Stor-aftale om offentlige data til milliarder på plads

En aftale med mulighed for seriøse milliardbesparelser på genbrug af offentlige data faldt i slutningen af sidste uge på plads.

Artikel top billede

Startknappen til det store EU-projekt e-SENS (Electronic Simple European Networked Services) blev i slutningen af sidste uge trykket i bund, da underskrifterne fra 20 europæiske lande var nedfældet.

Dermed har EU-kommissionen officielt givet grønt lys til e-SENS-projektet, som tyvstartede i april og vil køre i de næste tre år med henblik på at skabe seriøse milliard-besparelser og mindre bureaukrati til EU-borgerne.

Formålet med e-Sens-projektet er at skabe fælles infrastrukturer inden for blandt andet sundhed og handel, hvor alene et e-fakturaprojekt anslås til at have et besparelsespotentiale på 300 milliarder kroner inden for EU's grænser.

Ud over e-fakturering indeholder aftalen områder som en EU-pendant til NemID, eID-platformsprojektet, og epSOS, der er infrastrukturen til den fælleseuropæiske elektroniske patientjournal, så man eksempelvis kan få udleveret sin medicin i et EU-land.

I Danmark leder Digitaliseringsstyrelsen den danske deltagelse i projektet, hvor i alt 20 europæiske lande, heriblandt ikke-EU-medlemslande som Norge og Tyrkiet, deltager sammen med 100 partnere.

Betyder mindre bureaukrati

EU-kommissionens næstformand Neelie Kroos har tidligere udtalt til Computerworld, at hun ser frem til et fælleseuropæisk EPJ-projekt, hvor man i høj grad kan lære af Danmarks mangeårige manglende standardarbejde inden for elektroniske patientjournaler.

I forbindelse med indgåelsen af e-SENS-aftalen er hun henrykt.

"Vi vil alle drage fordel af, at de mange digitale offentlige tjenester, vi har over hele Europa, kan arbejde sammen på sikker og effektiv vis," udtaler hun og fortsætter:

"Myndighederne vil bedre kunne udnytte deres online-strategier, virksomhederne vil kunne reducere deres omkostninger ved at gøre forretning på det indre marked, og borgerne vil blive konfronteret med mindre bureaukrati, når de rejser rundt i Europa," er løftet fra Neelie Kroos ifølge Digitaliseringsstyrelsens hjemmeside.

Du kan læse mere om e-SENS-projektet her.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S