Tidligere Microsoft-chef: Vi hjalp FBI med at bryde krypteringsnøgler

FBI bad gentagne gange udvikler-teamet bag Microsofts krypteringsværktøj Bitlocker om at installere "bagdøre", som kunne gøre det lettere at få adgang til kundernes data.

Artikel top billede

De amerikanske myndigheders forsøg på at bryde datakryptering og overvåge brugernes data er tilsyneladende mere omfattende end hidtil antaget.

For nylig viste dokumenter lækket af whistlebloweren Edward Snowden, at efterretningstjenesten National Security Agency (NSA) over en længere årrække har arbejdet på kunne bryde forskellige former for datakryptering. Det er enten sket ved at indbygge svagheder i den software, som genererer brugernes krypteringsnøgler, eller ved direkte at indbygge såkaldte "bagdøre" i krypteringssoftwaren.

Men NSA er ikke de eneste, der har arbejdet på at omgå brugernes databeskyttelse.

I et interview med det amerikanske tidsskrift Mashable fortæller den tidligere leder af udviklingstemaet bag Microsofts krypteringsværktøj Bitlocker, Peter Biddle, at han flere gange blev kontaktet af agenter fra de amerikanske myndigheder, som bad ham om at indbygge en bagdør i Bitlocker. Formålet var angiveligt at styrke indsatsen mod kriminalitet - især børnepornografi.

"Jeg blev spurgt adskillige gange," siget Peter Biddle til Mashable.

Han er i dag ikke sikker på, hvor de pågældende agenter kom fra. Men en unavngiven kilde, som også arbejdede med udviklingen af Bitlocker, fastslår ifølge bladet, at der var tale om agenter fra det amerikanske forbundspoliti FBI, som ifølge kilden "konstant " lagde pres på Microsofts udviklere.

FBI-agenterne retfærdiggjorde deres ønsker med, at deres arbejde med at efterforske forbrydelser ville blive meget vanskeligt, hvis Microsoft gav almindelige mennesker bred adgang til krypteringsteknologien i Bitlocker.

Både Peter Biddle og den anonyme kilde siger, at de afviste FBI's ønsker om at indbygge en særlig bagdør i Bitlocker, som i sin tid blev udviklet til Windows Vista, men at hele sagen satte dem i en akavet situation.

"Vi var i klemme mellem vores ønske om at beskytte brugernes information, mens vi samtidig gjorde regeringens repræsentanter utilfredse," siger Peter Biddle, som i dag arbejder som systemudvikler hos Intel.

Alligevel gik Microsofts Bitlocker-team med til at undervise FBI-agenterne i, hvordan de kunne opsnappe data og omgå krypteringsnøgler.

Læs også:

Q&A: Få svaret på fem spørgsmål om overvågningen af dig og din virksomhed

Interaktivt kort: Se hvem der kan overvåge dig på nettet

Danske it-chefer ligeglade med dette sikkerhedsproblem

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S