It-direktør: Derfor er det fint at udnytte praktikanter

Virksomhederne kan lige så godt udnytte it-praktikanterne, for praktikanterne udnytter også virksomhederne, mener Bo Møller, der er direktør i HTML24.

Artikel top billede

Mød en virksomhed, hvor 11 ud af 17 medarbejdere er startet som praktikanter. 

Det er tilfældet hos HTML24, hvor direktør og stifter Bo Møller nærmest har baseret virksomheden på at få fat i de gode praktikanter for så derefter at gøre dem til en del af virksomhedens faste stab.

"Man skal udnytte praktikanter, fordi der er penge i det. De er rigtig dygtige, det er gratis arbejdskraft, og det er en fantastisk rekrutteringsform - der er kun gode ting ved det for en virksomhed."

Sådan lød virksomhedsstifterens budskab i et foredrag tidligere på måneden. Foredraget fandt sted på KEA (Københavns Erhvervsakademi), der stod bag arrangementet sammen med Computerworld og IT-Jobindex, og blandt tilhørerne var it-chefer og HR-chefer.

Selv om Bo Møllers budskab måske kan virke provokerende på mange, mener han faktisk, at virksomheder med god samvittighed kan udnytte praktikanter.

"Der er også kun gode ting ved det for de studerende. De får lov til at komme ud og prøve at få skabt en karriere og få et netværk og at komme i gang med det, de egentlig gerne vil."

"Praktikanterne vil også rigtig gerne tjene penge - det vil vi alle sammen. Den måde, de kan tjene penge på, er ved at få en karriere, få et netværk, komme ud og lære noget og komme i arbejde," forklarede Bo Møller blandt andet i foredraget.

Første ansatte var en praktikant

Bo Møller er selv 27 år gammel og stiftede virksomheden HTML24 for fire år siden. Første ansatte var - ja, du har gættet rigtig - en praktikant.

Se foredraget, hvor Bo Møller deler ud af sine erfaringer med at tiltrække og fastholde unge, nyuddannede it-folk i HTML24.

Se også foredrag med Nils Villemoes, tidligere lektor ved Institut for Organisations- og Virksomhedsledelse på Handelshøjskolen i Aarhus, hvor han fortæller, hvorfor it i sig selv aldrig kan redde din virksomhed.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Sådan bliver du den perfekte it-udvikler

Sådan bliver du bedre til at ansætte de rigtige it-folk

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS