Interaktivt kort: Se hvem der kan overvåge dig på nettet

Ved hjælp af et interaktivt kort kan du se, hvilke efterretningstjenester der kan kigge dig over skulderen, når du surfer eller kommunikerer på internettet.

Artikel top billede

Med et interaktivt kort kan du se, hvilke lande der har mulighed for at opsnappe din internettrafik, når du benytter nogle af verdens mest brugte tjenester.

Når du bruger Facebook, Google, Outlook eller andre populære informationstjenester, ender trafikken med få undtagelser i ét enkelt land: USA.

Men inden trafikken ender i guds eget land, vandrer din trafik gennem flere andre stater. Herved har flere andre efterretningstjenester også mulighed for at lytte med, når du kommunikerer.

Fra Danmark og Europa bevæger store dele af internettrafikken sig gennem den fiberoptiske søkabel-ring, TAT-14, som er placeret mellem USA, Storbritannien, Danmark, Tyskland, Holland og Frankrig.

Netop TAT-14 kablerne har fået omtale efter afsløringerne af, hvordan den amerikanske og britiske efterretningstjeneste, NSA og GCHQ, opsamler massive datamængder, så snart internettrafikken passerer deres landegrænser.

Følg den danske internettrafik her

Følg hvordan internettrafikken rejser fra land til land ved at klikke på en af tjenesterne nedenfor.


Internettrafikken er indsamlet ved at benytte en internetforbindelse fra Danmarks største internetudbyder, TDC, og repræsenterer et øjebliksbillede af, hvordan trafikken vandrede på det tidspunkt, hvor dataindsamlingen foregik.

Trafikkens vandring er ikke statisk og kan på grund af teleselskabernes netværksprioritering variere, alt efter hvornår på dagen indsamlingen foregår.

Følg Jens Holm på Twitter

Danmark er vigtig spiller i international kabelring

Store dele af den trafik, der ankommer fra Europa til USA, ankommer via TAT-14-ringen, der består af seks forbindelsespunkter i Europa, herunder det danske punkt ved Blåbjerg nær Nørre Nebel i Vestjylland.

Kablerne ejes af et internationalt konsortium, hvor et af medlemmerne på listen er danske TDC. I Danmark er det dog Telia, som står for driften af den danske TAT-14-station i Blåbjerg.

"Mellem 80 og 90 procent af Telias trafik forlader Danmark. Det går ikke alt sammen via TAT-14. Men det er en relativ stor del, der går vestover," har Telias udviklingschef for internet, René Skjoldmose, tidligere udtalt til DR Nyheder.

Samtidig er Danmark særligt godt placeret geografisk, når det drejer sig om forbindelsen til USA.

"Vi har en god infrastruktur. Man må formode, at Facebook skal servicere brugere over hele verden. Derfor er det vigtigt, at forsinkelsen er mindst mulig. Den korteste kabelstrækning til USA går via Nørre Nebel," fortalte René Skjoldmose til DR Nyheder.

Billedet stammer fra Wikipedia

Nye anklager mod svensk efterretningstjeneste

Ifølge Edward Snowden's lækkede oplysninger tapper de to efterretningstjenester enorme mængder data, når internettrafikken ankommer til USA og Storbritannien, og tilsyneladende står de to stater ikke alene.

I dag vågnede svenskerne op til nyheden om, at den svenske efterretningstjeneste, FRA, også tapper trafikken fra de svensk forbundne søkabler og deler informationerne med netop NSA og GCHQ.

Det skriver det svenske public service medie SVT.

Men endnu mangler der konkrete beviser for svenskernes medvirken, og den svenske efterretningstjeneste selv er naturligvis tavs omkring anklagerne.

Er kodenavnet "Sardin" [navnet på FRA's overvågnings-operation, red. ] noget du kender?

"Jeg kan ikke kommentere på det," sagde en repræsentant fra den svenske efterretningstjeneste, FRA, til SVT.

Læs også:
Ny afsløring: Spiontjenester har brudt net-kryptering


Undersøgelse: Er dine danske data sikre hos IBM, Google, Apple, CSC eller Microsoft?

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura