Sådan ser det ud, når et helt land slukker for internettet

Se hvordan netværket går i nul, når regeringen bestemmer sig for at slukke for omverdenen i 24 timer.

Artikel top billede

Firmaet Renesys overvåger internet-trafikken globalt.

Men pludselig dukker et hul op i registreringerne fra Sudan.

Landet har simpelthen slukket for adgangen til omverdenen.

Der er ikke givet en officiel forklaring på det 24 timer lange net-hul, men det er angivelig på grund af protester mod regeringen.

"Der er fire fysiske routere, som kobler Sudan sammen med resten af verden. Derfor er det usandsynligt, at der er nedbrud på dem alle samtidigt. Det er angivelig det statsejede teleselskab, Sudatel, der har lukket ned," fortæller internet-analytiker Michelle Zatlyn fra firmaet Cloudflare til techcrunch.com.

Sådan ser det ud på netværksmålingen, når Sudans internet-adgang lukkes. Kilde: Renesys

Ballade i landet

Ifølge avisen The Guardian har der da også været alvorlige uroligheder i hovedstaden Khartoum på grund af, at regeringen har standset tilskud til benzin.

24 personer er i følge avisen omkommet i landet.

Det er ikke første gang, Sudan lukker for nettet.

Sidste år var der en tilsvarende episode, hvor nettet blev lukket.

Angivelig for at standse kontakten mellem oprørere i landet og sympatisører fra udlandet. Men der er ingen officiel forklaring.

Sudan ligger i Afrika, og det er en tidligere engelsk koloni. Nabolandene er blandt andet Egypten, Libyen og Etiopien.

Læs også:
Krig: Sådan lammer man et lands it-infrastruktur

Krig: It-angreb fra Syrien kan ramme os

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse