Nu giver Windows 8 endelig baghjul til Vista

Efter 10 måneder lykkedes det endelig for Windows 8 at give sin makker fra 2007 baghjul. Ingen af de to kommer dog i nærheden af operativsystem-kongen.

Artikel top billede

Windows 8 blev lanceret for 10 måneder siden i efteråret 2012.

Siden lanceringsdatoen har styresystemet haltet efter en af sine forgængere, Vista, der trods sin svage position har formået at holde version 8 bag sig.

Men nu gøres regnskabet op.

Og det er lykkedes for et ellers trængt Windows 8 at overhale Vista, hvis man sammenligner markedsandelene efter 10 måneder på markedet.

Sammenligner man Microsofts seneste tre styresystemer på udbredelsen efter 10 måneders levetid, får man dette resultat:

Kilde: Markedsandele 10 måneder efter lanceringen. Windows 8 har overhalet Vista. Net Applications

Den onde Vista-cirkel

Figuren viser, at Windows 8 efter 10 måneder for første gang bryder den onde Vista-cirkel.

Ifølge analysehuset Net Applications steg Windows 8-andelen med 2,5 procent i august, hvilket er den største stigning for programmet på en enkelt måned.

Efter 10 måneder er operativsystemets totale markedsandel på verdensplan ifølge Net Applications på 8,4 procent.

Efter 10 måneder var Vistas markedsandel på 7,3 procent.

Ingen af de to kommer dog på højde med Windows 7.

Efter 10 måneder havde dette system en markedsandel på over 17 procent.

Øjebliksbillede fra Danmark

Et snapshot fra Danmark giver et lidt anderledes billede af Windows 8.

De seneste tal fra Foreningen af Danske Interaktive Medier (FDIM), der holder øje med, hvilke styresystemer danskerne anvender, placerer Windows 8 med en andel på lige knap fem procent.

FDIM's tal for, hvor mange der har besøgt de danske internetsider i procent af det samlede antal sidevisninger. Kilde: FDIM.

Styrkeforholdet mellem Windows 8, Vista og Windows 7 kan ikke sammenlignes med Net Applications tal, der alle fortæller om resultatet efter blot 10 måneders levetid.

FDIM's tal er den samlede situation i øjeblikket, hvor det eksempelvis kan ses, at Vista med 6,322 procent udbredelse har flere brugere end Windows 8, der har knap 5 procent af styresystem-markedet.
 
FDIM er brancheforening for de danske internetmedier.

Læs også:

Windows 8 vil ikke leve, Windows XP vil ikke dø

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S