Sådan ser det ud, når et helt land slukker for internettet

Se hvordan netværket går i nul, når regeringen bestemmer sig for at slukke for omverdenen i 24 timer.

Artikel top billede

Firmaet Renesys overvåger internet-trafikken globalt.

Men pludselig dukker et hul op i registreringerne fra Sudan.

Landet har simpelthen slukket for adgangen til omverdenen.

Der er ikke givet en officiel forklaring på det 24 timer lange net-hul, men det er angivelig på grund af protester mod regeringen.

"Der er fire fysiske routere, som kobler Sudan sammen med resten af verden. Derfor er det usandsynligt, at der er nedbrud på dem alle samtidigt. Det er angivelig det statsejede teleselskab, Sudatel, der har lukket ned," fortæller internet-analytiker Michelle Zatlyn fra firmaet Cloudflare til techcrunch.com.

Sådan ser det ud på netværksmålingen, når Sudans internet-adgang lukkes. Kilde: Renesys

Ballade i landet

Ifølge avisen The Guardian har der da også været alvorlige uroligheder i hovedstaden Khartoum på grund af, at regeringen har standset tilskud til benzin.

24 personer er i følge avisen omkommet i landet.

Det er ikke første gang, Sudan lukker for nettet.

Sidste år var der en tilsvarende episode, hvor nettet blev lukket.

Angivelig for at standse kontakten mellem oprørere i landet og sympatisører fra udlandet. Men der er ingen officiel forklaring.

Sudan ligger i Afrika, og det er en tidligere engelsk koloni. Nabolandene er blandt andet Egypten, Libyen og Etiopien.

Læs også:
Krig: Sådan lammer man et lands it-infrastruktur

Krig: It-angreb fra Syrien kan ramme os

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Proces Driver i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    It-projektleder med international sigte til Koncern IT

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS