Krig med kabel-selskaber kan spænde ben for Apples tv-planer

Apples fladskærms-drømme risikerer at gå i vasken. Men nu forsøger virksomheden sig med en helt ny strategi.

Artikel top billede

Apples påståede planer om at producere sit eget fladskærms-tv har stået i stampe i den seneste tid, og de risikerer nu helt at lide skibsbrud. Det skriver det amerikanske digitale erhvervsmagasin Quartz

Ifølge magasinet skyldes det, at de amerikanske kabel-tv-selskaber, som Apple håbede ville levere indhold til tv'et, har modarbejdet planerne. 

Men nu forsøger Apple sig angiveligt med en ny strategi.

Vil køre kabel ud på sidespor

Apple prøver nu at gå uden om kabel-tv-selskaberne, og i stedet vil virksomheden forsøge at forhandle direkte med produktionsselskaber og udvalgte tv-kanaler som eksempelvis HBO, ESPN og Comedy Central. 

Det er afgørende for Apple at få indholdsleverandører med, fordi virksomheden også på tv-området ønsker at have fuld kontrol med alle dele af brugeroplevelsen. Lige fra udformningen af hardware til leveringen af tv-indholdet.

Derfor vil Apples strategi, ifølge kilder som Quartz har talt med, muligvis indbefatte, at virksomheden etablerer sin egen betalings-tv-løsning, og dermed i princippet selv bliver kabel-leverandør. Dog med den afgørende forskel, at indholdet udelukkende vil blive leveret via internettet i stedet for gennem et antenne-stik. 

Trussel mod kabel-selskaberne

Et Apple-fjernsyn vil ifølge Quartz kunne resultere i et decideret paradigmeskift, hvor tv-oplevelsen i højere grad vil blive centreret omkring apps fremfor kanaler, som vi kender det i dag. Og i USA leverer mange af kabel-tv-leverandørerne deres kanalpakker via en "set-top-box" i stil med eksempelvis YouSees tv-boks.

Men Apple har ikke haft held til at overbevise kabelleverandørerne om, at de i stedet skal levere indhold direktet til et tv-apparat fra Apple. Kabelleverandørerne ser derimod Apples planer som en trussel, hvor de risikerer at miste kontrollen over brugernes tv-oplevelse.

Ifølge Quartz har kabellevandørerne derfor også forsøgt at forhindre de enkelte tv-kanaler i at lave individuelle aftaler med Apple.

Men Apple håber altså alligevel på, at det vil være muligt at etablere individuelle aftaler med enkelte indholdsleverandører. Apple har angiveligt konkluderet, at blot enkelte aftaler med få udvalgte top-leverandører som eksempelvis HBO eller ESPN vil skabe et fundament, der er så tilstrækkeligt sikkert, at det er muligt at gennemføre tv-planerne. 

HBO oplyser dog til Quartz, at virksomheden ikke har aktuelle planer om at indgå i denne type samarbejder, mens ESPN overfor nyhedsbureauet Bloomberg til gengæld er åben over for at levere indhold til internetbaseret tv-distribution. 

Cook og Jobs har vist tv-interesse

Selvom Apples tv-planer endnu kun befinder sig på rygteplan og primært bliver bekræftet gennem anonyme kilder, har både den tidligere Apple-chef Steve Jobs og Apples nuværende administrerende direktør Tim Cook ved tidligere lejligheder udtrykt interesse for tv-markedet. 

I et interview med den amerikanske tv-station NBC sidste år sagde Tim Cook:

"Når jeg går ind i min stue og tænder for tv'et, føler jeg, at jeg er rejst 20 eller 30 år tilbage i tiden. Dette er et område, som vi interesserer os intenst for."

Og i Walter Isaacsons biografi "Steve Jobs" gør den nu afdøde Apple-stifter sig også tanker om et muligt Apple-fjernsyn. 

"Det vil have den mest simple brugerflade, du kan forestille dig. Jeg tror, at jeg langt om længe har fundet løsningen" siger Steve Jobs ifølge bogen.

Læs også:
Amerikansk avis: Apple er i gang med at teste nyt fjernsyn

Rygterne tager til: Tim Cook antyder at et Apple-tv er på vej

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Rekvirent til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Københavnsområdet

    Scantruck A/S

    Digitaliseringskonsulent

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil