Afstemning: Hvilke smartphones bruger din arbejdsplads?

Android, iPhone, Windows Phone og BlackBerry - hvilke typer smartphones kan man som medarbejder vælge på din arbejdplads? Afgiv din stemme her.

Artikel top billede

ComputerViews: I gamle dage - hvilket i denne sammenhæng er for en fem-seks år siden - hed mobiltelefon-standarden i de fleste virksomheder enten Symbian, Windows Mobile eller BlackBerry.

I dag er det iPhone og Android, der dominerer, mens Windows Phone og BlackBerry kæmper for at vinde kunder.

Det er i forhold til de to sidste platforme Windows Phone, der står med de bedste kort på hånden.

BlackBerry befinder sig lige nu i en økonomisk dødsspriral, og massefyringer og røde tal får ligefrem rådgivningsfirmaet Gartner til at anbefale kunderne at se sig om efter alternativer til BlackBerry.

Windows Phone har dog endnu et pænt stykke vej, før platformen opnår den udbredelse i erhvervslivet, som mange anså for ganske oplagt, da denne platform blev introduceret i 2010.

Selvom det går fremad for Microsofts platform, fylder den fortsat ikke meget i forhold til de to store drenge i klassen, Android og iOS, og i erhvervs-segmentet er det i stedet iPhone, der er førstevalg mange steder i dag.

Et aktuelt eksempel på dette er Novo Nordisk, som Computerworld skrev om i går. Medicinal-giganten har i øjeblikket omkring 4.000 BlackBerry-smartphones og 8.000 iPhones - men ingen Windows Phones eller Android-produkter.

8.000 iPhones hos Novo Nordisk  
CIO Lars Fruergaard Jørgensen fortæller, at medarbejdere i Novo Nordisk, der får godkendt, at de skal have en smartphone, kan vælge imellem en iPhone og en BlackBerry. De fleste vælger iPhone.

"Det stiger meget. Der er en hardcore gruppe af folk, der bruger BlackBerry og ikke ønsker at skifte til iPhone, og så hopper mange af de nye på en iPhone. Markedsandelen for BlackBerry vil være faldende, men der er også mange, der siger, at de er glade for den," fortæller Lars Fruergaard Jørgensen.

Vi har også tidligere skrevet om Københavns Lufthavne, der har udstyret samtlige 2.000 ansatte med en iPhone, og om Folketinget, hvor medlemmerne arbejder med iPhones og iPads, ligesom eksempelvis Dong Energy også har iPhones.

iOS er ikke uden problemer som erhvervsplatform, men er blevet stadig mere komplet, hvilket er med til at gøre det sværere for Windows Phone at nuppe erhvervskunderne.

Naturligvis findes der også mange danske virksomheder og organisationer, hvor platforme som Android og Windows Phone er i brug, men spørgsmålet er hvordan det grundlæggende styrkeforhold imellem platformene ser ud hos erhvervsbrugerne?

Hjælp Computerworld med din stemme

Vi kunne rigtig godt tænke os at finde ud af, hvilke typer smartphones man kan vælge på den arbejdsplads, du er en del af.

Afgiv meget gerne din stemme herunder og uddyb eventuelt i debatten, hvis der er behov for det.

Tak for hjælpen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job