Læs din digital post - og undgå at få klippet pladerne på bilen

Fremover skal du kigge langt efter indkaldelsen til bilsyn i din postkasse i indkørslen. Ny kampagne skal sikre, at du ikke får klippet pladerne og undgår en bøde.

Artikel top billede

Er du ejer af et køretøj i den lidt ældre klasse, skal modellen til periodisk syn hvert andet år.

Det er Trafikstyrelsen, der sender påmindelsen ud om det lovpligtige syn, hvor køretøjet gennemgås og kontrolleres for fejl.

Den indkaldelse er tidligere blevet rundbåret af postmand Per, men nu skal det være slut med fysisk berøring af indkaldelserne.

Fra september i år vil brevene være ledsaget af et indstik, der opfordrer brugerne til at tilmelde sig Digital Post enten på e-boks.dk eller borger.dk, sådan at vi fremover modtager synsindkaldelser digitalt.

Med to år mellem hvert syn er den aktuelle synsindkaldelse i papirform sandsynligvis den sidste af slagsen, bilejerne modtager, oplyser Digitaliseringsstyrelsen.

Tiltaget skyldes den nye Lov om Offentlig Digital Post, der træder i kraft den 1. november 2014. Den vil gøre langt hovedparten af skriverierne med myndigheder, herunder altså bilsyn, digital.

Auto-digitaliseringen er god i gang

Der er allerede mange, der har valgt den digitale platform.

Indtil videre har mellem 25 og 30 procent af Danmarks 2,2 millioner bilejere nemlig valgt at modtage deres synsindkaldelser digitalt. Det viser tal fra Trafikstyrelsen.

Men der er altså stadig 1,7 millioner danskere, som mangler.

I overgangsperioden vil der i forbindelse med de digitale synsindkaldelser blive udsendt en ekstra huske-mail, hvis brugeren ikke har åbnet synsindkaldelsen inden 28 dage.

Hos FDM ser man positivt på, at informationskampagnen for digitale synsindkaldelser sætter fokus på den ekstra mail.

"Der forestår et massiv oplysningsarbejde for myndighederne i forbindelse med, at man vælger at gøre brug af digitale indkaldelser til bilsyn, da de fleste bilejere er vant til at få indkaldelsen med brev. Derfor er det også positivt, at man i overgangsfasen stadig sender en påmindelse både elektronisk og med brev, før bilejeren får en bøde," siger Per Alkestrup, afdelingschef i FDM's tekniske og juridiske rådgivning.

Læs også:
Vupti: Helt simpelt it-trick kan redde digital post fra kaos

Derfor truer kaos før indførelsen af digital post

Derfor bliver din digitale post forsinket i flere timer

Læses lige nu

    Jet Time A/S

    Dataanalytiker (Data Analyst)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect