det først nu, at denne version af den populære standard for alvor er slår igennem.

ABI Research vurderer, at vi i 2012 nåede op på i alt 3,5 milliarder Bluetooth-enheder på verdensplan - og at det tal vil være steget til næsten 10 milliarder i 2018, deraf en stor del af enheder med Bluetooth 4.0.

Samtidig stiger antallet af enheder, der understøtter teknologier som Wi-Fi, ZigBee, RFID og mobilnetværk.

Denne udvikling er forklaringen på, at mange også mener, at Internet of Things nu for alvor står over for et gennembrud. For når alt fra vandpumper til biler, briller og køleskabe pludselig er koblet til nettet og kan kommunikere med hinanden, åbner det op for en masse nye anvendelsesscenarier.

Kendetegnende for Bluetooth 4.0 er blandt andet det lave strømforbrug, og netop den kvalitet ved standarden gør den oplagt, når man taler om Internet of Things eller Internet of Everything, som nogle også kalder det.

"I realiteten er markedet allerede kæmpestort, og Bluetooth vil fortsætte med at være en af nøgleteknologierne, der muliggør IoE-markedsvækst," lyder det fra ABI Research.

ABI Research skriver, at mens smartphonen har været en af de primære drivkræfter for Bluetooth hidtil, så ventes det, at den næste fase i udbredelsen i høj grad vil blive drevet af forskellige former for sensorer med Bluetooth.

I Gartners liste over de 10 vigtigste it-trends i 2013 er Internet of Things også fremhævet.

"Mobil-teknologier bliver indlejret i mange forskellige typer af enheder, inklusive medicinsk udstyr og i biler ... IoT vil give mulighed for en lang række nye applikationer og services og skabe mange nye udfordringer," lyder det blandt fra Gartner.

Læs også:

Internet of Things: Derfor vil alt ændre sig nu

Følg @kimstensdal på Twitter

Annonceindlæg fra Opentext

Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job