Denne teknologi skaber gennembrud for Internet of Things

Særligt én bestemt teknologi ser ud til at bane vejen for det helt store gennembrud for Internet of Things.

Artikel top billede

Selv om der efterhånden har været talt om Bluetooth 4.0 i en del år, er det først nu, at denne version af den populære standard for alvor er slår igennem.

ABI Research vurderer, at vi i 2012 nåede op på i alt 3,5 milliarder Bluetooth-enheder på verdensplan - og at det tal vil være steget til næsten 10 milliarder i 2018, deraf en stor del af enheder med Bluetooth 4.0.

Samtidig stiger antallet af enheder, der understøtter teknologier som Wi-Fi, ZigBee, RFID og mobilnetværk.

Denne udvikling er forklaringen på, at mange også mener, at Internet of Things nu for alvor står over for et gennembrud. For når alt fra vandpumper til biler, briller og køleskabe pludselig er koblet til nettet og kan kommunikere med hinanden, åbner det op for en masse nye anvendelsesscenarier.

Kendetegnende for Bluetooth 4.0 er blandt andet det lave strømforbrug, og netop den kvalitet ved standarden gør den oplagt, når man taler om Internet of Things eller Internet of Everything, som nogle også kalder det.

"I realiteten er markedet allerede kæmpestort, og Bluetooth vil fortsætte med at være en af nøgleteknologierne, der muliggør IoE-markedsvækst," lyder det fra ABI Research.

ABI Research skriver, at mens smartphonen har været en af de primære drivkræfter for Bluetooth hidtil, så ventes det, at den næste fase i udbredelsen i høj grad vil blive drevet af forskellige former for sensorer med Bluetooth.

I Gartners liste over de 10 vigtigste it-trends i 2013 er Internet of Things også fremhævet.

"Mobil-teknologier bliver indlejret i mange forskellige typer af enheder, inklusive medicinsk udstyr og i biler ... IoT vil give mulighed for en lang række nye applikationer og services og skabe mange nye udfordringer," lyder det blandt fra Gartner.

Læs også:

Internet of Things: Derfor vil alt ændre sig nu

Følg @kimstensdal på Twitter

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job