Apple frigiver sin nye web-tjeneste: Prøv den her

Den nye version af Apples iCloud er nu frigivet. Prøv den her og vurder, om den kan hamle op med Google Drive, Microsoft Skydrive og Dropbox.

Artikel top billede

Sådan ser det nye iCloud ud.

Apple opgraderer i forbindelse med det kommende iOS 7 og Mac Mavericks også sin cloud-tjeneste, iCloud.

Som vi skrev i sidste uge, er der med det nye iCloud taget hånd om en del af de mangler, der var i iCloud, da den første version blev frigivet i efteråret 2011.

Idéen med iCloud var sådan set fin, men der var bare for mange mangler i forhold til eksempelvis Microsofts, Googles og Dropbox' cloud-tjenester - det har vi også skrevet om i denne anmeldelse af tjenesterne.

iCloud er tænkt som et omdrejningspunkt for brugerens digitale indhold, så det bliver nemmere at synkronisere indhold mellem iPad, iPhone og Mac, og så man eksempelvis automatisk har en backup af de billeder, man tager.

Der er efterhånden kommet rigtig mange tredjeparts-apps, der understøtter iCloud, men der er også blevet føjet en række nye funktioner til iCloud - eksempelvis apps som Påmindelser og Noter, som mange kender fra iPhone og iPad.

Nyt iCloud er frigivet

Nu kan den nyeste version af iCloud tilgås af alle via beta.icloud.com, og umiddelbart virker det nye design og de nye funktioner helt fornuftige - også selvom det endnu kun er en beta-version.  

Det mest bemærkelsesværdige er, at Apple nu har tilføjet muligheden for at åbne og redigere ens iWork-dokumenter direkte fra browseren. Det sker via de tre nye web-apps, Pages, Keynote og Numbers.

Vi savner dog stadig en Fotostream-løsning til browseren og så også gerne en moderne udgave af iDisk, som Apple tidligere har haft - en løsning, der kan bruges til at opbevare forskellige filer, der ikke lige kan gemmes via en Apple-app (eksempelvis en PDF-fil, man har på sin Windows-maskine).

Apples iTunes Match, der opbevarer al din musik i iCloud og streamer det til dine enheder, er fortsat ikke tilgængelig i Danmark. Det er også et minus.

Se vores sammenligninger af iCloud, SkyDrive og Google Drive her og her.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Apple opgraderer iCloud: Her er de nye funktioner

Vi tester iCloud SkyDrive og Google Drive: Her er det bedste online-lager

SkyDrive iCloud eller Google: Hvad skal du vælge?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job