Ny rapport: BlackBerry er færdig - skynd dig at finde en anden leverandør

Skynd dig at finde og implementere alternative løsninger, lyder det fra anerkendt analysehus. Se her, hvor kort tid BlackBerry har tilbage.

Artikel top billede

Det er slut for BlackBerry.

Sådan lyder det fra det anerkendte analysehus Gartner, der i en kommende rapport vil anbefale alle professionelle it-kunder og it-chefer at finde alternativer til BlackBerrys smartphones og software.

Gartner anbefaler, at alle nuværende BlackBerry-kunder i erhvervslivet straks - og senest inden for det næste halve år - får fundet og implementeret nye løsninger, der kan erstatte BlackBerrys produkter.

Anbefalingen om at droppe al indkøb af BlackBerry-produkter kommer, efter at selskabet for få dage siden meddelte, at det forventer et underskud på 5,3 milliarder kroner alene i dets andet regnskabskvartal.

Du kan læse mere om BlackBerrys katastrofalt dårlige regnskab her.

Har seks måneder

"Hos Gartner anbefaler vi, at vores [BlackBerry enterprise]-kunder ikke tager længere end seks måneder om at finde og implementere alternativer til BlackBerry," lyder det fra Gartner.

BlackBerry varslede for få dage siden fyring af 4.500 af selskabets 12.500 ansatte. Det kan du læse mere om her.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau er der desuden forhandlinger i gang om et salg af hele selskabet til det canadiske investerings-selskab Fairfax Financial Holdings.

Gartner opfordrer alle BlackBerry-kunder til omgående at sikre sig, at de har back up-planer klar for deres mobil-data, ligesom Gartner mener, at man i det mindste bør komme i gang med at teste alternative smartphones.

På vej mod undergangen

Analysehuset understreger, at BlackBerry ikke vil forsvinde fra jorden overflade fra den ene dag til den anden. Men selskabet er på vej mod undergangen, mener analysehuset.

"Men vi har formentlig et vindue på seks måneder til at overveje, finde og implementere alternative løsninger," lyder det fra Gartner-analytiker Bill Menezes til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Læs også:

Det kan vi lære af BlackBerrys kollaps.

Jorden brænder under stort mobilfirma: Taber 60 millioner hver eneste dag.

Kendt mobil-firma i krise: Vil fyre 40 procent af de ansatte.

Dødskamp på smartphone-markedet: Kun plads til to OS'er

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job