Nu giver Windows 8 endelig baghjul til Vista

Efter 10 måneder lykkedes det endelig for Windows 8 at give sin makker fra 2007 baghjul. Ingen af de to kommer dog i nærheden af operativsystem-kongen.

Artikel top billede

Windows 8 blev lanceret for 10 måneder siden i efteråret 2012.

Siden lanceringsdatoen har styresystemet haltet efter en af sine forgængere, Vista, der trods sin svage position har formået at holde version 8 bag sig.

Men nu gøres regnskabet op.

Og det er lykkedes for et ellers trængt Windows 8 at overhale Vista, hvis man sammenligner markedsandelene efter 10 måneder på markedet.

Sammenligner man Microsofts seneste tre styresystemer på udbredelsen efter 10 måneders levetid, får man dette resultat:

Kilde: Markedsandele 10 måneder efter lanceringen. Windows 8 har overhalet Vista. Net Applications

Den onde Vista-cirkel

Figuren viser, at Windows 8 efter 10 måneder for første gang bryder den onde Vista-cirkel.

Ifølge analysehuset Net Applications steg Windows 8-andelen med 2,5 procent i august, hvilket er den største stigning for programmet på en enkelt måned.

Efter 10 måneder er operativsystemets totale markedsandel på verdensplan ifølge Net Applications på 8,4 procent.

Efter 10 måneder var Vistas markedsandel på 7,3 procent.

Ingen af de to kommer dog på højde med Windows 7.

Efter 10 måneder havde dette system en markedsandel på over 17 procent.

Øjebliksbillede fra Danmark

Et snapshot fra Danmark giver et lidt anderledes billede af Windows 8.

De seneste tal fra Foreningen af Danske Interaktive Medier (FDIM), der holder øje med, hvilke styresystemer danskerne anvender, placerer Windows 8 med en andel på lige knap fem procent.

FDIM's tal for, hvor mange der har besøgt de danske internetsider i procent af det samlede antal sidevisninger. Kilde: FDIM.

Styrkeforholdet mellem Windows 8, Vista og Windows 7 kan ikke sammenlignes med Net Applications tal, der alle fortæller om resultatet efter blot 10 måneders levetid.

FDIM's tal er den samlede situation i øjeblikket, hvor det eksempelvis kan ses, at Vista med 6,322 procent udbredelse har flere brugere end Windows 8, der har knap 5 procent af styresystem-markedet.
 
FDIM er brancheforening for de danske internetmedier.

Læs også:

Windows 8 vil ikke leve, Windows XP vil ikke dø

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S