USA har forsøgt at plante spion-bagdør i Linux

Linux-stifter Linus Torvalds afslører med en god portion tvetydighed, at den amerikanske regering har forsøgt at lægge en spion-bagdør ind i open source-styresystemet.

Artikel top billede

Den amerikanske regering har tilsyneladende forsøgt at plante en bagdør til overvågning i det open source-baserede styresystem Linux.

Den afsløring er kommet frem på Linux-konferencen LinuxCon, der afholdes i disse dage i den amerikanske sydstatsby New Orleans, selv om det ikke blev sagt helt direkte.

På konferencen gik Linux-stifteren Linus Torvald på scenen og besvarede en byge af spørgsmål fra konferencedeltagerne.

Blandt andet spurgte en af deltagerne direkte om, hvorvidt den amerikanske regering har kontaktet ham eller andre omkring Linux-udviklingen med henblik på at få plantet en bagdør i Linux.

Linus Torvalds svarede 'nej' samtidig med, at han nikkede 'ja' til publikums store bifald, skriver ZDNet.

Skal du være Microsoft-boss?

Linus Torvald blev også mødt med et spørgsmål fra salen, om han havde interesse i at blive Microsofts næste topchef, efter Steve Ballmer har meddelt, at han trækker sig fra software-giganten inden for det næste års tid.

Her var svaret bare et smil fra Linus Torvalds.

Linux-stifteren havde dog også ord som svar til salens spørgsmål, efter han havde indledt med at erkende, at han ikke udviklede længere, men nu sad som leder, der fordelte arbejdet.

"Jeg er gået over til den mørke side," sagde Linus Torvalds.

Moore's Lov udfordret

Han blev sammen med resten af panelet spurgt, om Linux havde et liv, efter han selv og andre ledende Linux-personer ikke længere eksisterede.

"Linux-brugen skifter konstant. Linux er i dag meget forskellig fra blot 10 år siden, og jeg håber, at der også fremover vil blive brug for det," svarede Linux-stifteren, som også berørte, hvordan Moore's Lov inden for 10 år vil blive kraftigt udfordret.

Dermed er han på linje med den berømte fysiker Michio Kaku. 

"Vi vil møde nogle fysiske begrænsninger. Folk plejede at tale om at have tusindvis af kerner på en multiprocessor, fordi elementerne blev ved med at blive mindre, men disse mennesker har ingen ide om de fysiske love, fordi tingene bliver ikke ved med at skrumpe," sagde Linux-gudfaderen ifølge ZDNet.

Linus Torvald svarede også på spørgsmål om, hvad der irriterede ham mest omkring Linux-udvikling, og hertil svarede han, at det var sidste-minuts lappeløsninger.

"Jeg hader at føle travlhed, ligesom jeg har en deadline. Hvis en patch er forsinket, så må vi vente til den næste version med at integrere den," lød det fra Linus Torvalds fra scenen i New Orleans.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Software Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory