Intel går i atomer med ny miniprocessor

Med Atom-processoren, som er mindre end hovedet på en USB-nøgle, vil Intel bane vejen for kraftige minicomputere. Med en fart på op til 1,86 gigahertz og en strømforbrug på under tre watt er der lagt op til små kraftværker.

SHANGHAI: Mens processerne til din desktop bliver både dual-, quad- og octocore, så bevæger udviklingen sig også en anden vej.

Intels Atom-processor, som i dag blev præsenteret på IDF, er tiltænkt rollen som den mikroskopiske motor i den mobile revolution.

Det er ellers ikke mange år siden, at Intel solgte deres Xscale-produktion. Med modeller, blandt andet HPs populære Ipaq-serie, på op til 624 megahertz var de ellers tiltænkt rollen som motoren i fremtidens små enheder. Men Intel havde andre planer, hvilket blev præsenteret på IDF i Shanghai i dag.

Bruger under 3 watt

Mens vi endnu ikke har haft mulighed for at prøve enheder baseret på Atom-processoren, der før gik under kodenavnet Silverthorne, så imponerer specifikationerne. Strømforbruget er således under 2,4 watt, hvilket skal sammenlignes med, at mange desktopprocessorer i dag bruger 35 til 50 watt.

Samtidig kan Atom leveres i hastigheder mellem 800 megahertz og 1,86 gigahertz. Bushastigheden, som bestemmer, hvor hurtigt der kommunikeres med resten af minimaskinen, bliver på 533 eller 400 megahertz, alt efter hvad selve producenten ønsker.

Du skal da heller ikke regne med at købe Atom-processoren i løs vægt lige med det samme. I første omgang er det firmaer som Asus, Toshiba og Lenovo, som kan præsentere små, mobile enheder med Atomer inden i. Men mon ikke entusiaster på sigt kan få adgang til selv at bygge de meget små og strømbesparende maskiner?

På IDF i Shanghai var en række af de færdigsamlede modeller klar, men det var ikke klart, hvilke og hvornår de kan komme ud på det danske marked.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos