TDC indgår milliardkontrakt med omstridt it-firma

Telegiganten TDC har netop indgået en fire milliarder kroner stor aftale med omstridt udenlandsk leverandør, meddeler selskabets topchef.

Artikel top billede

(Foto: Simon Knudsen)

Den kinesiske mobiludstyrsproducenten Huawei skal de næste seks år levere udstyr og drift af Danmarks største mobilnetværk.

Det er blevet en realitet, da telegiganten TDC netop har indgået aftale med producenten.

"Det er en rigtig solid aftale, vi har indgået," udtaler topchef Carsten Dilling fra TDC i en pressemeddelse.

Aftalen, som altså indirekte berører et hav af danskere, har en værdi på ikke mindre end fire milliarder kroner, oplyser TDC.

Danskerne vil hurtigt kunne mærke effekten af aftalen i form af bedre dækning og højere hastigheder på mobilt internet, lover topchefen.

"Aftalen er så ambitiøs, at vi forventer at opfylde vores forpligtelser i god tid før tidsfristen i vores 4G-licens," udtaler han videre.

Omdiskuteret sikkerhed

TDC kommer selv ind på den debat der har været om samarbejdspartnerens sikkerhed.

Her har været beskyldninger fremme om spionage, hvilket dog er blevet pure afvist.

Du kan læse om TDC og Telias tidligere udtalelser om leverandøren her.

Som alle andre aftaler, der berører kritisk infrastruktur, er også denne aftale underlagt en række strikse sikkerhedskrav, pointerer TDC.

Faktisk har TDC under forhandlingsforløbet været i tæt dialog med blandt andet Center for Cybersikkerhed, som er en del af Forsvarets Efterretningstjeneste, oplyser TDC.

"Hver gang vi i TDC indgår aftaler om vores infrastruktur, er det almindelig praksis, at vi involverer de relevante danske sikkerhedsmyndigheder. Det har vi også gjort i dette tilfælde, og vi har haft en meget intensiv, god og konstruktiv dialog med blandt andet Center for Cybersikkerhed," udtaler Carsten Dilling.

Huaweis driftscenter placeres i Danmark - formentlig på Borups Allé i København i tilknytning til TDC's driftscenter for fastnettet, oplyses det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect