Google vil forære formue til kvikke hackere

Google står klar med masser af penge i hånden til kvikke hackere og sikkerhedsfolk.

Artikel top billede

Google skruer gevaldigt op for de dusører, som selskabet udbetaler til hackere og sikkerhedsfolk, der opdager sårbarheder i selskabets systemer.

Det sker, efter Google har udbetalt i alt mere end 10 millioner kroner til sikkerhedsfolk, der har fundet bugs i Chromium.

Det er sket i løbet af de seneste tre år, hvor Google via det såkaldte Chromium and Google Web Vulnerability Reward Program har udbetalt dusører for opdagelsen af mere end 2.000 bugs og sårbarheder i Chromium.

Fem-dobler dusørerne

Google vil fremover udbetale op til 5.000 dollar (28.000 kroner) for opdagelsen af bugs, der tidligere har udløst 1.000 dollar (5.600 kroner) i dusør.

Ligeledes øger selskabet dusørerne for opdagelsen af såvel sikkerheds-huller som brugbare analyser af sikkerhed-niveauet.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau kan der være store fordele i at have et dusør-program som det, Google har.

Et forskerhold fra University of California påviste i sidste måned, at dusør-programmer er effektive og i meget høj grad kan betale sig.

Ofte kan et dusør-program således skabe langt mere værdi end en fuldtids-ansat sikkerheds-mand i virksomheden.

Du finder de amerikanske forskeres rapport her: An Empirical Study of Vulnerability Rewards Programs (PDF]

Læs også:

Dusørjægere finder massive fejl i Chrome

Tjen kassen: Google skruer vildt op for sine dusører

Google udbetaler rekord-dusør for Chrome-huller

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S