Sådan kan vi kommunikere trådløst helt uden batterier

Forskere afslører nyt koncept, der kan føre til trådløs kommunikation helt uden brug af batterier. Se video om projektet her.

Artikel top billede

Forskere fra University of Washington har udviklet en prototype, der ved at bruge radiobølger gør det muligt at kommunikere trådløst helt uden brug af batterier.

Idéen er, at forskellige former for sensorer ved at anvende de trådløse signaler aktivt skal kunne fungere uden batterier.

Det er den slags koncepter, der for alvor vil kunne sparke gang i Internet of Things, hvor alt og alle er koblet til nettet og kommunikerer trådløst med hinanden.

Forskerne oplyser, at de har testet forskellige former for enheder med denne teknologi i Seattle, hvor man ved at benytte tv-signaler var i stand til at kommunikere selv over større afstande. 

Se forskernes video om konceptet her:

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Nyt batteri er kraftigere, hurtigere og kan turbo-oplades

Internet of Things: Derfor vil alt ændre sig nu

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S