Apple får tæv af billige bambus-computere

Apples position er presset af massevis af små og billige producenter.

Artikel top billede

Apples markedsandel på det kinesiske tablet-marked styrtdykker.

I året andets kvartal faldt markedsandelen for iPad-computeren således fra mere end 50 procent i de foregående kvartaler til 'blot' 28 procent med i alt halvanden million solgte eksemplarer.

Tidligere har tallet ligget stabilt på over tre millioner solgte computere i kvartalet.

Apple er fortsat den største leverandør af tablet-computere i Kina, men positionen er under voldsomt pres.

Ukendte kinesiske producenter

Det store fald i markedsandel skyldes øget pres fra billige Android-baserede tablet-computere, som er produceret af relativt ukendte, kinesiske producenter.

Således er 46 procent af alle solgte tablet-computere i Kina i andet kvartal produceret af en stor og meget broget gruppe af små producenter, som tidligere har stået for under én procent af salget.

IDC-analytiker Dickie Chang peger dog over for Computerworlds amerikanske nyhedsbureau på, at Apple formodentlig er i gang med at rydde op i iPad-lagrene for at gøre plads til de nye modeller, der ventes lanceret senere på året.

Samsung er Kinas næststørste tablet-leverandør med en markedsandel på 11 procent, mens Lenovo sidder på otte procent.

Stærkt stigende efterspørgsel

Ifølge IDC har der i de seneste måneder været stærkt stigende efterspørgsel på prisbillige Android-baserede tablet-computere fra forskellige kinesiske producenter.

"De kinesiske forbrugere bliver mere og mere fortrolige med tablet-formatet, og de har kig på modellerne fra små "white box"-producenter, hvor prisen er meget lav," siger Dickie Chang til Computerworlds nyhedsbureau.

Blandt disse er eksempelvis Android-tablets fra kinesiske Onda, hvor priserne for en tablet-computer med quad-core processor, otte-tommer skærm og kamera på fem megapixel begynder ved 650 kroner.

Rigtigt skidt for Microsoft

Ifølge IDC sidder Microsoft på under én procent af det kinesiske tablet-marked, hvor selskabet ellers sælger både Surface RT og Surface Pro.

Selskabet solgte i andet kvartal blot 37.000 eksemplarer i Kina.

"Surface Pro er for dyr," siger Dickie Chang om Microsofts tablet-computer, der i billigste udgave koster 5.300 kroner i Kina.

"Til den pris forventer forbrugerne den ultimative bruger-oplevelse, så det er enten brugeroplevelsen eller prisen, der bremser salget af Surface Pro," siger Dickie Chang.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S