Derfor bliver din digitale post forsinket i flere timer

Når digital post bliver indført om ganske kort tid, vil du ikke modtage alle digitale forsendelser med det samme. Læs her, hvorfor der kan gå flere timer, før mailen fra kommunen er i din digital post-indbakke.

Artikel top billede

Inden for ganske få uger er der danmarkspremiere på et af landets største digitaliseringsprojekter nogensinde - digital post fra det offentlige som afløser for papirbrevet med frimærke.

Med indførelsen af digital post skal du dog ikke forvente et nyt e-mailsystem, for digital post er radikalt anderledes end mails på flere punkter.

Dels benytter digital post identificering med NemID og krypterede meddelelser, dels er hele infrastrukturen hos leverandøren e-Boks anderledes, end du eksempelvis kender det fra Hotmail eller Gmail.

"Vores løsning er baseret på integration mellem forskellige systemer frem for det traditionelle mailsystem. Vi leverer med sikkerhed for, at meddelelserne kommer frem, og at de ikke er blevet kompromitteret undervejs," forklarer e-Boks' nordiske produktdirektør Erik Knudsen til Computerworld.

Derfor kommer post senere frem

Når myndigheder som kommuner og styrelser sender digital post til først de godt 650.000 virksomheder 1. november og til omkring fire millioner borgere 1. november i 2014, kan posten godt opleves som forsinket i nogle tilfælde.

Det skyldes, at myndighederne enten kan sende enkeltforsendelser eller såkaldte masseforsendelser, som bliver behandlet meget forskelligt i e-Boks' infrastruktur.

Enkeltforsendelser, eksempelvis svar på spørgsmål fra en kommune, vil typisk blive sendt fra sagsbehandlingssystemer og havne i din digital post-indbakke med det samme.

Masseforsendelserne til mange borgere eller virksomheder vil derimod typisk blive genereret fra andre typer systemer som eksempelvis BBR (Bygnings- og Boligregistret) og først blive udsendt om natten, når masseforsendelsernes batches bliver afviklet.

Så når kommunen trykker på 'send-knappen' om formiddagen til en masseforsendelse med mange modtagere, vil den digitale post til den enkelte virksomhed eller borger først dukke op ud på natten.

"Det fungerer altså ikke ligesom en e-mail. Vi kan godt sætte systemet op til at afsende hurtigere, men det har der indtil videre ikke været nogen efterspørgsel efter," fortæller Erik Knudsen fra e-Boks.

Han forklarer, at adviseringer om digital post i din indbakke vil blive tilsendt til din normale mailadresse - typisk nogle timer senere, fordi den slags adviseringskørsler bliver foretaget fem gange i døgnet.

E-Boks har i dag 3,9 millioner danskere, der modtager post i deres e-Boks-postkasse, mens selskabet på europæisk plan håndterede et stykke over 200 millioner forsendelser sidste år.

Læs også: 
Vupti: Helt simpelt it-trick kan redde digital post fra kaos

Derfor truer kaos før indførelsen af digital post

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS