It-direktør: Derfor er det fint at udnytte praktikanter

Virksomhederne kan lige så godt udnytte it-praktikanterne, for praktikanterne udnytter også virksomhederne, mener Bo Møller, der er direktør i HTML24.

Artikel top billede

Mød en virksomhed, hvor 11 ud af 17 medarbejdere er startet som praktikanter. 

Det er tilfældet hos HTML24, hvor direktør og stifter Bo Møller nærmest har baseret virksomheden på at få fat i de gode praktikanter for så derefter at gøre dem til en del af virksomhedens faste stab.

"Man skal udnytte praktikanter, fordi der er penge i det. De er rigtig dygtige, det er gratis arbejdskraft, og det er en fantastisk rekrutteringsform - der er kun gode ting ved det for en virksomhed."

Sådan lød virksomhedsstifterens budskab i et foredrag tidligere på måneden. Foredraget fandt sted på KEA (Københavns Erhvervsakademi), der stod bag arrangementet sammen med Computerworld og IT-Jobindex, og blandt tilhørerne var it-chefer og HR-chefer.

Selv om Bo Møllers budskab måske kan virke provokerende på mange, mener han faktisk, at virksomheder med god samvittighed kan udnytte praktikanter.

"Der er også kun gode ting ved det for de studerende. De får lov til at komme ud og prøve at få skabt en karriere og få et netværk og at komme i gang med det, de egentlig gerne vil."

"Praktikanterne vil også rigtig gerne tjene penge - det vil vi alle sammen. Den måde, de kan tjene penge på, er ved at få en karriere, få et netværk, komme ud og lære noget og komme i arbejde," forklarede Bo Møller blandt andet i foredraget.

Første ansatte var en praktikant

Bo Møller er selv 27 år gammel og stiftede virksomheden HTML24 for fire år siden. Første ansatte var - ja, du har gættet rigtig - en praktikant.

Se foredraget, hvor Bo Møller deler ud af sine erfaringer med at tiltrække og fastholde unge, nyuddannede it-folk i HTML24.

Se også foredrag med Nils Villemoes, tidligere lektor ved Institut for Organisations- og Virksomhedsledelse på Handelshøjskolen i Aarhus, hvor han fortæller, hvorfor it i sig selv aldrig kan redde din virksomhed.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Sådan bliver du den perfekte it-udvikler

Sådan bliver du bedre til at ansætte de rigtige it-folk

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics