Sådan ser det ud, når et helt land slukker for internettet

Se hvordan netværket går i nul, når regeringen bestemmer sig for at slukke for omverdenen i 24 timer.

Artikel top billede

Firmaet Renesys overvåger internet-trafikken globalt.

Men pludselig dukker et hul op i registreringerne fra Sudan.

Landet har simpelthen slukket for adgangen til omverdenen.

Der er ikke givet en officiel forklaring på det 24 timer lange net-hul, men det er angivelig på grund af protester mod regeringen.

"Der er fire fysiske routere, som kobler Sudan sammen med resten af verden. Derfor er det usandsynligt, at der er nedbrud på dem alle samtidigt. Det er angivelig det statsejede teleselskab, Sudatel, der har lukket ned," fortæller internet-analytiker Michelle Zatlyn fra firmaet Cloudflare til techcrunch.com.

Sådan ser det ud på netværksmålingen, når Sudans internet-adgang lukkes. Kilde: Renesys

Ballade i landet

Ifølge avisen The Guardian har der da også været alvorlige uroligheder i hovedstaden Khartoum på grund af, at regeringen har standset tilskud til benzin.

24 personer er i følge avisen omkommet i landet.

Det er ikke første gang, Sudan lukker for nettet.

Sidste år var der en tilsvarende episode, hvor nettet blev lukket.

Angivelig for at standse kontakten mellem oprørere i landet og sympatisører fra udlandet. Men der er ingen officiel forklaring.

Sudan ligger i Afrika, og det er en tidligere engelsk koloni. Nabolandene er blandt andet Egypten, Libyen og Etiopien.

Læs også:
Krig: Sådan lammer man et lands it-infrastruktur

Krig: It-angreb fra Syrien kan ramme os

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Senior it-projektleder med international sigte til Koncern It

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect