Ny strømbesparende Intel-processor skal give ARM tæsk

Ny Quark-processorserie fra Intel sænker strømforbruget dramatisk og gør Intel konkurrencedygtig over for de udbredte ARM-processorer. Se detaljerne her.

Artikel top billede

SAN FRANCISCO: Intels øverste chef Brian Krzanich brugte sin keynote her på Intel Developer forum til at annoncere en helt ny processor-serie, som får et endnu lavere effektforbrug end de kendte Atom-processorer. 

Intel har indtil nu ikke haft den store succes på smartphonemarkedet, men nu satser firmaet på de processorer, der skal sælges i æraen efter smartphonen. 

Det kan måske være svært at forestille sig, men der kommer en tid om nogle år, hvor smartphonen ikke længere vil være dominerende. Den vil eksistere i form af en trådløs router, der skal forbinde alle de andre gadgets med hinanden og med internettet. Og det er netop disse gadgets, som Intel gerne vil levere processorer til.

Processor-serien til de ultramobile enheder har fået kodenavnet Quark X1000, og det er meningen, at den skal anvendes i ultramobilt udstyr, som for eksempel kan være briller, ure, armbånd og lignende, hvor effektiviteten er den vigtigste parameter.

I forhold til Atom-processoren er Quark en femtedel i størrelse, samtidig med at effektforbruget kun er 10 procent i forhold til Atom-serien, hvilket vil sige et eller andet sted mellem 0,4 og 1,3 W, men Intel vil ikke på nuværende tidspunkt være mere specifik. 

Der blev ikke direkte nævnt noget om, hvilke teknologier Intel vil anvende til at sænke effektforbruget, men et kvalificeret gæt er, at en teknologi, der er kendt som Near Threshold Voltage (NTV), vil spille en vigtig rolle.

Sådan virker Quark-processorens strømbesparende funktioner

I en almindelig processor er der en grænse for, hvor langt man kan skrue ned for spændingen.

En processor består primært af to dele - logik og hukommelse. Logikken bruges til at udføre beregningerne, og resultaterne samt den kode, der udføres, gemmes i hykommelsen. Disse to dele af processoren har hver sin strømforsyning, da logiktransistorer kan arbejde med en lavere spænding, end det er tilfældet for hukommelses-transistorerne. Desværre er der en række hukommelsestransistorer, som er dybt integreret i processorens logik.

Det er de transistorer, der udgør processorens registre, og de har hidtil været årsagen til, at det ikke har muligt at sænke spændingen - og dermed effektforbruget - for logikdelen så meget, som det var ønskeligt, men det ændrer sig nu.

Intel har tidligere vist eksperimentelle processorer, hvor det var lykkedes at sænke spændingen for processorens registre meget længere, end det normalt kan lade sig gøre.

Det er denne teknologi, som nu skal spille en afgørende rolle i
Quark-processorserien, som vil begynde at se dagens lys næste år - formentlig i første omgang i en 22 nm procesteknologi, men senere også i 14 nm.

Andre kan producere processorerne

Men NTV er ikke den eneste teknologiske nyskabelse. Intel åbner også for, at kunderne selv kan tilføje udvidelser i form af IP, som enten er købt et andet sted eller udviklet af kunderne selv.

I første omgang skal alle processorer fremstilles hos Intel, men firmaet åbner for, at andre på lidt længere sigt også kan producere processorerne. Umiddelbart vil Intel dog have en gevaldig fordel, da de med deres avancerede procesteknologi kan producere til cirka halv pris af de nærmeste konkurrenter, der stadig primært produceres i 32 nm procesteknologi.

Intel forventer at levere de første referencedesign hen mod årets slutning.

Samtidig med Quark-serien kunne Brian Krzanich også fortælle, at Bay Trail, der er Intel nyeste System-on-a-chip (SoC) vil blive afsløret i løbet onsdagen. Du vil kunne læse alle detaljerne her fra kl. 18.

Det er i øvrigt 5 år siden Intel lancerede deres lille Atom-processor. Vi var med til lanceringen. Se den nyskabende lille processor fra dengang her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS