Nu giver Windows 8 endelig baghjul til Vista

Efter 10 måneder lykkedes det endelig for Windows 8 at give sin makker fra 2007 baghjul. Ingen af de to kommer dog i nærheden af operativsystem-kongen.

Artikel top billede

Windows 8 blev lanceret for 10 måneder siden i efteråret 2012.

Siden lanceringsdatoen har styresystemet haltet efter en af sine forgængere, Vista, der trods sin svage position har formået at holde version 8 bag sig.

Men nu gøres regnskabet op.

Og det er lykkedes for et ellers trængt Windows 8 at overhale Vista, hvis man sammenligner markedsandelene efter 10 måneder på markedet.

Sammenligner man Microsofts seneste tre styresystemer på udbredelsen efter 10 måneders levetid, får man dette resultat:

Kilde: Markedsandele 10 måneder efter lanceringen. Windows 8 har overhalet Vista. Net Applications

Den onde Vista-cirkel

Figuren viser, at Windows 8 efter 10 måneder for første gang bryder den onde Vista-cirkel.

Ifølge analysehuset Net Applications steg Windows 8-andelen med 2,5 procent i august, hvilket er den største stigning for programmet på en enkelt måned.

Efter 10 måneder er operativsystemets totale markedsandel på verdensplan ifølge Net Applications på 8,4 procent.

Efter 10 måneder var Vistas markedsandel på 7,3 procent.

Ingen af de to kommer dog på højde med Windows 7.

Efter 10 måneder havde dette system en markedsandel på over 17 procent.

Øjebliksbillede fra Danmark

Et snapshot fra Danmark giver et lidt anderledes billede af Windows 8.

De seneste tal fra Foreningen af Danske Interaktive Medier (FDIM), der holder øje med, hvilke styresystemer danskerne anvender, placerer Windows 8 med en andel på lige knap fem procent.

FDIM's tal for, hvor mange der har besøgt de danske internetsider i procent af det samlede antal sidevisninger. Kilde: FDIM.

Styrkeforholdet mellem Windows 8, Vista og Windows 7 kan ikke sammenlignes med Net Applications tal, der alle fortæller om resultatet efter blot 10 måneders levetid.

FDIM's tal er den samlede situation i øjeblikket, hvor det eksempelvis kan ses, at Vista med 6,322 procent udbredelse har flere brugere end Windows 8, der har knap 5 procent af styresystem-markedet.
 
FDIM er brancheforening for de danske internetmedier.

Læs også:

Windows 8 vil ikke leve, Windows XP vil ikke dø

Læses lige nu

    KMD A/S

    Seniorudvikler (.NET)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv RPA-udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Lindhardt og Ringhof Forlag

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird