Windows 8 vil ikke leve, Windows XP vil ikke dø

Brugerne holder fast i det gamle Windows XP og gider ikke anskaffe det nye Windows 8.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Det går stadig meget langsomt med at få udbredt Microsofts seneste styresystem Windows 8. De seneste tal viser, at Microsoft hverken har held med at øge markedsandelen for Windows 8 betydeligt eller reducere udbredelsen af det gamle Windows XP, som stadig ligger på mange computere.

Ifølge Net Applications har Windows 8 haft en lille fremgang på et halvt procent-point i april og ligger nu på 4,2 procent af alle Windows-maskiner. I marts var tallet 3,6 pct. Det skriver det amerikanske Computerworld.

Der er gået næsten et halvt år siden lanceringen i november sidste år, og det er interessant at sammenligne udviklingen med tidligere versioner af Windows. Det udskældte Windows Vista lå på 5,8 pct. af alle Windows-computere seks måneder efter lanceringen.
 
Det er 1,6 procent-point højere end Windows 8 efter de samme seks måneder, og forskellen mellem de to styresystemer bliver kun større. Dermed ligner Windows 8 en klar skuffelse for Microsoft. Tallene omfatter også den ARM-baserede tablet-version Windows RT.

Salget af Microsofts egne Surface-computere med Windows RT og Windows 8 Pro bliver også betegnet som skuffende.

I marts kunne nyhedsbureauet Bloomberg fortælle, at Microsoft har solgt 1,5 millioner Surface-computere. Der er solgt lidt mere end en million Surface RT-computere og omkring 400.000 eksemplarer af Surface Pro. Det forventede salg var meget højere.

Kan ikke slå Windows XP ihjel

Microsoft har også et andet problem. Softwarefirmaet forsøger stadig at slippe af med det gamle Windows XP. Men brugerne vil ikke slippe XP. I april udgjorde det 12 år gamle styresystem stadig 41,7 pct. af alle Windows-installationer på verdensplan, ifølge tallene fra Net Applications. Der er kun sket en lille tilbagegang på 0,5 procent-point i forhold til måneden før.

Den 8. april 2014 er det ellers helt slut med support og sikkerheds-opdateringer til Windows XP.

Alle de huller, som bliver opdaget efter denne dato, bliver altså ikke lukket. Dermed bliver det meget farligt at bruge Windows XP.

Faktisk har Microsoft forlænget support-perioden for Windows XP flere gange, og softwarefirmaet har valgt at understøtte sit gamle operativsystem i hele 13 år. Det er dobbelt så længe som support-perioden for Windows 95.

Det må også regnes for sandsynligt, at mange soft- og hardwarefirmaer vil stoppe supporten for Windows XP samtidig med Microsoft.

Baseret på de nuværende tal forventes det, at XP stadig vil ligge på 30,5 af alle Windows-computere den 8. april næste år.

Fra denne dato vil det altså være en tredjedel af verdens Windows-maskiner, som vil være uden support og beskyttelse med nye opdateringer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos