Nu giver Windows 8 endelig baghjul til Vista

Efter 10 måneder lykkedes det endelig for Windows 8 at give sin makker fra 2007 baghjul. Ingen af de to kommer dog i nærheden af operativsystem-kongen.

Artikel top billede

Windows 8 blev lanceret for 10 måneder siden i efteråret 2012.

Siden lanceringsdatoen har styresystemet haltet efter en af sine forgængere, Vista, der trods sin svage position har formået at holde version 8 bag sig.

Men nu gøres regnskabet op.

Og det er lykkedes for et ellers trængt Windows 8 at overhale Vista, hvis man sammenligner markedsandelene efter 10 måneder på markedet.

Sammenligner man Microsofts seneste tre styresystemer på udbredelsen efter 10 måneders levetid, får man dette resultat:

Kilde: Markedsandele 10 måneder efter lanceringen. Windows 8 har overhalet Vista. Net Applications

Den onde Vista-cirkel

Figuren viser, at Windows 8 efter 10 måneder for første gang bryder den onde Vista-cirkel.

Ifølge analysehuset Net Applications steg Windows 8-andelen med 2,5 procent i august, hvilket er den største stigning for programmet på en enkelt måned.

Efter 10 måneder er operativsystemets totale markedsandel på verdensplan ifølge Net Applications på 8,4 procent.

Efter 10 måneder var Vistas markedsandel på 7,3 procent.

Ingen af de to kommer dog på højde med Windows 7.

Efter 10 måneder havde dette system en markedsandel på over 17 procent.

Øjebliksbillede fra Danmark

Et snapshot fra Danmark giver et lidt anderledes billede af Windows 8.

De seneste tal fra Foreningen af Danske Interaktive Medier (FDIM), der holder øje med, hvilke styresystemer danskerne anvender, placerer Windows 8 med en andel på lige knap fem procent.

FDIM's tal for, hvor mange der har besøgt de danske internetsider i procent af det samlede antal sidevisninger. Kilde: FDIM.

Styrkeforholdet mellem Windows 8, Vista og Windows 7 kan ikke sammenlignes med Net Applications tal, der alle fortæller om resultatet efter blot 10 måneders levetid.

FDIM's tal er den samlede situation i øjeblikket, hvor det eksempelvis kan ses, at Vista med 6,322 procent udbredelse har flere brugere end Windows 8, der har knap 5 procent af styresystem-markedet.
 
FDIM er brancheforening for de danske internetmedier.

Læs også:

Windows 8 vil ikke leve, Windows XP vil ikke dø

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS