Udviklerne er tossede på Microsoft efter Windows 8.1 udmelding

På Microsofts egen blok lukker udviklerne nu op for posen af galde. Den spyes ud over Windows 8.1, som ikke frigives til udviklerne på forhånd, hvilket der ellers er tradition for. Se hvad de er tossede over.

Artikel top billede

Developers, developers, developers!

Sådan råbte Steve Ballmers i sin nærmest legendariske tale til sine ansatte

Men den svada gælder øjensynligt ikke Windows 8.1-udviklerne.

Koden er færdig... altså næsten

Microsoft har gjort koden til Windows 8.1 færdig i den såkaldte RTM-udgave, hvilket er den version, som sendes ud til pc-leverandørerne, så de kan installere den på nye computere.

Traditionelt har Microsoft i samme moment sendt RTM-versionen til udviklerne via MSDN (Microsoft Developer Network) eller Microsoft Technet, så de kan begynde at teste software, før styresystemet bliver frigivet til offentligheden.

Men det vil Microsoft ikke med Windows 8.1. 

Nu bliver udviklerne nødt til at vente, indtil operativsystemet frigives til alle i oktober. Der bliver altså ikke mulighed for at teste på platformen og gøre applikationerne klar til den store lancering.

Det har bragt sindene i kog blandt udviklerne.

Ifølge et blog-indlæg på Microsofts web-side holder firmaet koden tilbage fra udviklerne, fordi den stadig skal modificeres lidt.

"I forbindelse med at leverandørerne gør nye og spændende hardware-enheder klar, vil vi samarbejde med dem om at gøre Windows 8.1 helt færdig," skriver Microsofts talsmand Antoine Leblond i et blog-indlæg.

Han skriver også, at Microsoft ikke tilgodeser udviklerne med en version.

"Tidligere blev RTM-versionen også frigivet til udviklerne, men nu har tiderne ændret sig."

I stedet opfordrer kodegiganten til, at udviklerne tester på den forhåndsversion af 8.1, der blev frigivet for et par måneder siden.

Hvad med sikkerheden?

Og det har sat gang i debatten under blog-indlægget.

"I en fantasiverden er den beslutning sikkert ok. Men nu lever vi i den virkelige verden, og udviklerne skal have adgang til RTM-versionen, så vi kan tilpasse programmerne," skriver en af debattørerne.

En anden formulerer denne kritik:

"Hvad med sikkerhedsprogrammer? Kryptering? Antivirus-software? [...] Alt dette stiller krav om en tæt integration, og kan ikke testes i en preview-version. Det giver ingen garanti for kompatibilitet med den endelige version."

Læs også:

Her er datoen for Windows 8.1 i Danmark

Alt om Windows 8.1: I denne måned frigives ny Windows

7 hemmeligheder i Windows 8.1 som du skal kende

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job