Nedtur: Så mange it-job forsvinder i de kommende år

1,5 million it-job risikerer at forsvinde fra vores del af verden i de kommende år. Se her, om dit job er i fare.

Artikel top billede

(Foto: Tomeu Ozonas)

Selv om it generelt er et fornuftigt karrierevalg, der kan føre til mange spændende job, er offshoring af it-job til andre lande en af de udfordringer, mange it-folk vil mærke til i de kommende år.

Det ventes nemlig, at cirka 1,5 millioner it-job vil være forsvundet fra Nordamerika og Europa i 2017, skriver vores kolleger på Networkworld.

Det er analytikere fra The Hacket Group, der står bag opgørelsen, der tager udgangspunkt i udviklingen på jobmarkedet fra 2002 og frem til 2017.

I alt ventes det, at der vil forsvinde 1,2 millioner job på grund af en mere effektiv produktion, mens yderligere 950.000 job vil blive offshorede.

Til gengæld venter analytikerne så også, at der vil blive skabt omkring 620.000 nye it-job.

Det betyder, at omkring 1,5 millioner job vil være forsvundet. Det er omkring halvdelen af de it-job, der eksisterede i Nordamerika og Europa i 2002, skriver Networkworld.

Her er der gode muligheder for arbejde

Konkret er det blandt andet stillinger inden for applikations-vedligehold og -udvikling samt infrastruktursupport, der er hårdest ramt, skriver Networkworld.

Eric Dorr, der er analyseleder hos Hackett Group, mener ikke, at det er sandsynligt, at denne type job vender tilbage til vores del af verden, når de først er forsvundet.

Til gengæld er der masser af muligheder inden for områder som big data og data-analyser.

Computerworld har for nylig haft fokus på karrieremulighederne i it-branchen.

Du kan blandt andet læse vores artikel om de mest eftertragtede it-kompetencer her og få overblikket over de ledige it-job her.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Her er de it-jobs der ikke bliver besat

Her er de mest eftertragtede it-kompetencer lige nu

Få overblikket: Her er de ledige it-job

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business analyst (Senior)- Scoutz

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT