Intel går i atomer med ny miniprocessor

Med Atom-processoren, som er mindre end hovedet på en USB-nøgle, vil Intel bane vejen for kraftige minicomputere. Med en fart på op til 1,86 gigahertz og en strømforbrug på under tre watt er der lagt op til små kraftværker.

SHANGHAI: Mens processerne til din desktop bliver både dual-, quad- og octocore, så bevæger udviklingen sig også en anden vej.

Intels Atom-processor, som i dag blev præsenteret på IDF, er tiltænkt rollen som den mikroskopiske motor i den mobile revolution.

Det er ellers ikke mange år siden, at Intel solgte deres Xscale-produktion. Med modeller, blandt andet HPs populære Ipaq-serie, på op til 624 megahertz var de ellers tiltænkt rollen som motoren i fremtidens små enheder. Men Intel havde andre planer, hvilket blev præsenteret på IDF i Shanghai i dag.

Bruger under 3 watt

Mens vi endnu ikke har haft mulighed for at prøve enheder baseret på Atom-processoren, der før gik under kodenavnet Silverthorne, så imponerer specifikationerne. Strømforbruget er således under 2,4 watt, hvilket skal sammenlignes med, at mange desktopprocessorer i dag bruger 35 til 50 watt.

Samtidig kan Atom leveres i hastigheder mellem 800 megahertz og 1,86 gigahertz. Bushastigheden, som bestemmer, hvor hurtigt der kommunikeres med resten af minimaskinen, bliver på 533 eller 400 megahertz, alt efter hvad selve producenten ønsker.

Du skal da heller ikke regne med at købe Atom-processoren i løs vægt lige med det samme. I første omgang er det firmaer som Asus, Toshiba og Lenovo, som kan præsentere små, mobile enheder med Atomer inden i. Men mon ikke entusiaster på sigt kan få adgang til selv at bygge de meget små og strømbesparende maskiner?

På IDF i Shanghai var en række af de færdigsamlede modeller klar, men det var ikke klart, hvilke og hvornår de kan komme ud på det danske marked.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S