Google vil forære formue til kvikke hackere

Google står klar med masser af penge i hånden til kvikke hackere og sikkerhedsfolk.

Artikel top billede

Google skruer gevaldigt op for de dusører, som selskabet udbetaler til hackere og sikkerhedsfolk, der opdager sårbarheder i selskabets systemer.

Det sker, efter Google har udbetalt i alt mere end 10 millioner kroner til sikkerhedsfolk, der har fundet bugs i Chromium.

Det er sket i løbet af de seneste tre år, hvor Google via det såkaldte Chromium and Google Web Vulnerability Reward Program har udbetalt dusører for opdagelsen af mere end 2.000 bugs og sårbarheder i Chromium.

Fem-dobler dusørerne

Google vil fremover udbetale op til 5.000 dollar (28.000 kroner) for opdagelsen af bugs, der tidligere har udløst 1.000 dollar (5.600 kroner) i dusør.

Ligeledes øger selskabet dusørerne for opdagelsen af såvel sikkerheds-huller som brugbare analyser af sikkerhed-niveauet.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau kan der være store fordele i at have et dusør-program som det, Google har.

Et forskerhold fra University of California påviste i sidste måned, at dusør-programmer er effektive og i meget høj grad kan betale sig.

Ofte kan et dusør-program således skabe langt mere værdi end en fuldtids-ansat sikkerheds-mand i virksomheden.

Du finder de amerikanske forskeres rapport her: An Empirical Study of Vulnerability Rewards Programs (PDF]

Læs også:

Dusørjægere finder massive fejl i Chrome

Tjen kassen: Google skruer vildt op for sine dusører

Google udbetaler rekord-dusør for Chrome-huller

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job