Nu kan du rode i bjerge af data fra Folketinget

Nu åbner det offentlige igen op for posen med åbne data. Denne gang er det Folketinget, som gør det nemmere at indsamle informationer.

Artikel top billede

Nu kan du snart få fingrene i nye offentlige data. Til foråret åbner Folketinget nemlig for direkte adgang til enorme bunker af information.

"Når vi åbner data, får alle langt større mulighed for at analysere, åbne og følge med i, hvad der foregår i Folketinget. Vi giver alle mulighed for at tilføre den demokratiske proces noget nyt," siger Anders Gilbro Nielsen, der er teknisk projektleder hos Folketingets it-udviklingsafdeling.

Åbningen af data sker for at give analysehuse, ngo'er, virksomheder eller helt andre aktører bedre muligheder for at bearbejde og udvikle projekter, der bruger de offentlige informationer som motor.

Sådan skal Folketingets data formidles
I første omgang bliver der tale om såkaldt metadata som eksempelvis opdateringer til lovafstemninger eller status på stillede § 20-spørgsmål.

"Rent teknisk har vi udarbejdet en datamodel, hvor vi kan frigive data om medlemmerne, lov- og beslutningsforslag, med mere, som vil blive udgivet i XML, JSON eller REST-format," siger Anders Gilbro Nielsen og fortsætter:

"Det bliver stillet til rådighed i en form for webservice-interface, og vi vil prøve at lægge så meget ud, som det er muligt at bearbejde rent maskinelt."

Tilbage i januar afsluttede projektlederen et større projekt omkring omlægning af data i Folketingets systemer, der medfører, at data nu nemt kan gøres åbne for andre udviklere.

"Hovedparten af data stammer fra ESDH-systemet TingDok. Det er der, alle de parlamentariske dokumenter flyder igennem. Næsten alt du ser på folketinget.dk, kommer fra det system," fortæller Anders Gilbro Nielsen.

Data frigives i 2014
Selvom det ifølge projektlederen bliver nemt at integrere data fra TingDok i en åben platform, kommer hele herligheden til at koste 1,7 millioner skattekroner, der primært skal bruges på udviklingskonsulenter. Her skal udviklerne findes gennem et SKI-udbud, der snart bliver offentliggjort.

"I virkeligheden kan vi åbne op meget hurtigere, men så bliver data meget vanskeligt tilgængelige," siger Anders Gilbro Nielsen.

Udviklingen af det nye system, der skal stille de åbne data til rådighed, starter til november, og forventes at blive offentliggjort til marts eller april 2014.

Nu bliver det nemmere
Selvom Folketingets data i dag ikke er åbne og nemt tilgængelige for offentligheden, har det ikke holdt udviklerne tilbage.

Både privatpersoner og flere private aktører har gennem årene møjsommeligt indhentet data fra folketinget.dk gennem såkaldt web-scraping, der foregår automatisk ved at lade et script besøge alle eller bestemte undersider på hjemmesiden og efterfølgende indsamle relevant data.

Det gælder blandt andet den danske udvikler Michael Friis, der i 2009 oprettede hjemmesiden Folkets Ting, der samtidig gik skridtet videre, og stillede de indsamlede data til rådighed for andre, ganske som Folketingets egne udviklere nu vil tilbyde.

Læs også:
Han vil revolutionere folkestyret med web 2.0

Disse virksomheder sparer millioner på gratis data

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Software Developer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College