Nedtur: Så mange it-job forsvinder i de kommende år

1,5 million it-job risikerer at forsvinde fra vores del af verden i de kommende år. Se her, om dit job er i fare.

Artikel top billede

(Foto: Tomeu Ozonas)

Selv om it generelt er et fornuftigt karrierevalg, der kan føre til mange spændende job, er offshoring af it-job til andre lande en af de udfordringer, mange it-folk vil mærke til i de kommende år.

Det ventes nemlig, at cirka 1,5 millioner it-job vil være forsvundet fra Nordamerika og Europa i 2017, skriver vores kolleger på Networkworld.

Det er analytikere fra The Hacket Group, der står bag opgørelsen, der tager udgangspunkt i udviklingen på jobmarkedet fra 2002 og frem til 2017.

I alt ventes det, at der vil forsvinde 1,2 millioner job på grund af en mere effektiv produktion, mens yderligere 950.000 job vil blive offshorede.

Til gengæld venter analytikerne så også, at der vil blive skabt omkring 620.000 nye it-job.

Det betyder, at omkring 1,5 millioner job vil være forsvundet. Det er omkring halvdelen af de it-job, der eksisterede i Nordamerika og Europa i 2002, skriver Networkworld.

Her er der gode muligheder for arbejde

Konkret er det blandt andet stillinger inden for applikations-vedligehold og -udvikling samt infrastruktursupport, der er hårdest ramt, skriver Networkworld.

Eric Dorr, der er analyseleder hos Hackett Group, mener ikke, at det er sandsynligt, at denne type job vender tilbage til vores del af verden, når de først er forsvundet.

Til gengæld er der masser af muligheder inden for områder som big data og data-analyser.

Computerworld har for nylig haft fokus på karrieremulighederne i it-branchen.

Du kan blandt andet læse vores artikel om de mest eftertragtede it-kompetencer her og få overblikket over de ledige it-job her.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Her er de it-jobs der ikke bliver besat

Her er de mest eftertragtede it-kompetencer lige nu

Få overblikket: Her er de ledige it-job

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job