Sådan ser det ud, når et helt land slukker for internettet

Se hvordan netværket går i nul, når regeringen bestemmer sig for at slukke for omverdenen i 24 timer.

Artikel top billede

Firmaet Renesys overvåger internet-trafikken globalt.

Men pludselig dukker et hul op i registreringerne fra Sudan.

Landet har simpelthen slukket for adgangen til omverdenen.

Der er ikke givet en officiel forklaring på det 24 timer lange net-hul, men det er angivelig på grund af protester mod regeringen.

"Der er fire fysiske routere, som kobler Sudan sammen med resten af verden. Derfor er det usandsynligt, at der er nedbrud på dem alle samtidigt. Det er angivelig det statsejede teleselskab, Sudatel, der har lukket ned," fortæller internet-analytiker Michelle Zatlyn fra firmaet Cloudflare til techcrunch.com.

Sådan ser det ud på netværksmålingen, når Sudans internet-adgang lukkes. Kilde: Renesys

Ballade i landet

Ifølge avisen The Guardian har der da også været alvorlige uroligheder i hovedstaden Khartoum på grund af, at regeringen har standset tilskud til benzin.

24 personer er i følge avisen omkommet i landet.

Det er ikke første gang, Sudan lukker for nettet.

Sidste år var der en tilsvarende episode, hvor nettet blev lukket.

Angivelig for at standse kontakten mellem oprørere i landet og sympatisører fra udlandet. Men der er ingen officiel forklaring.

Sudan ligger i Afrika, og det er en tidligere engelsk koloni. Nabolandene er blandt andet Egypten, Libyen og Etiopien.

Læs også:
Krig: Sådan lammer man et lands it-infrastruktur

Krig: It-angreb fra Syrien kan ramme os

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job