Apple frigiver sin nye web-tjeneste: Prøv den her

Den nye version af Apples iCloud er nu frigivet. Prøv den her og vurder, om den kan hamle op med Google Drive, Microsoft Skydrive og Dropbox.

Artikel top billede

Sådan ser det nye iCloud ud.

Apple opgraderer i forbindelse med det kommende iOS 7 og Mac Mavericks også sin cloud-tjeneste, iCloud.

Som vi skrev i sidste uge, er der med det nye iCloud taget hånd om en del af de mangler, der var i iCloud, da den første version blev frigivet i efteråret 2011.

Idéen med iCloud var sådan set fin, men der var bare for mange mangler i forhold til eksempelvis Microsofts, Googles og Dropbox' cloud-tjenester - det har vi også skrevet om i denne anmeldelse af tjenesterne.

iCloud er tænkt som et omdrejningspunkt for brugerens digitale indhold, så det bliver nemmere at synkronisere indhold mellem iPad, iPhone og Mac, og så man eksempelvis automatisk har en backup af de billeder, man tager.

Der er efterhånden kommet rigtig mange tredjeparts-apps, der understøtter iCloud, men der er også blevet føjet en række nye funktioner til iCloud - eksempelvis apps som Påmindelser og Noter, som mange kender fra iPhone og iPad.

Nyt iCloud er frigivet

Nu kan den nyeste version af iCloud tilgås af alle via beta.icloud.com, og umiddelbart virker det nye design og de nye funktioner helt fornuftige - også selvom det endnu kun er en beta-version.  

Det mest bemærkelsesværdige er, at Apple nu har tilføjet muligheden for at åbne og redigere ens iWork-dokumenter direkte fra browseren. Det sker via de tre nye web-apps, Pages, Keynote og Numbers.

Vi savner dog stadig en Fotostream-løsning til browseren og så også gerne en moderne udgave af iDisk, som Apple tidligere har haft - en løsning, der kan bruges til at opbevare forskellige filer, der ikke lige kan gemmes via en Apple-app (eksempelvis en PDF-fil, man har på sin Windows-maskine).

Apples iTunes Match, der opbevarer al din musik i iCloud og streamer det til dine enheder, er fortsat ikke tilgængelig i Danmark. Det er også et minus.

Se vores sammenligninger af iCloud, SkyDrive og Google Drive her og her.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Apple opgraderer iCloud: Her er de nye funktioner

Vi tester iCloud SkyDrive og Google Drive: Her er det bedste online-lager

SkyDrive iCloud eller Google: Hvad skal du vælge?

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job