Kæmpe-land sagsøger Samsung for elendige arbejdsvilkår

Elendige arbejdsforhold ved smartphone-samlebånd har fået den brasilianske regering til at fare i kødet på Samsung og kræve kæmpe-erstatning.

Artikel top billede

Brasilien med omkring 200 millioner indbyggere har sagsøgt den sydkoreanske mobilgigant Samsung for horrible forhold på et af selskabets fabrikker, der ligger i den økonomiske frizone Manuas i det nordlige Brasilien.

Mere specifikt har det brasilianske arbejdsministerium indgivet et civilt søgsmål og forlangt godt 600 millioner kroner i erstatning oven på afsløringen af, at de brasilianske Samsung-medarbejdere må finde sig i at stå op i løbet af arbejdsdage på 10 til 15 timer uden pauser.

Der meldes samtidig om, at i en medarbejder i et enkelt tilfælde har arbejdet 27 dage i træk, når Samsung-grejet skulle samles ved samlebåndet, der forsyner store dele af det latinamerikanske marked med Samsung-smartphones.

Ud af de 5.600 brasilianske Samsung-medarbejdere har godt 2.000 søgt om forflyttelse på grund af helbredsproblemer.

Det skriver Mashable.

En femtedel i seriøs fare

Det brasilianske arbejdsministerium vurderer, at omkring 20 procent af Samsung-medarbejderne vil udvikle sygdomme i bevægelsesapparatet inden for fem år, hvis arbejdsforholdene med gentagne bevægelser ikke ændrer sig.

Pengene i søgsmålet skal ifølge The Wall Street Journal gå til fabriksarbejderne, samtidig med at Samsung skal tillade længere pauser og tilbyde mere ergonomisk behagelige møbler end eksempelvis de nuværende høje borde, der tvinger medarbejderne til at stå op.

Det nævnes fra anklagerens side, at de godt 600 millioner kroner som erstatning for de skadede fabriksarbejdere svarer til, hvad Samsung tjener på mindre end to dage på verdensplan.

Samsung: Vi kigger på sagen
Samsung har tilkendegivet, at selskabet vil undersøge arbejdsforholdene og samarbejde med de brasilianske myndigheder.

Samtidig har verdens største smartphone-producent repliceret på anklagerne med følgende udtalelse:

"Vi er omhyggelige med at skabe arbejdsbetingelser, der sikrer de højeste industristandarder på helbreds-, sikkerheds- og velfærdsområderne for vores medarbejdere i hele verden."

Ud over at have to fabrikker i Brasilien har mobilgiganten 35 andre produktionsfabrikker på kloden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil