Ny rapport: BlackBerry er færdig - skynd dig at finde en anden leverandør

Skynd dig at finde og implementere alternative løsninger, lyder det fra anerkendt analysehus. Se her, hvor kort tid BlackBerry har tilbage.

Artikel top billede

Det er slut for BlackBerry.

Sådan lyder det fra det anerkendte analysehus Gartner, der i en kommende rapport vil anbefale alle professionelle it-kunder og it-chefer at finde alternativer til BlackBerrys smartphones og software.

Gartner anbefaler, at alle nuværende BlackBerry-kunder i erhvervslivet straks - og senest inden for det næste halve år - får fundet og implementeret nye løsninger, der kan erstatte BlackBerrys produkter.

Anbefalingen om at droppe al indkøb af BlackBerry-produkter kommer, efter at selskabet for få dage siden meddelte, at det forventer et underskud på 5,3 milliarder kroner alene i dets andet regnskabskvartal.

Du kan læse mere om BlackBerrys katastrofalt dårlige regnskab her.

Har seks måneder

"Hos Gartner anbefaler vi, at vores [BlackBerry enterprise]-kunder ikke tager længere end seks måneder om at finde og implementere alternativer til BlackBerry," lyder det fra Gartner.

BlackBerry varslede for få dage siden fyring af 4.500 af selskabets 12.500 ansatte. Det kan du læse mere om her.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau er der desuden forhandlinger i gang om et salg af hele selskabet til det canadiske investerings-selskab Fairfax Financial Holdings.

Gartner opfordrer alle BlackBerry-kunder til omgående at sikre sig, at de har back up-planer klar for deres mobil-data, ligesom Gartner mener, at man i det mindste bør komme i gang med at teste alternative smartphones.

På vej mod undergangen

Analysehuset understreger, at BlackBerry ikke vil forsvinde fra jorden overflade fra den ene dag til den anden. Men selskabet er på vej mod undergangen, mener analysehuset.

"Men vi har formentlig et vindue på seks måneder til at overveje, finde og implementere alternative løsninger," lyder det fra Gartner-analytiker Bill Menezes til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Læs også:

Det kan vi lære af BlackBerrys kollaps.

Jorden brænder under stort mobilfirma: Taber 60 millioner hver eneste dag.

Kendt mobil-firma i krise: Vil fyre 40 procent af de ansatte.

Dødskamp på smartphone-markedet: Kun plads til to OS'er

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car