Ny rapport: BlackBerry er færdig - skynd dig at finde en anden leverandør

Skynd dig at finde og implementere alternative løsninger, lyder det fra anerkendt analysehus. Se her, hvor kort tid BlackBerry har tilbage.

Artikel top billede

Det er slut for BlackBerry.

Sådan lyder det fra det anerkendte analysehus Gartner, der i en kommende rapport vil anbefale alle professionelle it-kunder og it-chefer at finde alternativer til BlackBerrys smartphones og software.

Gartner anbefaler, at alle nuværende BlackBerry-kunder i erhvervslivet straks - og senest inden for det næste halve år - får fundet og implementeret nye løsninger, der kan erstatte BlackBerrys produkter.

Anbefalingen om at droppe al indkøb af BlackBerry-produkter kommer, efter at selskabet for få dage siden meddelte, at det forventer et underskud på 5,3 milliarder kroner alene i dets andet regnskabskvartal.

Du kan læse mere om BlackBerrys katastrofalt dårlige regnskab her.

Har seks måneder

"Hos Gartner anbefaler vi, at vores [BlackBerry enterprise]-kunder ikke tager længere end seks måneder om at finde og implementere alternativer til BlackBerry," lyder det fra Gartner.

BlackBerry varslede for få dage siden fyring af 4.500 af selskabets 12.500 ansatte. Det kan du læse mere om her.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau er der desuden forhandlinger i gang om et salg af hele selskabet til det canadiske investerings-selskab Fairfax Financial Holdings.

Gartner opfordrer alle BlackBerry-kunder til omgående at sikre sig, at de har back up-planer klar for deres mobil-data, ligesom Gartner mener, at man i det mindste bør komme i gang med at teste alternative smartphones.

På vej mod undergangen

Analysehuset understreger, at BlackBerry ikke vil forsvinde fra jorden overflade fra den ene dag til den anden. Men selskabet er på vej mod undergangen, mener analysehuset.

"Men vi har formentlig et vindue på seks måneder til at overveje, finde og implementere alternative løsninger," lyder det fra Gartner-analytiker Bill Menezes til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Læs også:

Det kan vi lære af BlackBerrys kollaps.

Jorden brænder under stort mobilfirma: Taber 60 millioner hver eneste dag.

Kendt mobil-firma i krise: Vil fyre 40 procent af de ansatte.

Dødskamp på smartphone-markedet: Kun plads til to OS'er

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S