Ny strømbesparende Intel-processor skal give ARM tæsk

Ny Quark-processorserie fra Intel sænker strømforbruget dramatisk og gør Intel konkurrencedygtig over for de udbredte ARM-processorer. Se detaljerne her.

Artikel top billede

SAN FRANCISCO: Intels øverste chef Brian Krzanich brugte sin keynote her på Intel Developer forum til at annoncere en helt ny processor-serie, som får et endnu lavere effektforbrug end de kendte Atom-processorer. 

Intel har indtil nu ikke haft den store succes på smartphonemarkedet, men nu satser firmaet på de processorer, der skal sælges i æraen efter smartphonen. 

Det kan måske være svært at forestille sig, men der kommer en tid om nogle år, hvor smartphonen ikke længere vil være dominerende. Den vil eksistere i form af en trådløs router, der skal forbinde alle de andre gadgets med hinanden og med internettet. Og det er netop disse gadgets, som Intel gerne vil levere processorer til.

Processor-serien til de ultramobile enheder har fået kodenavnet Quark X1000, og det er meningen, at den skal anvendes i ultramobilt udstyr, som for eksempel kan være briller, ure, armbånd og lignende, hvor effektiviteten er den vigtigste parameter.

I forhold til Atom-processoren er Quark en femtedel i størrelse, samtidig med at effektforbruget kun er 10 procent i forhold til Atom-serien, hvilket vil sige et eller andet sted mellem 0,4 og 1,3 W, men Intel vil ikke på nuværende tidspunkt være mere specifik. 

Der blev ikke direkte nævnt noget om, hvilke teknologier Intel vil anvende til at sænke effektforbruget, men et kvalificeret gæt er, at en teknologi, der er kendt som Near Threshold Voltage (NTV), vil spille en vigtig rolle.

Sådan virker Quark-processorens strømbesparende funktioner

I en almindelig processor er der en grænse for, hvor langt man kan skrue ned for spændingen.

En processor består primært af to dele - logik og hukommelse. Logikken bruges til at udføre beregningerne, og resultaterne samt den kode, der udføres, gemmes i hykommelsen. Disse to dele af processoren har hver sin strømforsyning, da logiktransistorer kan arbejde med en lavere spænding, end det er tilfældet for hukommelses-transistorerne. Desværre er der en række hukommelsestransistorer, som er dybt integreret i processorens logik.

Det er de transistorer, der udgør processorens registre, og de har hidtil været årsagen til, at det ikke har muligt at sænke spændingen - og dermed effektforbruget - for logikdelen så meget, som det var ønskeligt, men det ændrer sig nu.

Intel har tidligere vist eksperimentelle processorer, hvor det var lykkedes at sænke spændingen for processorens registre meget længere, end det normalt kan lade sig gøre.

Det er denne teknologi, som nu skal spille en afgørende rolle i
Quark-processorserien, som vil begynde at se dagens lys næste år - formentlig i første omgang i en 22 nm procesteknologi, men senere også i 14 nm.

Andre kan producere processorerne

Men NTV er ikke den eneste teknologiske nyskabelse. Intel åbner også for, at kunderne selv kan tilføje udvidelser i form af IP, som enten er købt et andet sted eller udviklet af kunderne selv.

I første omgang skal alle processorer fremstilles hos Intel, men firmaet åbner for, at andre på lidt længere sigt også kan producere processorerne. Umiddelbart vil Intel dog have en gevaldig fordel, da de med deres avancerede procesteknologi kan producere til cirka halv pris af de nærmeste konkurrenter, der stadig primært produceres i 32 nm procesteknologi.

Intel forventer at levere de første referencedesign hen mod årets slutning.

Samtidig med Quark-serien kunne Brian Krzanich også fortælle, at Bay Trail, der er Intel nyeste System-on-a-chip (SoC) vil blive afsløret i løbet onsdagen. Du vil kunne læse alle detaljerne her fra kl. 18.

Det er i øvrigt 5 år siden Intel lancerede deres lille Atom-processor. Vi var med til lanceringen. Se den nyskabende lille processor fra dengang her.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S