Hacker frikendt for indbrud mod danske bank-konti

Den kendte it-mand Gottfrid Svartholm er blevet frikendt i Sverige for indbrud mod danske bank-konti, men idømmes alligevel ét års fængsel.

Artikel top billede

Den hovedmistænkte i danmarkshistoriens største hackerangreb, svenske Gottfrid Svartholm, har vundet en halv sejr i det svenske retssystem.

Således har en svenske anke-domstol netop besluttet, at en tidligere dom på to års fængsel for hacking skulle nedsættes til ét års fængsel.
 
I hovedtræk sker det, fordi han er blevet frikendt for indbrud mod danske bank-konti hos Nordea. Det skriver idg.se.

Her blev Gottfrid Svartholm i første instans dømt skyldig, da der blev forsøgt overført store beløb fra blandt andet Nets til eksterne konti.

Det kan du læse mere om her

Københavns Politi meddeler samtidig, at Gottfrid Svartholm udleveres til Danmark om få dage.

"Vi har allerede en fængslingskendelse og en udleveringsbegæring på den svenske mand, og der vil nu ske det, at han bliver udleveret til Danmark indenfor ganske få dage," udtaler politikommissær Hans Erik Raben fra Københavns Politi til tv2.dk.

I ankesagen i Sverige blev en international hacker-kendis, Jacob Appelbaum, der blandt andet er udvikler for projektet Tor Browser, ellers fløjet ind og gav ekspert-vidneudsagn. 

Særligt punktet omkring, hvorvidt Gootfrid Svartholms computer reelt blev fjernstyret, blev belyst.

I ankesagen blev Gottfrid Svartholm frikendt for Nordea-hacket, men dog dømt for et Logica-hack, som dommerne mente, at der var beviser for.

Vidne: Jeg tager gerne til Danmark
Forsvareren overvejer nu, om der skal ankes til endnu en instans.

I øvrigt skriver ekspert-vidnet Jacob Appelbaum på Twitter:

"Let me know how I can be of assistance. I will gladly travel to Denmark to set them straight as well".

Seneste melding i den danske sag er, at der fortsat ikke er rejst tiltale, men to personer er sigtet.

It-manden Niklas Femerstrand, der sammen med blandt andre Gottfrid Svartholm stiftede fildelingstjeneste Pirate Bay, skriver også om sagen på Twitter:

"So #anakata (kælenavn for Gottfrid Svartholm, red) is being extradited to Denmark for charges that are dropped in Sweden now? Danish case might turn interesting..."

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos