Intel går i atomer med ny miniprocessor

Med Atom-processoren, som er mindre end hovedet på en USB-nøgle, vil Intel bane vejen for kraftige minicomputere. Med en fart på op til 1,86 gigahertz og en strømforbrug på under tre watt er der lagt op til små kraftværker.

SHANGHAI: Mens processerne til din desktop bliver både dual-, quad- og octocore, så bevæger udviklingen sig også en anden vej.

Intels Atom-processor, som i dag blev præsenteret på IDF, er tiltænkt rollen som den mikroskopiske motor i den mobile revolution.

Det er ellers ikke mange år siden, at Intel solgte deres Xscale-produktion. Med modeller, blandt andet HPs populære Ipaq-serie, på op til 624 megahertz var de ellers tiltænkt rollen som motoren i fremtidens små enheder. Men Intel havde andre planer, hvilket blev præsenteret på IDF i Shanghai i dag.

Bruger under 3 watt

Mens vi endnu ikke har haft mulighed for at prøve enheder baseret på Atom-processoren, der før gik under kodenavnet Silverthorne, så imponerer specifikationerne. Strømforbruget er således under 2,4 watt, hvilket skal sammenlignes med, at mange desktopprocessorer i dag bruger 35 til 50 watt.

Samtidig kan Atom leveres i hastigheder mellem 800 megahertz og 1,86 gigahertz. Bushastigheden, som bestemmer, hvor hurtigt der kommunikeres med resten af minimaskinen, bliver på 533 eller 400 megahertz, alt efter hvad selve producenten ønsker.

Du skal da heller ikke regne med at købe Atom-processoren i løs vægt lige med det samme. I første omgang er det firmaer som Asus, Toshiba og Lenovo, som kan præsentere små, mobile enheder med Atomer inden i. Men mon ikke entusiaster på sigt kan få adgang til selv at bygge de meget små og strømbesparende maskiner?

På IDF i Shanghai var en række af de færdigsamlede modeller klar, men det var ikke klart, hvilke og hvornår de kan komme ud på det danske marked.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S