Efter to uger: De her skjulte iOS 7-funktioner gør os glade

Kender du de her trick til iOS 7?

Artikel top billede

Det er nu knap to uger siden, at iOS 7 blev frigivet.

Og vi har nu vænnet os til alle de smarte animationer og de nye ikoner.

Men vi har også fundet frem til en række små og mere diskrete funktioner, som Apple har lagt ind i det nye styresystem. 

1. Opdater dit Apple-tv med én berøring

Lige siden 4S-modellen har Apples iPhones haft Bluetooth Low Energy (BLE) indbygget. Men det er først nu med iOS 7, at Apple for alvor er begyndt at udnytte teknologien.

Efter iOS 7-opdateringeren behøver du eksempelvis ikke længere bøvle med at indtaste lange passwords, hvis du har et Apple-TV.

Noget der især kan være bøvlet, hvis du anvender den minimalistiske Apple-fjernbetjening, der følger med. 

I stedet for at indtaste passwordet kan du blot holde din iPhone eller iPad hen over Apple-TV'et, hvorefter dine Wi-Fi-passwords og dit Apple-ID bliver overført automatisk via BLE. 

Bluetooth Low Energi kan altså anvendes på nogenlunde samme måde som NFC-teknologien, som Apple har valgt ikke at anvende.

Og vi har tidligere omtalt iBeacon-funktion, der gør brug af BLE og ligeledes er indbygget i iOS 7. IBeacon gør det blandt andet muligt for forretninger at udsende tilbud og rabatkuponer til kundernes mobiltelefoner, mens de opholder sig i butikken.  

2. Tal gratis med Facetime Audio

Som navnet antyder, har Apples Facetime-funktion hidtil været forbeholdt video-samtaler.

Men med iOS 7 kan du også bruge Facetime uden at være tvunget til at se på din venner med morgenhår og grimt søndagstøj. Nu kan du nemlig også foretage lydopkald uden video via den nye Facetime Audio-funktion.

Opkaldene anvender data, og hvis du bruger en Wi-Fi-forbindelse, kan du derfor foretage opkaldt helt uden om mobilnettet Og er du ikke koblet op på en Wi-Fi-forbindelse afregnes opkaldet i mb på dit data-abonnement i stedet for almindelig minuttakst.

Er din internetforbindelse stabil, får du en betydeligt bedre lydforbindelse end ved traditionelt telefonopkald.

Funktionen er meget lig den, som Facebook tidligere på året integrerede i sine smartphone-apps, og apps som Viber og naturligvis Skype tilbyder lignende funktioner.

Sådan kan du blokere telefonnumre med iOS 7

3. Bloker opkald

Det virker komplet uforståeligt. Men først nu med den syvende generation af Apples styresystem er det blevet muligt at blokere telefonopkald og beskeder fra specifikke numre. 

Du blokerer den endeløse strøm af opkald fra gamle flammer og irriterende telefonsælgere ved at vælge indstillinger --> telefon --> blokeret.

Du kan også blokere et nummer direkte fra listen over seneste opkald. Her trykker du på i'et ude til højre for numret og vælger bloker.

Ønsker du kun at blokere sms-beskeder og iMessages fra en kontakt, skal du vælge indstillinger --> beskeder --> blokeret.

4. Se time-stamps på beskeder

Tidligere har det ikke været muligt at se, hvornår du helt præcist har modtaget en sms-besked på din iPhone. 

I stedet har sms-beskederne været grupperet, så det kun var den første besked i en sms-korrespondance, der fik påhæftet et tidspunkt. 

Men med iOS 7 kan du se det præcise tidspunkt for hver enkelt besked. I en besked-korrespondance skal du blot trække fra højre mod venstre, og herefter vil der i højre side af skærmen poppe et tidspunkt op ud for hver enkelt besked. 

5. Brug den nye bevægelsessensor 
Folk der køber en iPhone 5s, vil få glæde af den nye M7-"bevægelseschip", som naturligvis også er tænkt ind i iOS 7. 

M7 er en dedikeret chip, der behandler de data, som bliver indsamlet fra telefonens accelerometer, gyroskop, kompas og GPS.

Eksempelvis betyder det, at Apple Maps automatisk vil kunne se, om du er kørende i en bil eller bevæger dig til fods. På samme måde vil den heller ikke bruge energi på at søge efter aktive Wi-Fi-netværk, hvis den registrerer, at du befinder dig i en bil.

Læs også: 
9 smarte fif: Bliv en mail-haj på din iPhone 

Ny iOS-funktion: Sådan låser du din iPhone og iPad for ungerne 

Sådan laver du et konferenceopkald på din iPhone

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job