Her er Microsofts helt store chance med Nokia-opkøb

Microsoft har for 40 milliarder kroner i Nokia-købet kapret en solid bro til verdensmarkedet. Men hvordan skal selskabet gribe salgs-udfordringerne an?

Artikel top billede

Efter Microsofts opkøb af finske Nokias mobil-division har mange kløet sig i nakken og spekuleret på, hvordan mon software-giganten kan dreje opkøbet af en skrantende mobil-kæmpe ind til en succesforretning.

En del af svaret ligger i udviklingslandene, mener research manager Anders Elbak fra it-analysehuset IDC Nordic.

Han peger på, at på smartphone-markedet har Microsoft en voksende markedsandel, der i dag ligger på omkring fire procent, mens Apple "kun" sidder på 13 procent.

"I regioner som Afrika, Østeuropa, Sydamerika og Mellemøsten ligger Windows Phone lige med Apple, og det kan være disse markeder, som er Microsofts store chance med Nokia-købet," vurderer Anders Elbak.

Dumme telefoner forsvinder

Selvom Nokia-brandet forsvinder på smartphone-markedet, har Microsoft også tilkøbt sig store markedsandele på simple mobiltelefoner i en lang række udviklingslande samt ikke mindst i lande som Indien og Kina, hvor der er kæmpepotentiale for vækst.

"Det bliver sværere og sværere at opdrive en feature-phone, og hvis Microsoft kan komme på markedet med billige smartphones i udviklingslande, har selskabet en god mulighed for at kapre yderligere markedsandele," lyder det fra Anders Elbak.

Han tilføjer, at prisen på telefonerne ikke kan stå alene, da det lokale lands infrastruktur i forhold til dækning, data- og roamingpriser også vil få stor indflydelse på, om østeuropæere, afrikanere og sydamerikanere vil kaste sig over billige Microsoft-smartphones.

Er fokus på USA?

Anders Elbaks kollega, IDC senior research manager Melissa Chau, peger på, at henholdsvis Kina og Indien er de største aftagere af Nokias nuværende Lumia-smartphones.

Og med en forventning om, at netop disse to markeder med tilsammen godt 2,5 milliarder mennesker vil være nogle af de største aftagere af smartphones i de kommende år, vil Microsoft også have en solid chance for en god forretning i Østen.

"Asien og Stillehavsområdet bliver nøglemarkeder, som Microsoft bliver nødt til at gå ind på," forklarer hun til The Register.

Hun nævner også, at billige smartphones loadet med Microsofts egne software-produkter kan blive en bro til en lukrativ forretning for Microsoft.

Melissa Chau fremhæver dog, at Microsoft traditionelt set har satset kraftigt på det amerikanske marked, og det er endnu usikkert, hvordan selskabet vil angribe verdensmarkedet.

Samtidig bliver den nuværende mangel på apps i Windows Phone-miljøet også fremdraget som en risiko i Microsofts Nokia-satsning på den helt store verdensscene.

Læs også:
 
Her er forklaringen: Derfor vil Microsoft overtage Nokia

Galleri: Se Nokias bedste og værste telefoner gennem tiderne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura