Krig med kabel-selskaber kan spænde ben for Apples tv-planer

Apples fladskærms-drømme risikerer at gå i vasken. Men nu forsøger virksomheden sig med en helt ny strategi.

Artikel top billede

Apples påståede planer om at producere sit eget fladskærms-tv har stået i stampe i den seneste tid, og de risikerer nu helt at lide skibsbrud. Det skriver det amerikanske digitale erhvervsmagasin Quartz. 

Ifølge magasinet skyldes det, at de amerikanske kabel-tv-selskaber, som Apple håbede ville levere indhold til tv'et, har modarbejdet planerne. 

Men nu forsøger Apple sig angiveligt med en ny strategi.

Vil køre kabel ud på sidespor

Apple prøver nu at gå uden om kabel-tv-selskaberne, og i stedet vil virksomheden forsøge at forhandle direkte med produktionsselskaber og udvalgte tv-kanaler som eksempelvis HBO, ESPN og Comedy Central. 

Det er afgørende for Apple at få indholdsleverandører med, fordi virksomheden også på tv-området ønsker at have fuld kontrol med alle dele af brugeroplevelsen. Lige fra udformningen af hardware til leveringen af tv-indholdet.

Derfor vil Apples strategi, ifølge kilder som Quartz har talt med, muligvis indbefatte, at virksomheden etablerer sin egen betalings-tv-løsning, og dermed i princippet selv bliver kabel-leverandør. Dog med den afgørende forskel, at indholdet udelukkende vil blive leveret via internettet i stedet for gennem et antenne-stik. 

Trussel mod kabel-selskaberne

Et Apple-fjernsyn vil ifølge Quartz kunne resultere i et decideret paradigmeskift, hvor tv-oplevelsen i højere grad vil blive centreret omkring apps fremfor kanaler, som vi kender det i dag. Og i USA leverer mange af kabel-tv-leverandørerne deres kanalpakker via en "set-top-box" i stil med eksempelvis YouSees tv-boks.

Men Apple har ikke haft held til at overbevise kabelleverandørerne om, at de i stedet skal levere indhold direktet til et tv-apparat fra Apple. Kabelleverandørerne ser derimod Apples planer som en trussel, hvor de risikerer at miste kontrollen over brugernes tv-oplevelse.

Ifølge Quartz har kabellevandørerne derfor også forsøgt at forhindre de enkelte tv-kanaler i at lave individuelle aftaler med Apple.

Men Apple håber altså alligevel på, at det vil være muligt at etablere individuelle aftaler med enkelte indholdsleverandører. Apple har angiveligt konkluderet, at blot enkelte aftaler med få udvalgte top-leverandører som eksempelvis HBO eller ESPN vil skabe et fundament, der er så tilstrækkeligt sikkert, at det er muligt at gennemføre tv-planerne. 

HBO oplyser dog til Quartz, at virksomheden ikke har aktuelle planer om at indgå i denne type samarbejder, mens ESPN overfor nyhedsbureauet Bloomberg til gengæld er åben over for at levere indhold til internetbaseret tv-distribution. 

Cook og Jobs har vist tv-interesse

Selvom Apples tv-planer endnu kun befinder sig på rygteplan og primært bliver bekræftet gennem anonyme kilder, har både den tidligere Apple-chef Steve Jobs og Apples nuværende administrerende direktør Tim Cook ved tidligere lejligheder udtrykt interesse for tv-markedet. 

I et interview med den amerikanske tv-station NBC sidste år sagde Tim Cook:

"Når jeg går ind i min stue og tænder for tv'et, føler jeg, at jeg er rejst 20 eller 30 år tilbage i tiden. Dette er et område, som vi interesserer os intenst for."

Og i Walter Isaacsons biografi "Steve Jobs" gør den nu afdøde Apple-stifter sig også tanker om et muligt Apple-fjernsyn. 

"Det vil have den mest simple brugerflade, du kan forestille dig. Jeg tror, at jeg langt om længe har fundet løsningen" siger Steve Jobs ifølge bogen.

Læs også:
Amerikansk avis: Apple er i gang med at teste nyt fjernsyn

Rygterne tager til: Tim Cook antyder at et Apple-tv er på vej

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks