Farlig Linux-trojaner kan varsle problemer for Linux

Farlig malware målrettet Linux-maskiner kan købes for nogle tusinder kroner flere steder på nettet.

Artikel top billede

Linux-brugerne har hidtil været pænt forskånet for de store malware-angreb, men det kan meget vel ændre sig meget snart.

Sådan lyder det fra sikkerheds-organisationen RSA, skriver Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, Computerworld News Service.

Her har man 'detaljeret kendskab' til en ny trojaner, der er målrettet Linux-baserede computere.

Den pågældende trojaner bliver kaldt 'Hand of Thief,' og den ligner tilsvarende malware, der er skrevet specielt til Windows-baserede computere.

Programmet stjæler informationer fra web-skemaer og skaber adgang via en bagdør til den inficerede maskine. Det hjælper ikke noget, hvis web-skemaet er baseret på HTTPS.

Dernæst forsøger maskinen at blokere for adgang til servere, der kan opdatere antivirus-programmerne eller på anden måde sikre maskinen.

Sælges i hacker-miljøer

Ifølge sikkerheds-eksperten Limor Kessem bliver Hand of Thief solgt i forskellige hacker-miljøer for omkring 2.000 dollar. Prisen inkluderer løbende opdateringer, hedder det.

Dog vil den kommende tilføjelse af nye specialiserede teknologier øge prisen til 3.000 dollar plus 550 dollar for større opdateringer, hedder det.

"Disse priser er på niveau med pris-meldinger fra udviklerne bag lignende malware til Windows OS. Det prisfastsætter Hand of Thief ret højt, når man tager den begrænsede brugerbase af Linux i betragtning," meddeler Limor Kessem til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Sikkerheds-eksperten peger på, at den mest sandsynlige angrebsvinkel vil være via sociale kanaler samt e-mail.

Hun vurderer, at Hand of Thief meget vel kan blive fulgt af mere malware, der på samme måde er målrettet Linux.

Linux-computere har traditionelt i stor stil været mere eller mindre isoleret fra det konstante malware-pres på det væsentligt mere udbredte Windows-styresystem.

Det gælder dog ikke det Linux-baserede smartphone-styresystem, Android, som er udsat for massivt pres fra hackere og andre. Det kan du læse mere om her.

Læs også:

Der er alt for meget sløseri med Android-platformen

Så meget malware vil kunne ramme din Android i år

Afsløring: Android bombarderes med ny malware

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS