Apple frigiver sin nye web-tjeneste: Prøv den her

Den nye version af Apples iCloud er nu frigivet. Prøv den her og vurder, om den kan hamle op med Google Drive, Microsoft Skydrive og Dropbox.

Artikel top billede

Sådan ser det nye iCloud ud.

Apple opgraderer i forbindelse med det kommende iOS 7 og Mac Mavericks også sin cloud-tjeneste, iCloud.

Som vi skrev i sidste uge, er der med det nye iCloud taget hånd om en del af de mangler, der var i iCloud, da den første version blev frigivet i efteråret 2011.

Idéen med iCloud var sådan set fin, men der var bare for mange mangler i forhold til eksempelvis Microsofts, Googles og Dropbox' cloud-tjenester - det har vi også skrevet om i denne anmeldelse af tjenesterne.

iCloud er tænkt som et omdrejningspunkt for brugerens digitale indhold, så det bliver nemmere at synkronisere indhold mellem iPad, iPhone og Mac, og så man eksempelvis automatisk har en backup af de billeder, man tager.

Der er efterhånden kommet rigtig mange tredjeparts-apps, der understøtter iCloud, men der er også blevet føjet en række nye funktioner til iCloud - eksempelvis apps som Påmindelser og Noter, som mange kender fra iPhone og iPad.

Nyt iCloud er frigivet

Nu kan den nyeste version af iCloud tilgås af alle via beta.icloud.com, og umiddelbart virker det nye design og de nye funktioner helt fornuftige - også selvom det endnu kun er en beta-version.  

Det mest bemærkelsesværdige er, at Apple nu har tilføjet muligheden for at åbne og redigere ens iWork-dokumenter direkte fra browseren. Det sker via de tre nye web-apps, Pages, Keynote og Numbers.

Vi savner dog stadig en Fotostream-løsning til browseren og så også gerne en moderne udgave af iDisk, som Apple tidligere har haft - en løsning, der kan bruges til at opbevare forskellige filer, der ikke lige kan gemmes via en Apple-app (eksempelvis en PDF-fil, man har på sin Windows-maskine).

Apples iTunes Match, der opbevarer al din musik i iCloud og streamer det til dine enheder, er fortsat ikke tilgængelig i Danmark. Det er også et minus.

Se vores sammenligninger af iCloud, SkyDrive og Google Drive her og her.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Apple opgraderer iCloud: Her er de nye funktioner

Vi tester iCloud SkyDrive og Google Drive: Her er det bedste online-lager

SkyDrive iCloud eller Google: Hvad skal du vælge?

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,