Google trækker nyt våben med gratis kontorpakke

Først valgte Apple at gøre sine kontorpakke-apps gratis til alle nye iOS-brugere. Nu har Google netop svaret igen med en gratis kontorpakke, der skal friste Microsofts kunder.

Artikel top billede

Det har i årtier været sådan, at der hverken var nogen over eller ved siden af Microsofts Office-pakke, når man så på markedsandelene.

Sådan er det for så vidt fortsat, men i de seneste uger er der sket et par ting, der måske vil kunne rokke ved Office-dominansen.

Først offentliggjorde Apple, at kontorpakke-apps som Pages, Keynote og Numbers fremover vil være gratis for alle nye iOS-brugere.

Eftersom rigtig mange forbrugere og virksomheder i dag bruger iPhones og iPads - i stigende grad på bekostning af den traditionelle pc - er det i sig selv et ildevarslende træk for Microsofts Office.

Men Apples apps er som bekendt kun til Apples produkter, og derfor er truslen i første omgang også begrænset til iPhone/iPad, hvor Microsoft i øvrigt selv har valgt kun at lave en delvis satsning med Office-pakken, da den kun findes til iPhone og i øvrigt kræver Office 365-abonnement.

Det skyldes formentlig, at Microsoft ønsker at gøre Windows Phone og Windows 8/RT lidt mere attraktive for de mange kunder, der i forvejen er trofaste Office-brugere. 

Google klar med gratis kontorpakke

Men nu har Google netop valgt at følge i Apples fodspor ved at gøre kontorpakken Quickoffice gratis for alle Android- og iOS-brugere.

Google købte Quickoffice sidste sommer, og dengang lød forklaringen blandt andet, at Quickoffice har "præsteret at sikre gnidningsløs interoperabilitet mellem populære fil-formater, og vi vil arbejde på at bringe deres kraftfulde teknologi ind i vores apps-produktsuite."

Her blot et par uger efter Apples annoncering af gratis kontorpakke-apps skriver Google nu i et blogindlæg, at alle med en Google-konto kan få Quickoffice gratis.

"Du skal blot logge ind med din Google-konto, og så kan du begynde at redigere Microsoft Office Excel, Word og PowerPoint-filer på din iPhone, iPad, Android-telefon eller -tablet."

Google skriver, at Quickoffice er integreret med Google Drive, så du kan gemme filer og tilgå dem der direkte fra Quickoffice.

Quickoffice har tidligere været fremhævet som en af de mobile kontorpakker, der havde fuld understøttelse af dokumenter oprettet i Microsofts Office, og der er da næppe heller tvivl om, at Google med det nye træk forsøger at friste Microsofts Office-kunder.

Microsoft svarer igen med gratis Office

Hele denne gratis-tendens inden for kontorpakker er dog ikke ny.

OpenOffice har eksisteret i årevis, og LibreOffice har også været på markedet i et stykke tid som et gratis alternativ til Microsofts Office.

Indtil videre har konsekvensen for Microsofts Office-omsætning været bekrænset, men Microsoft har dog selv valgt at svare igen ved blandt andet at stille Office-programmerne gratis til rådighed i en browserudgave under SkyDrive og som apps til Windows RT-tablets.

Det vurderes, at Microsofts overordnede markedsandel inden for produktivitets-suiter ligger på mellem 90 og 95 procent.

Det er dog målt på omsætnings-markedsandele, ikke bruger-markedsandele, hvilket blandt andet viste sig i en Computerworld-afstemning, hvor hver femte læser svarede, at de kørte med en gratis open source kontorpakke i form af LibreOffice (16 procent), OpenOffice (fire procent) eller Lotus Symphony (en procent).

Læs mere om det her og se også vores analyse af, om Microsofts Office-dominans er truet med de nye gratis-produkter fra Google og Apple.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Google køber op: Satser på kontor-apps til din mobil

Apple har (måske) placeret en bombe under Microsofts Office

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Development Manager for Accounting Data & Monitoring

Uspecificeret arbejdssted

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank