TDC indgår milliardkontrakt med omstridt it-firma

Telegiganten TDC har netop indgået en fire milliarder kroner stor aftale med omstridt udenlandsk leverandør, meddeler selskabets topchef.

Artikel top billede

(Foto: Simon Knudsen)

Den kinesiske mobiludstyrsproducenten Huawei skal de næste seks år levere udstyr og drift af Danmarks største mobilnetværk.

Det er blevet en realitet, da telegiganten TDC netop har indgået aftale med producenten.

"Det er en rigtig solid aftale, vi har indgået," udtaler topchef Carsten Dilling fra TDC i en pressemeddelse.

Aftalen, som altså indirekte berører et hav af danskere, har en værdi på ikke mindre end fire milliarder kroner, oplyser TDC.

Danskerne vil hurtigt kunne mærke effekten af aftalen i form af bedre dækning og højere hastigheder på mobilt internet, lover topchefen.

"Aftalen er så ambitiøs, at vi forventer at opfylde vores forpligtelser i god tid før tidsfristen i vores 4G-licens," udtaler han videre.

Omdiskuteret sikkerhed

TDC kommer selv ind på den debat der har været om samarbejdspartnerens sikkerhed.

Her har været beskyldninger fremme om spionage, hvilket dog er blevet pure afvist.

Du kan læse om TDC og Telias tidligere udtalelser om leverandøren her.

Som alle andre aftaler, der berører kritisk infrastruktur, er også denne aftale underlagt en række strikse sikkerhedskrav, pointerer TDC.

Faktisk har TDC under forhandlingsforløbet været i tæt dialog med blandt andet Center for Cybersikkerhed, som er en del af Forsvarets Efterretningstjeneste, oplyser TDC.

"Hver gang vi i TDC indgår aftaler om vores infrastruktur, er det almindelig praksis, at vi involverer de relevante danske sikkerhedsmyndigheder. Det har vi også gjort i dette tilfælde, og vi har haft en meget intensiv, god og konstruktiv dialog med blandt andet Center for Cybersikkerhed," udtaler Carsten Dilling.

Huaweis driftscenter placeres i Danmark - formentlig på Borups Allé i København i tilknytning til TDC's driftscenter for fastnettet, oplyses det.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank