Amerikansk avis: Apple er i gang med at teste nyt fjernsyn

"Det befinder sig i den tidlige testfase," siger kilder om det kommende Apple-fjernsyn.

Artikel top billede

Det er endnu langt fra sikkert, at Apple har tænkt sig at sende et fjernsyn på markedet.

Men ifølge den amerikanske finansavis Wall Street Journal, der normalt har gode kilder i Apple, tester den californiske virksomheded i øjeblikket en række forskellige tv-design.

Wall Street Journal citerer flere anonyme kilder blandt Apples leverandører for at sige, at Apple gennem flere år har arbejdet på at udvikle et tv, og i øjeblikket tester virksomheden en række udvalgte designs af "et større fjernsyn med høj opløsning".

Udviklet af Sharp

Ifølge avisens kilder er det Apples taiwanesiske producent Foxconn, der i samarbejde med japanske Sharp er i gang med at udvikle tv'et. 

"Men der er endnu ikke tale om et formelt projekt. Det befinder sig stadigvæk i den tidlige testfase," siger en af Wall Street Journals kilder.

Et nyt tv fra Apple vil givetvis betyde, at konkurrencen mellem Apple og Samsung, der gennem det sidste år har været involveret i en række patentretssager, vil blive intensiveret yderligere.

Men også Google har gennem længere tid arbejdet på at få et gennembrud med en tv-løsning.

Intens interesse

De nye rygter kommer, kort tid efter at Apple-chefen Tim Cook har bekendtgjort, at Apple har en interesse i at udvikle nye tv-løsninger. 

"Dette er et område, som vi interesserer os intenst for. Mere kan jeg ikke sige," sagde han i et interview med den amerikanske tv-station NBC.

Læs også:

Rygterne tager til: Tim Cook antyder at et Apple-tv er på vej 

10 facts om Apples kommende fjernsyn

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job