Intel går i atomer med ny miniprocessor

Med Atom-processoren, som er mindre end hovedet på en USB-nøgle, vil Intel bane vejen for kraftige minicomputere. Med en fart på op til 1,86 gigahertz og en strømforbrug på under tre watt er der lagt op til små kraftværker.

SHANGHAI: Mens processerne til din desktop bliver både dual-, quad- og octocore, så bevæger udviklingen sig også en anden vej.

Intels Atom-processor, som i dag blev præsenteret på IDF, er tiltænkt rollen som den mikroskopiske motor i den mobile revolution.

Det er ellers ikke mange år siden, at Intel solgte deres Xscale-produktion. Med modeller, blandt andet HPs populære Ipaq-serie, på op til 624 megahertz var de ellers tiltænkt rollen som motoren i fremtidens små enheder. Men Intel havde andre planer, hvilket blev præsenteret på IDF i Shanghai i dag.

Bruger under 3 watt

Mens vi endnu ikke har haft mulighed for at prøve enheder baseret på Atom-processoren, der før gik under kodenavnet Silverthorne, så imponerer specifikationerne. Strømforbruget er således under 2,4 watt, hvilket skal sammenlignes med, at mange desktopprocessorer i dag bruger 35 til 50 watt.

Samtidig kan Atom leveres i hastigheder mellem 800 megahertz og 1,86 gigahertz. Bushastigheden, som bestemmer, hvor hurtigt der kommunikeres med resten af minimaskinen, bliver på 533 eller 400 megahertz, alt efter hvad selve producenten ønsker.

Du skal da heller ikke regne med at købe Atom-processoren i løs vægt lige med det samme. I første omgang er det firmaer som Asus, Toshiba og Lenovo, som kan præsentere små, mobile enheder med Atomer inden i. Men mon ikke entusiaster på sigt kan få adgang til selv at bygge de meget små og strømbesparende maskiner?

På IDF i Shanghai var en række af de færdigsamlede modeller klar, men det var ikke klart, hvilke og hvornår de kan komme ud på det danske marked.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job