Sådan har Norge fået e-valg til at fungere

Et forsøg med e-valg i 13 norske kommuner er kommet godt fra start med en mangedobling af den hidtidige tilslutning. Her kan du se, hvordan broderfolket håndterer den udfordring.

Artikel top billede

Internetvalg tager fart en smule nord for Christiansborg.

I år kan indbyggerne i 13 norske kommuner nemlig afgive deres stemme på nettet.

På de to første dage valgte 7.200 personer at gøre brug af løsningen.

Det overrasker positivt i Kommunal- og Regionaldepartementet, der er ansvarlig for projektet om e-valg.

Den kommunale tovholder peger især på forenklinger i afstemningsmetoden i forhold til vælgere med nedsat funktionsevne som et lyspunkt.

Ved kommunevalget i 2011 forsøgte nordmændene sig første gang med elektronisk afstemning, men med knap så stor succes.

Mangler stadig en del

Denne gang er stemmeantallet forøget kraftigt og næsten tredoblet i forhold til 2011.

I de 13 kommuner bor lige godt 350.000 personer, så det er langt fra alle, der er hoppet på den digitale valgvogn.

""Vores demokrati er alt for vigtigt til, at vi skal foretage eksperimenter med det for at afprøve en ny teknologi.""

National login-løsning

For at stemme skal vælgerne identificere sig med BankID, den norske udgave af danske NemID, da Norge som i Danmark har en fælles login-tjeneste.

Organisationen for sikkerhed og samarbejde i Europa skal overvåge forsøget i Norge for at observere gennemførelsen og drage erfaringer på området.

Denne metode erstatter svedlugtende gymnastiksale for de stemmeberettigede i 13 norske kommuner. Den norske udgave af NemID, BankID, bruges som sikkerhed i forbindelse med login.

I Danmark fremlagde regeringen tidligere på året et forslag om at påbegynde forsøg med e-valg.

Men den plan blev skudt i sænk af blandt andet partiet Venstre, der sagde nej.

Venstres beslutning betød, at regeringen kom i mindretal på sit eget forslag, idet Enhedslisten, Dansk Folkeparti og Konservative også var imod forslaget.

"Venstre vil ikke være med til at underminere tilliden til valghandlingen. Vores demokrati er alt for vigtigt til, at vi skal foretage eksperimenter med det for at afprøve en ny teknologi. E-valg er på nuværende tidspunkt ikke sikkert nok til, at det skal indføres i Danmark," udtalte Venstres it-ordfører Michael Aastrup-Jensen i den forbindelse.

Holdningen blandt debattørerne på Computerworld blev da også luftet i forbindelse med blog-indlægget: Derfor skal vi (selvfølgelig) have e-valg, hvor 60 indlæg argumenterer for og imod digital stemmeafgivelse.

Læs også: Her er 'sandheden' om danske e-valg

Regeringen har, trods nederlaget, ikke droppet tanken om e-valg i Danmark

På vej i nabolandene

Men i Norge og i flere andre nabolande er der projekter for e-valg.

Det gælder eksempelvis for Island, der åbner for e-valg i år og i Sverige, der planlægger, at sætte de digitale afstemninger i gang i 2018.

Der er meget mere information om det elektroniske valg i Norge på Kommunal- og regionaldepartementets webside.

Læs også:
Venstre siger nej til e-valg - regeringsforslag falder

Forsker: Forsøg med danske e-valg er en god idé

Vestager efter nederlag: E-valg kommer en dag

Annonceindlæg fra Pointsharp

Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job