Alle folketingsmedlemmer får iPads

Medlemmerne af Folketinget skal have iPads ved siden af deres nuværende iPhones. Flere andre parlamenter sværger til Apple-tabletten.

Artikel top billede

Arbejdet i den lovgivende magt vil fremover blive udført med en iPad som bærende teknologisk fundament.

Den nyvalgte formand for Folketinget, Mogens Lykketoft, og resten af præsidiet, skal i dag tage beslutning om indkøb og fordeling af iPads til alle 179 medlemmer af Folketinget. Det oplyser Folketingets it-afdeling til ComON.

Alt tyder på, at forslaget bliver vedtaget. Mogens Lykketoft har tidligere udtrykt sin begejstring for iPads. Der vil også være mange udviklingsmæssige fordele i at vælge netop Apples tabletter. Politikerne har i forvejen har iPhones som arbejdstelefon.

Opdateret 13.10.11: Beslutningen blev vedtaget. De første iPads udleveres i december.

Tvang i Holland

I det hollandske parlament bliver politikerne i øjeblikket tvunget væk fra papir og over på iPads.

Det konsekvente hop fra papir til iPad skulle være det første af sin art i Europa. Politikerne skal specifikt spørge om en papirudgave af deres arbejdsdokumenter. Ellers vil alt blive distribueret digitalt til tavle-computerne.

Der er udviklet en speciel app, som politikerne skal bruge, skriver CNN. Her har de adgang til mødenotater, lovforslag, kalender og så videre.

To uger inde i eksperimentet er der grundlæggende tilfredshed at spore, påstår senatets formand.

IPad i nord

I Norge har man for længst besluttet at kaste kærligheden over Apples iPad. Computeren, eller nettbrettet, som det hedder på de kanter, bliver uddelt i disse dage til samtlige folkevalgte. Også i Norge er der lavet en speciel brugerflade til at samle alle arbejdsrelaterede filer på iPaden.

I Norge er iPad-brug ikke obligatorisk, men stort set alle har takket ja tak til den alligevel. De får lov til at beholde deres almindelige computere. IPaden er kun tænkt som et redskab til at tjekke mails, læse aviser og dokumenter.

Snorre Valen fra Socialistisk Folkeparti er en af dem, der glæder sig.

"Vi har et vanvittigt papirforbrug i Stortinget. Jeg river mig i håret over det hver dag. Vi har brug for et digitalt system til dokumenter og mødereferater. Det her kunne hjælpe," siger han til E24.no.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Jyske Bank

Forretningsudvikler til Modeldata

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S