Ny rapport: BlackBerry er færdig - skynd dig at finde en anden leverandør

Skynd dig at finde og implementere alternative løsninger, lyder det fra anerkendt analysehus. Se her, hvor kort tid BlackBerry har tilbage.

Artikel top billede

Det er slut for BlackBerry.

Sådan lyder det fra det anerkendte analysehus Gartner, der i en kommende rapport vil anbefale alle professionelle it-kunder og it-chefer at finde alternativer til BlackBerrys smartphones og software.

Gartner anbefaler, at alle nuværende BlackBerry-kunder i erhvervslivet straks - og senest inden for det næste halve år - får fundet og implementeret nye løsninger, der kan erstatte BlackBerrys produkter.

Anbefalingen om at droppe al indkøb af BlackBerry-produkter kommer, efter at selskabet for få dage siden meddelte, at det forventer et underskud på 5,3 milliarder kroner alene i dets andet regnskabskvartal.

Du kan læse mere om BlackBerrys katastrofalt dårlige regnskab her.

Har seks måneder

"Hos Gartner anbefaler vi, at vores [BlackBerry enterprise]-kunder ikke tager længere end seks måneder om at finde og implementere alternativer til BlackBerry," lyder det fra Gartner.

BlackBerry varslede for få dage siden fyring af 4.500 af selskabets 12.500 ansatte. Det kan du læse mere om her.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau er der desuden forhandlinger i gang om et salg af hele selskabet til det canadiske investerings-selskab Fairfax Financial Holdings.

Gartner opfordrer alle BlackBerry-kunder til omgående at sikre sig, at de har back up-planer klar for deres mobil-data, ligesom Gartner mener, at man i det mindste bør komme i gang med at teste alternative smartphones.

På vej mod undergangen

Analysehuset understreger, at BlackBerry ikke vil forsvinde fra jorden overflade fra den ene dag til den anden. Men selskabet er på vej mod undergangen, mener analysehuset.

"Men vi har formentlig et vindue på seks måneder til at overveje, finde og implementere alternative løsninger," lyder det fra Gartner-analytiker Bill Menezes til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Læs også:

Det kan vi lære af BlackBerrys kollaps.

Jorden brænder under stort mobilfirma: Taber 60 millioner hver eneste dag.

Kendt mobil-firma i krise: Vil fyre 40 procent af de ansatte.

Dødskamp på smartphone-markedet: Kun plads til to OS'er

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job