It-direktør: Derfor er det fint at udnytte praktikanter

Virksomhederne kan lige så godt udnytte it-praktikanterne, for praktikanterne udnytter også virksomhederne, mener Bo Møller, der er direktør i HTML24.

Artikel top billede

Mød en virksomhed, hvor 11 ud af 17 medarbejdere er startet som praktikanter. 

Det er tilfældet hos HTML24, hvor direktør og stifter Bo Møller nærmest har baseret virksomheden på at få fat i de gode praktikanter for så derefter at gøre dem til en del af virksomhedens faste stab.

"Man skal udnytte praktikanter, fordi der er penge i det. De er rigtig dygtige, det er gratis arbejdskraft, og det er en fantastisk rekrutteringsform - der er kun gode ting ved det for en virksomhed."

Sådan lød virksomhedsstifterens budskab i et foredrag tidligere på måneden. Foredraget fandt sted på KEA (Københavns Erhvervsakademi), der stod bag arrangementet sammen med Computerworld og IT-Jobindex, og blandt tilhørerne var it-chefer og HR-chefer.

Selv om Bo Møllers budskab måske kan virke provokerende på mange, mener han faktisk, at virksomheder med god samvittighed kan udnytte praktikanter.

"Der er også kun gode ting ved det for de studerende. De får lov til at komme ud og prøve at få skabt en karriere og få et netværk og at komme i gang med det, de egentlig gerne vil."

"Praktikanterne vil også rigtig gerne tjene penge - det vil vi alle sammen. Den måde, de kan tjene penge på, er ved at få en karriere, få et netværk, komme ud og lære noget og komme i arbejde," forklarede Bo Møller blandt andet i foredraget.

Første ansatte var en praktikant

Bo Møller er selv 27 år gammel og stiftede virksomheden HTML24 for fire år siden. Første ansatte var - ja, du har gættet rigtig - en praktikant.

Se foredraget, hvor Bo Møller deler ud af sine erfaringer med at tiltrække og fastholde unge, nyuddannede it-folk i HTML24.

Se også foredrag med Nils Villemoes, tidligere lektor ved Institut for Organisations- og Virksomhedsledelse på Handelshøjskolen i Aarhus, hvor han fortæller, hvorfor it i sig selv aldrig kan redde din virksomhed.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Sådan bliver du den perfekte it-udvikler

Sådan bliver du bedre til at ansætte de rigtige it-folk

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S