Apple får tæv af billige bambus-computere

Apples position er presset af massevis af små og billige producenter.

Artikel top billede

Apples markedsandel på det kinesiske tablet-marked styrtdykker.

I året andets kvartal faldt markedsandelen for iPad-computeren således fra mere end 50 procent i de foregående kvartaler til 'blot' 28 procent med i alt halvanden million solgte eksemplarer.

Tidligere har tallet ligget stabilt på over tre millioner solgte computere i kvartalet.

Apple er fortsat den største leverandør af tablet-computere i Kina, men positionen er under voldsomt pres.

Ukendte kinesiske producenter

Det store fald i markedsandel skyldes øget pres fra billige Android-baserede tablet-computere, som er produceret af relativt ukendte, kinesiske producenter.

Således er 46 procent af alle solgte tablet-computere i Kina i andet kvartal produceret af en stor og meget broget gruppe af små producenter, som tidligere har stået for under én procent af salget.

IDC-analytiker Dickie Chang peger dog over for Computerworlds amerikanske nyhedsbureau på, at Apple formodentlig er i gang med at rydde op i iPad-lagrene for at gøre plads til de nye modeller, der ventes lanceret senere på året.

Samsung er Kinas næststørste tablet-leverandør med en markedsandel på 11 procent, mens Lenovo sidder på otte procent.

Stærkt stigende efterspørgsel

Ifølge IDC har der i de seneste måneder været stærkt stigende efterspørgsel på prisbillige Android-baserede tablet-computere fra forskellige kinesiske producenter.

"De kinesiske forbrugere bliver mere og mere fortrolige med tablet-formatet, og de har kig på modellerne fra små "white box"-producenter, hvor prisen er meget lav," siger Dickie Chang til Computerworlds nyhedsbureau.

Blandt disse er eksempelvis Android-tablets fra kinesiske Onda, hvor priserne for en tablet-computer med quad-core processor, otte-tommer skærm og kamera på fem megapixel begynder ved 650 kroner.

Rigtigt skidt for Microsoft

Ifølge IDC sidder Microsoft på under én procent af det kinesiske tablet-marked, hvor selskabet ellers sælger både Surface RT og Surface Pro.

Selskabet solgte i andet kvartal blot 37.000 eksemplarer i Kina.

"Surface Pro er for dyr," siger Dickie Chang om Microsofts tablet-computer, der i billigste udgave koster 5.300 kroner i Kina.

"Til den pris forventer forbrugerne den ultimative bruger-oplevelse, så det er enten brugeroplevelsen eller prisen, der bremser salget af Surface Pro," siger Dickie Chang.

Læses lige nu

    Annonce

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    RackPeople

    Teknisk Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S