Google vil forære formue til kvikke hackere

Google står klar med masser af penge i hånden til kvikke hackere og sikkerhedsfolk.

Artikel top billede

Google skruer gevaldigt op for de dusører, som selskabet udbetaler til hackere og sikkerhedsfolk, der opdager sårbarheder i selskabets systemer.

Det sker, efter Google har udbetalt i alt mere end 10 millioner kroner til sikkerhedsfolk, der har fundet bugs i Chromium.

Det er sket i løbet af de seneste tre år, hvor Google via det såkaldte Chromium and Google Web Vulnerability Reward Program har udbetalt dusører for opdagelsen af mere end 2.000 bugs og sårbarheder i Chromium.

Fem-dobler dusørerne

Google vil fremover udbetale op til 5.000 dollar (28.000 kroner) for opdagelsen af bugs, der tidligere har udløst 1.000 dollar (5.600 kroner) i dusør.

Ligeledes øger selskabet dusørerne for opdagelsen af såvel sikkerheds-huller som brugbare analyser af sikkerhed-niveauet.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau kan der være store fordele i at have et dusør-program som det, Google har.

Et forskerhold fra University of California påviste i sidste måned, at dusør-programmer er effektive og i meget høj grad kan betale sig.

Ofte kan et dusør-program således skabe langt mere værdi end en fuldtids-ansat sikkerheds-mand i virksomheden.

Du finder de amerikanske forskeres rapport her: An Empirical Study of Vulnerability Rewards Programs (PDF]

Læs også:

Dusørjægere finder massive fejl i Chrome

Tjen kassen: Google skruer vildt op for sine dusører

Google udbetaler rekord-dusør for Chrome-huller

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos