Sådan har Norge fået e-valg til at fungere

Et forsøg med e-valg i 13 norske kommuner er kommet godt fra start med en mangedobling af den hidtidige tilslutning. Her kan du se, hvordan broderfolket håndterer den udfordring.

Artikel top billede

Internetvalg tager fart en smule nord for Christiansborg.

I år kan indbyggerne i 13 norske kommuner nemlig afgive deres stemme på nettet.

På de to første dage valgte 7.200 personer at gøre brug af løsningen.

Det overrasker positivt i Kommunal- og Regionaldepartementet, der er ansvarlig for projektet om e-valg.

Den kommunale tovholder peger især på forenklinger i afstemningsmetoden i forhold til vælgere med nedsat funktionsevne som et lyspunkt.

Ved kommunevalget i 2011 forsøgte nordmændene sig første gang med elektronisk afstemning, men med knap så stor succes.

Mangler stadig en del

Denne gang er stemmeantallet forøget kraftigt og næsten tredoblet i forhold til 2011.

I de 13 kommuner bor lige godt 350.000 personer, så det er langt fra alle, der er hoppet på den digitale valgvogn.

""Vores demokrati er alt for vigtigt til, at vi skal foretage eksperimenter med det for at afprøve en ny teknologi.""

National login-løsning

For at stemme skal vælgerne identificere sig med BankID, den norske udgave af danske NemID, da Norge som i Danmark har en fælles login-tjeneste.

Organisationen for sikkerhed og samarbejde i Europa skal overvåge forsøget i Norge for at observere gennemførelsen og drage erfaringer på området.

Denne metode erstatter svedlugtende gymnastiksale for de stemmeberettigede i 13 norske kommuner. Den norske udgave af NemID, BankID, bruges som sikkerhed i forbindelse med login.

I Danmark fremlagde regeringen tidligere på året et forslag om at påbegynde forsøg med e-valg.

Men den plan blev skudt i sænk af blandt andet partiet Venstre, der sagde nej.

Venstres beslutning betød, at regeringen kom i mindretal på sit eget forslag, idet Enhedslisten, Dansk Folkeparti og Konservative også var imod forslaget.

"Venstre vil ikke være med til at underminere tilliden til valghandlingen. Vores demokrati er alt for vigtigt til, at vi skal foretage eksperimenter med det for at afprøve en ny teknologi. E-valg er på nuværende tidspunkt ikke sikkert nok til, at det skal indføres i Danmark," udtalte Venstres it-ordfører Michael Aastrup-Jensen i den forbindelse.

Holdningen blandt debattørerne på Computerworld blev da også luftet i forbindelse med blog-indlægget: Derfor skal vi (selvfølgelig) have e-valg, hvor 60 indlæg argumenterer for og imod digital stemmeafgivelse.

Læs også: Her er 'sandheden' om danske e-valg

Regeringen har, trods nederlaget, ikke droppet tanken om e-valg i Danmark

På vej i nabolandene

Men i Norge og i flere andre nabolande er der projekter for e-valg.

Det gælder eksempelvis for Island, der åbner for e-valg i år og i Sverige, der planlægger, at sætte de digitale afstemninger i gang i 2018.

Der er meget mere information om det elektroniske valg i Norge på Kommunal- og regionaldepartementets webside.

Læs også:
Venstre siger nej til e-valg - regeringsforslag falder

Forsker: Forsøg med danske e-valg er en god idé

Vestager efter nederlag: E-valg kommer en dag

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S